הראליזם החברתי עכשיו

במדינת ישראל נפתח שוק למכירת ערכות לכל מי שחפץ ליהנות משמחת חיים ובריאות הגוף והנפש

22 אפריל 2016
הראליזם החברתי עכשיו
ברוח הזמנים של ימינו
בשטחה של מדינת ישראל נפתח שוק ענק, שני רוכלים מכובדים עמי ויוסף חילקו בניהם את השטח והקימו דוכנים לממכר מרכולתם. קהל רב מכל קצוות תבל ומכל הדתות נהר למקום, נשים וגברים, דתיים וחילונים...תור גדול נוצר לפני דוכנו של יוסף, מהומה גדולה...יוסף קורן מאושר עומד עם מגפון ביד מכריז בקולי קולות: גבירותיי ורבותיי שמו לב, אני מבקש לא לדחוף, יש אצלי סחורה לכל דורש הכול לפי בחירה חופשית ובזול. " כן ילד, בן כמה אתה, בן- 12 יש אתך הורה? לא, לא חשוב מה בשבילך, משקה חריף וכדורי אקסטזי קבל תמורת זוז וחצי ". כן אדוני מי אתה, שר החינוך מה בשבילך, קילו כדורי ריטלין, קבל ושלם שני זוזי ".
" רק רגע גבירותיי ורבותיי אני מבחין בקהל בשני מכובדים הנשיא ריבלין ורה"מ נתניהו, תרשו לי לפנות אליהם, כבודכם השמועה אומרת שאתם מנותקים מעלובי החיים במגזר היהודי, עליכם אני גוזר עבודות שירות של 12 חודשים לכל אחד ברוטציה חודשית, האחד אצל משפחה צעירה וענייה עם שלושה ילדים בגיל הרך שגרה בבית ציבורי מוזנח בשני חדרים קטנים, בקומה חמישית ללא מעלית בשכונת מצוקה בדרום בת"א.
השני ישלח לבית של משפחה ענייה עם שבע ילדים בשכונת מצוקה בבני ברק שגרה במקלט של 54 מ"ר, בנוסף לכך כל אחד מכם יעבוד בבית אבות סיעודי ויטפל בחולים כנדרש ".
" סליחה מי האדון עם הגברת, לוחמי זכויות אדם אתם, לכם אתן מסכה של זיקית תמורת זוז אחד. ולך אדוני כן מי אתה, עיתונאי, בעל שתי רגליים שמאליות, וואלה? תוריד, תוריד את המכנסיים תן לשטוף את העניים, מחפש זהות, כן אחי הגעת למקום הנכון, רוצה מסכה שמביעה תום ואמת? יש לי בשבילך פרצופים מכל הסוגים: פינוקיו עם האף דומה למקור של נץ, צבוע, נשר, ערפד...אבל לך מתאימה מסכה של ערפד או שאתה מעדיף פינוקיו? קבל של ערפד תמורת זוז אחד. כן מי הגברת עיתונאית, לך אתן מסכה של פינוקיה, שלמי שני זוזי. מי האדון אתה במאי תאטרון, לך אתן תמורת זוז וחצי מסכה של דון קישוט. בבקשה לא לדחוף תנו לאדון לגשת מה לך, אתה שחקן קבל מסכה של פופאי שלם זוז בבקשה. כן גברתי מי את שחקנית לך אתן מסכה של אוליב בשני זוזי. כן אדוני מי האדון, פוליטיקאי גם אתה חסר זהות, מה בשבילך, מסכה של זיקית או פינוקיו, של זאב או מסכה של מושחת, קבל כזאת מצופה זהב, בשבילך חינם אין כסף. כן אדוני מי אתה, אקדמאי, סופר, כותב קודים, מטיף מוסר, איש רוח, לא חשוב זה היינו-אך, לך אציע מסכה של שועל תמורת שני זוז וחצי. כן גברת רוצה תפוחים עם או בלי תולעים, שלוש קילו רק בשני זוזי. כן מה בשבילך גברתי, דבש, אין לי פריט כזה!
עמי ישב בשקט ליד הדוכן שלו וחיכה לקונים. ניגש אליו עני מרוד חובש כיפה, " רק רגע אדוני " אומר עמי " לך אתן סיר פלא, לפני השימוש תברך אלוה די רבי מאיר ענני ויהיה לך מזון בשפע. עורך דין מבקש לרכוש ערכת אמינות, מצטער משיב לו עמי, אין לי ערכה כזאת בשבילך. שופט מבקש לרכוש ערכת צדק, סליחה משיב לו עמי, אין לי ערכה כזאת אך יש לי עגלה שיכולה להסיע אותך ודע לך כבודו שהיא בלי סוסים.
שמועה שעברה מפה לאוזן והתפשטה בין הקהל, סיפרה שאוהל מוצב ליד הדוכן של עמי ומי שרוצה לקבל חינם אין כסף ערכה של משמעות החיים, אמונה לשמה, אהבה, צדק, אמינות, ענווה, יושרה וערכות אחרות של ערכים שונים ואנושיים, נדרש ממנו לעבור מבחן: צריך קודם כל לחצות את האוהל, לשוב לעמי ולקבל את ברכתו.
" כן אדון מי אתה, חבר הכנסת אחמד טיבי, אהלן אחוי, קבל ממני כדורי הרגעה חינם אין כסף רק תכה את כעסך ותושיט יד לדו-קיום אמתי ולא בסחיטת כסף למען קיומו...ואתה שייח ריאד סלאח מאום אל פחם, תפסיק להפגין שנאה בפרהסיה וזכור ש-אברהם אבינו עליו השלום היה האבא של שנינו ".
יוסף פונה לקהל " מכובדיי כולם, עליכם להתייצב מול עמי ולבל את תשובתו או להישלח לעיר מקלט. אחרי שכל אחת ואחד יחצה את האוהל, הנכם מתבקשים לעמוד שוב אצל עמי ולקבל את הערכה המיוחלת...
לפתע נשמעה משמיים זעקה גדולה ומרה שהרעידה את כדור הארץ:
בני חטא אתם!
אחרית דברים: יוסף צייר את בני האדם כמות שהם.
עמי צייר אותם כפי שראוי להם להיות.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל