היום בו נפלו השמים: סוף לשידורי האקטואליה ברשות השידור

יום רביעי 10.5.2017 שעה 1900 ייזכר כמפנה בשידור הציבורי בישראל. במועד זה תמו שידורי האקטואליה ברשות השידור. יצחק פרי (70) "כתבנו לענייני תעופה תיירות ותחבורה", גמלאי רשות השידור שעבד בקול ישראל –רשת ב' 40 שנה, מתוסכל במהלך, שכנראה היה בלתי נמנע, של חיסול רשות השידור והקמת "התאגיד השידור הישראלי".

סיום

תם פרק רב שנים של השידור הציבורי בישראל. החל מאמצע החודש רשות השידור תסיים את דרכה ההיסטורית ונתעורר לשחר של יום חדש עם תאגיד שידור ציבור שאיש מעובדיו עדין לא יודע כיצד יתנהל, וקרוב לודאי כי גם המדינה שדחפה לשינוי - לא יודעת.
יצחק פרי חש מועקה צער ועצב רב. כבר שנה שהוא מחוץ למערכת, אך החיידק התקשורתי טבוע בו מזה למעלה מיובל שנים עת החל לעבוד ככתב צעיר ב"ידיעות אחרונות" בשנת 1961. "מקימי התאגיד לא היו אובייקטיבים. הם בחרו עובדים מתוך רשות השידור שלא על פי יכולתם וניסיונם. רבים מחבריי בני החמישים ומעלה, שלהם ניסיון תקשורתי אדיר, לא נקלטו בארגון החדש. פשוט נזרקו לכלבים".
 

כתבנו לענייני תחבורה תיירות ותעופה

לרדיו הגיע פרי בשנת 1977 במקביל לעבודתו כמנהל באגף מחלקת משאבי אנוש של "אל על" בנתב"ג, ולאחר מכן כמנהל בסניף ישראל בתל אביב.
"בתחילה שימשתי ככתב לענייני תל אביב רבתי. אני זוכר את הבקרים המוקדמים של השידורים בעיקר בחורף כשהגשמים הציפו את שכונת הארגזים בתל אביב. שידרנו ישירות משם והשפענו על הגורמים המחליטים לשפר את תנאי מחייתם של התושבים".
פרי החליף את אריה צוברי כמפיק התוכנית המיתולוגית והייחודית "שירים ושערים" לאחר שצוברי חזר בתשובה בעקבות נישואיו, וביקש להשתחרר מתפקידו.
עם יציאתו לגמלאות מחברת אל על בשנת 2001, הפך פרי לעובד קבוע ברשות השידור ומילא תפקיד של כתב לענייני תעופה תיירות ותחבורה עד לפרישתו המוחלטת מרשות השידור. "בשנת 2014 הגעתי לגיל הפרישה החוקי וסיימתי את עבודתי בקול ישראל. לאחר מספר שבועות התבקשתי לשוב ולשדר למשך שנתיים נוספות. היום ממלאים את תפקידי שלושה כתבים נפרדים".
פרי נזכר בערגה בדמויות שליוו אותו במשך השנים בקול ישראל. "אדם שהשאיר עלי את רישומו היה מנהל קול ישראל גדעון לב ארי. איש משכמו ומעלה. גם אמנון נדב שהגיע אחריו היה מנהל מעולה. מנחם פרידמן שעשה את "צבע הכסף" הביא למאזינים מידע מדויק בכל תחומי הכלכלה של מדינת ישראל וארצות העולם. ברור שאיני יכול מבלי להזכיר את אריה גולן "האיש והאגדה" שהחזיק ביד רמה תוכנית בוקר בת שעתיים באופן אמיץ וחסר פשרות וללא מורא".
 

עיתונאי תמיד

זיקתו לתקשורת גרמה לפרי להצטרף ל"האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית" בה הוא משמש מ"מ יו"ר ומנכ"ל האיגוד. "האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית מאגד בתוכו עיתונאים ובלוגרים שהם עצמם קובעים את תנאי עבודתם והשכר שלהם. יש מעט מאד עיתונאים העובדים בעיתונים מסחריים, כך שהאיגוד כמעט ולא נדרש לעסוק ביחסי עבודה או בהסכמים קיבוציים. אנחנו משביחים את חברי האיגוד במפגשים מקצועיים עם אנשי תקשורת וממשל. עורכים סיורי למידה והעשרה בארץ ובחו"ל ורק לאחרונה נערך סיור לימודים מקצועי של משלחת חברי האיגוד באוקראינה שבסיומו נחתם הסכם שיתוף פעולה עם איגוד עיתונאי אוקראינה".
 

שידורים מסביב לשעון

תחושת הצער אינה מלווה את פרי בלבד. בשידור "מבט" האחרון ששודר ביום ג' 9.5.2017 נראו העובדים מררים בבכי וגם אתמול, יום ד' 10.5.2017 כרמלה מנשה הזילה דמעות בשידור חי ברשת ב' בתוכניתה של קרן נויבך. פרי אינו נרגע וסוקר אירועים מתקופת עבודתו: "יש לזכור שרשת ב' שידרה במשך שנים רבות בכובעים שונים. אני זוכר את רשת ב' שנקראה "הגל הקל". אנשים עבדו ברשת ב' ימים כלילות ולילות כימים, כדי להעביר את הידיעות שלהם. במשך יממה היו לפחות שלושה יומנים ו-24 מהדורות חדשות. עד לא מכבר היו גם מהדורות חצי. על פי הסקרים יש לרשת ב' מיליון מאזינים מדי יום. החברים שלי ואני בתוכם, עושים הכל, אם זה בשכר או ללא שכר, כדי להביא את החדשות הכי עדכניות. ישנם חברים שישנו במערכת. לדוגמא כרמלה מנשה הכתבת לענייני צבא שהפכה לאימת מפירי החוק בצה"ל. היו מקרים שלא ראתה את הבית ימים רבים. במלחמות ישראל הכתבים ליוו את הקרבות בכל החזיתות. (בעיניו נגלה דוק דמעה וקולו נשנק) אחד מחברינו אילן רועה ז"ל, נהרג באחת משימות הסיקור שהוטלו עליו ככתב בדרום לבנון ב-1999. זכורים לי לילות לבנים, ככתב התחבורה תיירות ותעופה, בשביתות של אגד ודן, של חברת אל על, של עובדי נתב"ג ועוד. בכל המקרים שידרתי מהשטח ובזמן אמת. היה מקרה של פריצת רכב לתוך שטח נתב"ג בשעה 0320, ובמהדורת החדשות של שעה 0400 שידרתי כבר לתוך המהדורה כתבה שפירטה את האירוע מכל צדדיו. אני רוצה להדגיש שקול ישראל היה תמיד בשטח בכל זמן ובכל מקום".
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל