נפתחה מלחמה דיפלומטית בין ארבע ממדינות ערב לבין נסיכות קטאר

ההודעה של ארבעה ממדינות ערב מהן שתים מהחשובות ביותר, מצרים וסעודיה על ניתוק היחסים בינן לבין נסיכות קטאר הביאה את המתח בין המדינות המתונות לבין המדינונת העשירה הזו לידי משבר והכל בשל התמיכה בטרור.

כבר לפני מספר שנים ולמען הדיוק ב- 23/07/2014 פירסמתי מאמר באתר "דעתון" תחת הכותרת "הפרונקל של האמיריות מנסה לרכוש שקט באמירות שלו=קטאר ותוך כדי כך יורה לכל הכיוונים"! בסופו של המאמר העליתי את השאלה הבאה: " השאלה העיקרית היא מתי "יעלה הסעיף" לשכנה המערבית של קטאר, סעודיה, שממתינה כנראה לשעת כושר לטפל בשבט הסורר הזה". כמעט והייתי אומר ניבאתי ולא ידעתי עד כמה צדקתי.

האמת ניתנת להיאמר שכבר בעת שניתחתי במאמר ההוא את התנהגותו של השליט הקטארי בן חמד אל-ת'אני בן ה-34 עם ארגוני הטירור השונים כולל דאע"ש וחמא"ס שאת מנהיגה (כיום לשעבר) חאלאד משאעל, אירח במשך שנים בבית המלון המפואר ביותר המצוי בתוך דוחא הבירה, קבעתי שהתמיכה הכספית והמוראלית (באמצעות תחנת השידור העוצמתית אל-ג'זירה) בארגוני הטרור הג'יהאדיסטים באה רק משום רצונם של הקטארים לשמור על הכריות עליהם הם מושבים את האחוריים החסודים. בקיצור אצלנו מוגדר הדבר כ"דמי לא יחרץ" דהיינו שהכלבים לא יחרצו לשונם כלפי מדינת הפרונקל=מורסה הקטנה והעשירה הזו.

זאת ואף זאת, קשריה ההדוקים של קטאר עם משטר האייטולות בטהרן, ומיקומה הגיאוגרפי הינם כצנינים בעיני הסעודים הסובלים מהטרור החוט'י בגבולם עם תימן. כל ניסיונותיה של סעודיה לנתק את "הקשר הגורדי" עלו בתוהו ורק העלו את הסעיף בבית המלוכה הסעודי.

אז הנה זה בא. לאחר "ריקוד החרבות", לא זה של אראם חאצ'טוריאן ביצירת הבלט "גאינה", כי אם של נשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ ביחד עם משפחת המלוכה הסעודית, אנו עומדים, צופים ומשתאים למתרחש מול עיננו. קטאר האמורה בעוד חמש שנים לארח את משחקי אליפות העולם בכדורגל מגלה שארבע מדינות רבות חשיבות בעולם הערבי: איחוד האמיריות הערביות; בחריין; מצרים; וערב הסעודית; לא רק שנתקו היחסים כי אם אף הטילו מגבלות על התנועה התיירותית והאחרת בינן לבין קטאר ובכך הביאו לאחד המשברים הדיפלומטיים הקשים ביותר שחווה העולם הערבי להוציא מלחמות של ממש.

לשליטי הנסיכות, יש קפריזות ובהן במיוחד ביחסיהם עם ישראל, שהיו עד לפני מבצע "עופרת יצוקה", יחסים דיפלומטיים ממשיים כשבדוחה יושב נציג של משרד החוץ באופן רשמי (היה זה, בזמנו יעקב הדס ששימש מאז כשגריר ישראל הירדן ובחמש השנים האחרונות שגרירנו בברלין), ובעקבותיהן נותקו היחסים ודוחה הפכה לממנת החמא"ס.

נסיכות זו שלידתה בתוככי ערב הסעודית, הפכה להיות לאבן נגף במערכת היחסים שבין ערב הסעודית לבין העולם המערבי ובמיוחד ארגוני הביון המערביים שממפים ומכסים טוב טוב את תנועת הכספים מהבנק המלכותי בדוחא לחשבונות הבנקים של ארגוני הטרור ברחבי בירות העולם המערבי. מההודעה שהתפרסמה על ידי ארבעת המדינות, מצטיירת תמונה חמורה לפיה לא רק הקשרים הדיפלומאטיים מנותקים, כי אם גם קשרים כלכליים וקשרי התעופה והחמור מכל ששלושים אלף אזרחי קטאר (כן כל שאר התושבים בנסיכות הם אזרחי מדינות אחרות ובעיקר הודו שמשמשים ככח עבודה זול אצל אזרחי הנסיכות הזו. אולם הגרוע מכל בתהליך הזה הינה העובדה שמבחינה יבשתית הגבול היחיד שיש לקטאר עם העולם החיצון היא גבולה עם סעודיה ואף זה נסגר!

ובכן "מחול החרבות" של הנשיא טראמפ שכלל חרבות שלופים הופך להיות התמודדות בחרבות שלופים.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל