לא שד ולא עדתי!

איני נגדך אמנון לוי!!! אפתח בתודה גדולה לבני עדות המזרח שקיבלו אותנו, האשכנזים, אליהם ועזרו להורינו לחזור לשפיות של אחרי מאורעות השואה.

איני נגדך אמנון לוי !!!
אפתח בתודה גדולה לבני עדות המזרח שקיבלו אותנו, האשכנזים, אליהם ועזרו להורינו לחזור לשפיות של אחרי מאורעות השואה.

בפרק הראשון אמנון מביא אותנו לבית מסוים בו גרו אשכנזים אשר מעולם לא ראינו גם לא שיחקנו עם ילדיהם "כי היו מסוגרים בביתם" כך הוא אומר, האמנם? אמנון לוי שכח...

שהוריו ואחיו הגדולים התגוררו ברחוב רמבם בראשון אצל מרגלית ואברם מזרחי לימים אבירם. בחצר משפחת מזרחי גרו עוד משפחות שלא מעדות המזרח כמו פנטסטר, גולדברג, בשכנות גרו משפחות ריש, רוזנברג, מירקו ועוד שאיני זוכר. כולנו ואני מתכוון לילדים, גדלנו יחד גם שיחקנו ולמדנו בבית ספר חביב, הורינו נטמעו בין השכנים והשכנים נטמעו עימם. מאכלים מזרחים החליפו אשכנזים וחוזר חלילה. אמנון היקר שאל את משפחתך האם הם חשו מקופחים באותה תקופה.
 
אולי אנקדוטה קטנה ושאלה בצידה, בעלת הבית שבו התגוררתם אשה ממוצא חלבי הושאה בכח בהיותה בת 12 ליהודי עשיר. בליל החתונה ברחה הילדה מגורלה. האם זו התרבות אליה אתה שואף אמנון? ועוד דבר אמנון, הסבא שלך אבו סאלים שמו, יהודי יקר ששימש כסנדלר שכונתי וגבאי בבית הכנסת לעדת המערביים, לקח אותי ילד אשכנזי עם עוד כמה ילדים שלא מהמוצא הנכון לתפילות סליחות בבית הכנסת ואם אני נובר בזכרון הצטרפנו אפילו למקהלת בית הכנסת כדי לשיר פיוטים,מעניין אף אחד לא שאל אותנו למוצאנו! סבא שלך עליו השלום לא ידע לעשות הבדלים בין מזרח לאשכנז כולם היו שווים בעיניו שלא לדבר על "אפליה" מילה לא מוכרת בשכונתנו!
 
לימים הרבה משפחות עזבו השכונה ועקרו לחלקי ראשון השונים ולאו דווקא לפי מפתח עדתי, רוצה לומר בני עדות מזרח וגם אשכנזים. אני בטוח שמקצת ממה שהעליתי חוו לא מעט בני עדות מזרח ובני אשכנז בכל רחבי הארץ. ודרך אגב בשכנות לסבך גרה ניצולת שואה מעורערת שנקראה "סאטה" ואנו הילדים נהגנו לצעוק לה נאצים, אושוויץ,סבון, חבל שהיטלר לא סיים את כל העבודה, כדי שתצא מדעתה ותצעק ותשתולל, אתה יודע מה היה עושה סבך? לא אחת היה תופס אותנו ובכוחו הרב היה משליך אותנו, גוער בנו ומביא אותנו מרוטי אוזניים להורים כדי שיטפלו בנו. לא אמנון, אנו הדור השני והשלישי לשואה לא "סוחבים" איתנו את שריטות השואה ,גם לא רוצים לסחוב!!!

ולסיום אמנון, איני מתעלם ואסור להתעלם מפרטים סטטיסטיים אותם העלית בכתבה, נכון יש עוד הרבה מה לעשות, אך כמה זמן עוד ניתן יהיה לסחוב "השרטת" של אפליה ואו בלשונך יהודים מזרחיים לעומת (מילה נרדפת לנגד) האשכנזים?

נ.ב.
בשיחה עם גדעון חבר ילדות ממוצא מזרחי נורא מצחיק אותי להוסיף את שתי התיבות "ממוצא מזרחי" ליד החבר שלי טוען שאולי ההבדל נעוץ בהורים המזרחיים ששאיפת חייהם היתה להאכיל ולהשקות וזהו! ההשכלה "יוק" כפי שאומרים בטורקית.הסברתי לו שגם אצלינו שהיינו משפחה קשת יום האוכל היה העיקר ולא ההשכלה. 

הערה: לגמרי במקרה הכנתי לפני כשלוש שנים מצגת על שכונתנו רמבם בראשון ובעיקר על אנשיה המכובדים שבינם תופס מקום של כבוד סבא אבו סלים. המצגת פורסמה באתר בא-במייל למצגת - לחצו כאן
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל