למה יצחק (בוז'י) הרצוג מתאים יותר להנהיג את מפלגת העבודה?

שלי יחימוביץ - אישה ראויה, ערכית וחדורת אידאולוגיה לא הצליחה כמנהיגת מפלגת העבודה לעומת הרצוג שניסיונו הרב, כישוריו, התנהלותו ואופיו עשויים להפכו למנהיג ראוי שיחזיר את מפלגת העבודה לימיה הגדולים.

שלי יחמוביץ, ח"כית איכותית ופרלמנטארית מעולה לא הצליחה להחזיר את מצביעי העבודה חזרה לכור מחצבתם. הם חיפשו תנועה אלטרנטיבית וחלק גדול מהם הצביע עבור יאיר לפיד. קולות אחרים הלכו למר"צ ולתנועה של ציפי לבני. הסיבות לכך רבות: חרף היותה חדורת אידיאולוגיה ותחושת שליחות, הניפה יחימוביץ את הדגל החברתי בלבד ודשדשה באמירותיה בתחום המדיני. תמיד היה נדמה שהיא פוזלת לכיוונו של בנימין נתניהו ולא מעוניינת להחריף יחסיה איתו. אבל ברגע של אמת, כשנתניהו הציע לה להיות שרת אוצר סרבה, בטענה שאינה רוצה להיות המבצעת של המדיניות הכלכלית לפי האג'נדה של נתניהו. זה נשמע כמו תרוץ. מאחר ואם הייתה מאמינה בעצמה במשנתה הכלכלית אותה הרבתה להשמיע בטרם הבחירות, הייתה לה הזדמנות פז להוכיח שבאמצעות משנה זו, באמצעות הדרך שלה, ניתן לחלץ את ישראל מהגרעון הענק מבלי לפגוע בשכבות הביניים.
 
איש לא הוכיח עדיין בפועל שזה אפשרי. רק בדיבורים. וכשבאה ההזדמנות, כשהוצע לה התפקיד הבכיר ביותר בתחום הכלכלי, היא סרבה. כנראה- וכל הספקולציות לגיטימיות- שלא האמינה במדיניות שלה ובדרך שהיא הציבה לפתרון הבעיות הכלכליות של מדינת ישראל. יתרה מכך: זו גם הייתה הזדמנות בלתי חוזרת עבורה לקבל את המשרה הרמה, לנסות ולנהל את המדיניות הכלכלית על פי משנתה ולהתפטר אם ראש הממשלה היה מונע ממנה לממש אותה. כך גם הייתה מוכיחה ש"נאה דורש-נאה מקיים" ולא רק "הכול דיבורים". גב' יחימוביץ סחפה עימה צעירים רבים. גרמה להתעוררות והפיחה רוח צעירה במפלגה. לעומת זאת, לא הייתה קשובה דייה לותיקי המפלגה. לאלו שעשו דבר או שניים למען המדינה. לאלו שצברו ניסיון רב בתחומים רבים ומגוונים ונשארו דחויים מצידה.
 
גב' יחימוביץ מנהלת שלטון יחיד במפלגה. היא אמנם רהוטת דיבור, מתנסחת כהלכה, אבל, מכוונת את אור הזרקורים כמעט אליה בלבד. חברי כנסת ממפלגתה, רבי כשרון, ידע וניסיון "הולכים לאיבוד" בחברתה. גם דבר האופוזיציה כמעט ואינו נשמע. במקום ביקורת נוקבת על הכבדת העול על מעמד הביניים והשכבות החלשות, נשמעים פה ושם אימרות חלשות שמתפוגגות למחרת היום. במקום לזעוק בשם החלשים הממשיכים לקרוס תחת עול מיסים והנטל הכלכלי המכביד והרומס, היא משמיעה פה ושם נאום תוקפני ונעלמת...
 
יצחק (בוז'י) הרצוג, חרף גילו הצעיר יחסית, נולד להיות מנהיג. הייחוס התורשתי לא נותן לו עדיפות על אחרים, אלא פועלו והשגיו, בעיקר בהיותו שר הרווחה והשרותים החברתיים. בכל שנותיו כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה, בלט בפעילותו הציבורית הענפה, בהיותו ישר ונקי כפיים, בעל עמדות מגובשות בתחום החברתי-מדיני-כלכלי, מדבר עם אנשים בגובה העיניים, מכבד כל אדם, משתף ופועל ביחד. ייתכן שכל זה לא מספיק בכדי להנהיג.
 
אבל, אם נזכור שמפלגת העבודה הקימה את המדינה והתומכים בדרכה נמצאים בכל מקום והם רק מחפשים את הבית, מחדש, מאחר והתאכזבו מאלו שהובילו את המפלגה עד היום, אם יאמינו תומכיה המרובים שהתפזרו לכל עבר, שיש מנהיג משתף. שפיו ולבו שווים. שעמד בראש משרד חברתי-כלכלי ושהחתירה לשלום פועמת בעורקיו. אם יאמינו שזה המנהיג שיחזיר את המתנדנדים הביתה, שיחזיר ערכים וצניעות לחיינו, עשויה מפלגת העבודה לחזור לימיה הטובים ולשוב להיות מפלגה מובילה ואולי גם מפלגת שלטון. "לא תיקנתי שעונים ולא דרכתי על גוויות" אמר הרצוג. אבל אני יודע ומוכן ולהוביל ולהנהיג.מן הראוי שתינתן לו ההזדמנות.

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל