צדק לאשכול

אני מבקש צדק לאשכול, מבוסס על ידיעותי והתנסותי ומסקנותי: לא היום אחרי 50 שנה אלא בתום הקרבות היו צריכים אלופי צה"ל להתייצב אצל אשכול ולבקש סליחה.

אני מבקש צדק לאשכול, מבוסס על ידיעותי והתנסותי ומסקנותי: לא היום אחרי 50 שנה אלא בתום הקרבות היו צריכים אלופי צה"ל להתיי

צדק לאשכול
צבי י' כסה

אני מבקש צדק לאשכול, מבוסס על ידיעותי והתנסותי ומסקנותי:
לא היום אחרי 50 שנה אלא בתום הקרבות היו צריכים אלופי צה"ל להתייצב אצל אשכול ולבקש סליחה.

בימי ההמתנה ההיסטריים ערב "ששת הימים", התייצבתי לסיירת של חטיבה 520. הייתי מבוגר בהרבה מאד מחברי. כולם מבוהלים חפויי ראש. "צעירים, מה קרה לכם? תוך יומיים/שלושה אין צבא מצרי". על מה הוא מדבר הפלמ"חניק הזה? במהומה ניזכרתי באריה בהיר שב – 48 הלכה משלחת מעמק הירדן לבן גוריון להציל את העמק. ומה אמר לכם? - "אנחנו נכבוש את אילת". סברתי שזו שגיאה חמורה שאלופי צה"ל ומשת"פים פוליטיים הפכו זהירות הכרחית מצבא מצרי לבהלה ופניקה שמילאה את הארץ.
במלחמת סיני יצא לי אישית לשבות בחאן יונס את הגנרל המצרי עגרודי עם המטה שלו (סיפור לעצמו). אחרי שהוריד את הידיים הנכנעות הוא ניגש והצדיע ואמר: אלה הקצינים ואלה החיילים. ואני אמרתי ניצחנו את המלחמה הבאה. אח"כ למדנו שהכלים והציוד היו כה מוזנחים. אפילו הג'יפ החדש של הגנרל, 20 אלף קילומטרים, שפך לאגר אחרי נסיעה קצרה. צבא דפוק. למה לא נלחמת? שאלתי. - בגלל האנגלים, אמר.

זה היה הצבא המצרי גם ב- 67. הוא נסוג בבושת פנים מתימן. ונאצר נקלע לעוד אחת מטעויותיו הסוחפות. בן גוריון טען שהרמטכ"ל רבין סיבך עם הסורים עד שהרוסים קפצו וסיממו את נאצר שקנה מהם את השקר שישראל עומדת לתקוף את סוריה. וב – 15 במאי, בתוך מצעד צה"ל מקבל אשכול את הידיעה שצבא מצרי נכנס לסיני.
ומתחילה המהומה הגדולה. לא היום אחרי 50 שנה אלא בתום הקרבות היו צריכים אלופי צה"ל להתייצב אצל אשכול ולבקש סליחה.

אלופי המטכ"ל והמודיעין ידעו על המעורבות הרוסית וידעו שהצבא המצרי הגיע מוכה מהרפתקה בתימן והוא לא ערוך למתקפה. והם ידעו איך נאצר נסחף להמוני האספסוף ובכל זאת הילכו אימים על המנהיגות והציבור והחיילים. האם המבוהלות הניעה אותם או הששות למלחמה או השניים. וההמשך ידוע ואולי לא ידוע.

דווקא ראש ממשלה ושר ביטחון שביקש לנוע מהגיבוריות למתוקנות של מדינה ליברלית הכין את הניצחון המופלא. וביום פקודה נפל מבהלת הציבור מההפחדות: אם לא נצא למלחמה היום תחרב המדינה. להתכונן ל - 20 אלף הרוגים. ניסוחי שואה. פתח לרטוריקה של בגין ואושוויץ יכסה את השמים. (לריבלין ערב לבנון אמר: זה לא כן או לא לבנון זה או לבנון או טריבלינקה). וכך היה. שפירא מפד"ל מציע לפנות לבן גוריון. פרס לא מספר כי בן גוריון מתנגד למלחמה. בגין הולך לבן גוריון ומתאכזב לשמוע שהוא מתנגד למלחמה. התקשורת עוקדת את אשכול, הפגנת נשות וינדזור. והכל מבוהלים.

הרמטכ"ל מזמן את אשכול למטכ"ל. האלופים ההיסטרים : אתה הססן, שתדלן, מסכן את כושר העמידה של צה"ל. אם לא מלחמה עכשיו יהיה אסון. ויושב החכם הזה: קינדרלך, בביטחון יש עוד כמה מרכיבים חוץ מכם. יש גם אמריקה להרתיע את רוסיה. ויש זמן. צריך לבנות נכון את המלחמה ואחריה. מה לכם הבהלה.
ואין לאשכול הגנה מול הקואליציות שנאצר מקים: האלופים עם הפוליטיקאים האורבים להזדמנות ועם חברי מפלגתו (חוץ מגולדה). ואז גלילי מתערב בטיוטת הנאום. והגימגום ברדיו חורץ את גורלו להיכנע ולוותר על תיק הביטחון לדיין ולהקים את ממשלת האחדות. ושלמה אבינרי אמר: "נאצר הכניס את בגין לממשלה". זה המהפך בשורשו.
מי המחליט?

דיין שר הביטחון אומר לאלוף גביש: אתה לא כובש את עזה ולא מגיע לתעלה. וצה"ל כבש את הרצועה והגיע לתעלה. דיין איים במשפט. אבל, הוא פוליטיקאי שרואה את צהלת המשיח שהביא נס. ומי יעז לרדת מהאופוריה המשיחית. ( רק אח"כ בא "טוב שארם א -שייח בלי שלום, משלום בלי שארם-א-שייח").

- צה"ל החליט וניצח !
-
ומי החליט לכבוש את הגדה, לגרש את חוסיין ששלט בפלשתינים והפך אותם לירדנים וחיסל את הטרור, כלומר, לשחרר אותם מירדניות להתגבש לעם פלשתיני. ולהעלות אותם מיליונים לישראל.
בדיון לפני המלחמה מסכמים שאין לישראל עניין לכבוש את הגדה. אבל, גם חוסיין הוא ערבי. קונה את שקריו של נאצר ותוקף את ארמון הנציב. וצה"ל כובש את הגדה. בשבוע שאחרי הניצחון אומר דיין לחברו מיקי בר זוהר: רוץ לראות את הגדה לפני שמחזירים אותה. אך מול האופוריה המשיחית הוא ובגין מוליכים לצרף מאות אלפים פלשתינים לבירת הנצח שלנו.

- צה"ל החליט וניצח !

וכך בגולן. דיין התנגד להילחם בסורים. הוא חניך של בן גוריון להיזהר מהרוסים. בעימות עם נציגים הוא אומר: אפשר להעביר אתכם מהגבול. אבל, מי יכול לעמוד מול יישובי הגליל ואלופי צה"ל והמוני ישראל? לא אשכול קצוץ הכנפיים ולא דיין הנישא על כתפי האופוריה לרמת המוציא והמביא בממשלת ישראל. וכך גם בגולן

- צה"ל החליט וניצח !

אשכול עוד הצליח לחלץ מסמך ממשלה לנשיא ג'ונסון שהשטחים הם נכסים למו"מ לשלום. ומיד בגין את דיין החזירו את המסמך העומד ומחכה עד היום. אשכול נפטר וגולדה מאיר עם דיין הביאה את יום הכיפורים. ויום הכיפורים הביא את בגין. כמה חבל. אשכול לא היה מביא ליום הכיפורים. מערכת הביטחון של אשכול ניצחה בשישה ימים את כל הערבים ועד היום לא באו האלופים לבקש את סליחתו. צדק לאשכול ייהלך.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל