האם המשטרה אוכפת או עוקפת את חוקי התנועה

זהו קטנוע עוצמתי, הרבה יותר מרוב האופנועים. הטכנולוגיה שלו היא מעולה, מה שמאפשר לו תמרונים מרהיבים על הכביש. כל זה לא גורע מהסכנה שהוא מהווה לכל משתמשי הדרך, בגלל שהרוכבים שלו הם אנשים שמותחים את יכולות הכלי עד לקצה ובסופו של דבר עדיין מדובר בכלי בעל שני גלגלים עם כל הסכנות הכרוכות בכך, הנובעות משליטה מוגבלת בכלי כזה.

מעל לכל כללי הג'ונגל, שמשליטים רוכבי האופנועים היהירים בכבישים, בולטים ועולים עליהם, רוכבי הקטנוע-אופנוע המיועד לכל מטרה (גם בעיר וגם מחוץ לעיר):
T-MAX של ימאהה. מדובר בקטנוע בעל ביצועים ספורטיביים מדהימים, שמדרבן את הרוכבים לנהוג בצורה ביריונית על הכביש, בתוך הערים, תוך סיכון כל הסובבים אותם. רוכבים פרועים אלה, שנדמה להם שהם נמצאים מעל לחוק, לא רק מסכנים את כולנו, אלא גם יוצרים אווירה ביריונית של אלימות והשתוללות יצרים בראש חוצות ערינו! איני יודע או מכיר אישית אוכלוסייה זאת, אך אין ספק שהולכת ומתפשטת בקרבם ההכרה, שהם חייבים לרכב בצורה פראית זאת, תוך שאחד לוקח דוגמה מהשני. בסופו של דבר כולם רואים כי טוב, שהרי השוטרים לא מתערבים ולא מתעסקים אתם ובקרב הציבור נוצרת הרגשה שאין דין ואין דיין וכל דאלים גבר!
למרות זאת הולכים ומתרבים מספר הקטנועים מהסוג הקטלני במיוחד, הן לרוכב והן לכל משתמשי הדרך. אופנוע ב-T-MAX המהולל של ימאהה, הוא קטנוע עוצמתי, הרבה יותר מרוב האופנועים. הטכנולוגיה שלו היא מעולה, מה שמאפשר לו תמרונים מרהיבים על הכביש. כל זה לא גורע מהסכנה שהוא מהווה לכל משתמשי הדרך, בגלל שהרוכבים שלו הם אנשים שמותחים את יכולות הכלי עד לקצה ובסופו של דבר עדיין מדובר בכלי בעל שני גלגלים עם כל הסכנות הכרוכות בכך, הנובעות משליטה מוגבלת בכלי כזה.

הרוכבים, שהם כאמור ציבור פרוע במיוחד, רובו ככולו ממהר להחליף את האגזוז המקורי שלו, לאגזוז לחץ, המוסיף עוד לכוחו העצום וגם גורם מטרד רעש סביבתי עצום.
למרות כל האמור לעיל, ולמרות שמדובר בציבור רוכבים בעל מאפיינים שליליים ביותר, המשטרה לא נוקטת שום מדיניות אכיפה חריגה כלפי סכנה גדולה זאת על הכביש. המשטרה, כמו המשטרה (שעוקפת במקום לאכוף) מתרכזת באכיפה של חוקי תנועה מגוחכים, לגבי הכלים הדו גלגליים, שכשלעצמם (בתור כלי השונה בצורה בולטת ממכונית) לא מהווים סכנה ממשית. כזה הוא למשל החוק, שהמשטרה מרבה לאכוף, של איסור הנחת חפצים על רצפת הקטנועים....
הדברים המרגיזים באמת, לא ממש מזיזים לשוטרים... בדיוק כפי שאתה יכול לראות כלי רכב רבים המזוהמים את האוויר (כאשר את העשן השחור רואים למרחקים), מבלי ששום שוטר טורח להתערב ולעצור את הרכב המזהם.


זוהי, לפי דעתי, ממש סטירת לחי למשטרה, שגם ככה כבר לא מרתיעה עבריינים של ממש ורק, כמו דחליל, מפחידה את התמימים. המשטרה איבדה את כוח ההרתעה שלה, מול מצלמות הרשת, המתעדות כל מעשה שהם עושים, כאילו היה מדובר בחבורת ילדים שנמצאים בהשגחה של מבוגרים... אמנם פעם יכלו אנשים אלימים, להסתנן לשורות המשטרה ולעשות בהסתר מעשים שלא יעשו, אבל המצב התהפך מאז לחלוטין. היום המשטרה מקפידה על השם שלה, יותר מאשר היא מקפידה על מילוי תפקידה. די אם ניזכר בשורת הבכירים שהודחו מהמשטרה על רקע הטרדות מיניות... ממשטרה פעילה, הפכה המשטרה לגוף פאסיבי, שרוצה סך הכול להגן על עצמו מפרסום שלילי...


לאחרונה ראיתי ברשת סרט מרשים, שצילמה משטרת התנועה של יפאן, שבה מבצעים שוטרי התנועה תרגילים מדהימים, עוצרי נשימה, עם האופנועים שלהם. בארץ, במקום לגייס לשורות המשטרה, אנשים בעלי יכולות ביצועיות כנגד עברייני ה-T-MAX יש לנו משטרה שלא טורחת אפילו להתעסק עם רוכבי אלה. כל זאת, שלא להזכיר כלל, את רוכבי אופנועי הספורט, הנוסעים במהירויות מטורפות בכבישים הבינעירוניים, ואף אחד לא מסוגל ללכוד אותם. ולא שהדבר באמת קשה לביצוע. די אם המשטרה הייתה שמה לב לרוכבים המאיצים בצורה מסוכנת בתוך העיר, בתנועה צפופה, תוך שהם מפעילים אגזוזי לחץ המרעישים עולמות...
לסיום הייתי רוצה להזכיר משפט פשוט, שאמר אריה גולן, ביומן הבוקר שלו. הוא דיבר עם בכיר, המופקד על מחלקת התנועה במשטרה. האיש הרבה לדבר על חינוך הציבור לנהיגה והתנהגות ראויה בכביש. על כך העיר גולן: שוטר אחד שנמצא במקום, יהווה גורם מרסן ומחנך יותר מאשר אלף מחנכים יכולים לעשות כל השנה!


אם אתה נוסע פרוע ומרביץ מאה עשרים
לא מוצא סיבה מדוע
להאט טיפה לא מסכים
בשבילך רמזור זה רק משחק צבעים
החיים בשבילך לא עוצרים באדום
אין לך בכביש שום מעצור
תמיד אתה דוהר למקום ראשון
חושב שאתה כל יכול
עוקף מימין ועוקף משמאל
אין לך גבולות
את סימוני הכביש אתה פורץ לכל הרוחות
קליל כמו הרוח
פרוע כמו סערה
את המרחקים גומע בלגימה קצרהאהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל