משהו קורה בלבנון

כיום אין הדבר כבר סוד החיזבאללה השיעי זלג לתוך צבא לבנון ועל כן הצבא הלבנוני הפרוס לאורך גבולנו הצפוני אינו אותו צבא שלגביו מתייחסת החלטת מועצת הביטחון של השמום מספר 1701 מאוגוסט 2006.

ובכן מה הוא עיקר ההחלטה האמורה: השמו"ם יפרוס 15000 חיילים מכח השלום הבינלאומי שלו יחד עם כוחות צבא לבנון לאורך הגבול הצפוני של מדינת ישראל. בירושלים חיככו ראש הממשלה דאז ושר הביטחון שלו ידיים. אולמרט ופרץ שיצאו חבוטים מהמלחמה ההיא התפארו ב"הישג" שטמון בהחלטה 1701 וכבר אז היו בארץ מומחים צבאיים, מודיעיניים ומדיניים שטענו שהצירוף המוזר הזה של כח השמו"ם ביחד עם צבא לבנון יאפשר לחיזבאללה לפעול כראות עיניו לאורך הגבול עם ישראל

אבל מה? כבר לאחר ההחלטה הסתבר שהחיזבאללה אינו מוכן למסור מידע או לשחרר את חטופי התקרית אלדד רגב ואהוד גולדווסר הי"ד. ולא רק זאת החיזבאללה הפר את ההחלטה וניסה למרר את חיי כוחות השמו"ם. אכן כבר בחודש יוני 2007 ביצעו כוחות בלתי מזוהים (כנראה שהופעלו על ידי חיזבאללה פיגוע תופת נגד הכח הספרדי של יונפיל בין מארג' עיון (אזור מטולה) לאל ח'יאם, בו נהרגו שישה חיילים מכח יוניפיל הספרדי. כן נעשו פעולות נוספות בשטח כולל הפעלת אזרחים שהתחככו בכוחות הללו.

במקביל נתגלו הברחות נשק מסיביות של החיזבאללה לתוך שטח לבנון אם מסוריה ואם בדרכי הים והאוויר כשמאחורי מבצעי ההברחות עומד כח אל קודס של משמרות המהפכה האיראניים הכח הזה האחראי על הפעילות החשאית של איראן ברחבי העולם הוא האשם העיקרי בכל הפיגועים נגד מוסדות יהודיים ברחבי העולם כולל שני האירועים המצמיתים של הפיגועים בבונוס איירס. הערת אגב כח זה ממשיך בפעילותו החתרנית בזכותו של נשיא ארה"ב לשעבר אובאמה ושר חוצנו קרי שלא עמדו על כך שבהסכמי הפסקת הפעילות הגרעינית של אירן לא הכניסו סעיפים שימנעו את הפעילות החתרנית האיראנית.

אבל נחזור לעניינינו. רק לפני כחצי שנה קיים צבא לבנון מצעד זוטא בעיירת הגבול עם סוריה הקרוייה קוסייה המצוייה ליד בסיס חיל האוויר הלבנוני ראייאק וכ25 ק"מ צפונית לסולטאן יעקב. המעניין במצעד הזה שיחד עם כוחות צבא לבנון צעדו בסך אנשי החיזבאללה כשהם חמושים מכף רגל ועד ראש. ייתכן מאוד שהסיבה למצעד המשותף נועדה בין השאר להעלות את מורל אנשי חיזבאללה המוצאים את עצמם כשזנבם בין רגליהם בתוך הביצה הסורית. אבל בנוסף לכך יש כאן מסר נוסף.

אחת הכתבות האחרונות בעיתון הלבנוני א ספיר ששבק חיים בסוף שנת 2016 תיארה את המצב בתוך צבא לבנון שהוא יותר ויותר נתון למרות שיעית, כאשר בעבר היו בצבא יותר נוצרים דרוזים וסונים וכיום רוב החיילים הם שיעים. להזכירכם שהחיזבאללה הוא שיעי והאייתולות בטהרן גם הם שיעים, על כל המשתמע מכך. כיום חלק גדול מהחיילים מגוייסים על בסיס התנדבותי ומה מפריע לחיזבאללה לשלוח את צעיריו לצבא ובכך להפוך את הצבא ואת חיזבללה לכח אחד?

בצה"ל לא שוכחים את הרצח שביצעו חיילי צבא לבנון ברכס רמים כשירו והרגו את סא"ל דב הררי ומאז נראה שההתייחסות של צה"ל אל כוחות צבא לבנון היא כאל אוייבים ודאיים וטוב שכך.
ולסיכום על הקברניטים במדינת ישראל לתת דעתם למתרחש ושלא יפעלו כאותו אחד היושב היום בכלא שחשב למסור את ירושלים (לפי העדות שלו עצמו בדבר הצעותיו לאבו מאזן להן היה שותף שר בטחונו מפעיל המשקפת שתומת העין, שיחד הסכימו לנוסח שהוצע במועצת הביטחון להצעה 1701 ושכתוצאה ממנה צבא לבנון הפך לחלק בלתי נפרד מהחיזבאללה.
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל