בוקה ומבולקה בעולם הערבי

המהומה שנוצרה בעקבות "ריקוד החרבות" בריאד אינה מסתיימת ויש רושם שהיא אף מחריפה כשכל החיצים, הקנים והעטים מופנים כלפי דוחא בירת נסיכות קטאר.

מאז החל שקשוק המפתחות בעולם הערבי כשכל מדינה מתחרה בחברותיה מהיום ולעיתים משנאיה מלפנים, מי תנעל-איזה שער-מול קטאר ובכך תתרום לירידתו של הסולטן שייך תמים בן חמאד אל תאני تميم بن حمد آل ثاني; אין זה סוד שהשייך, בחור מוכשר ובעל יכולת, הדובר אנגלית ברמה אוקספורדית, מהווה קוץ באברם התחתון של רבים משליטי ערב ובמיוחד שכנו סלמאן בן עבד אל-עזיז אל סעוד, מלכה של סעודיה. החתרנות ההדדית שמבצעים השניים היא חלק בלתי נפרד ממהותו של הסכסוך העכשווי הקיים בין השתיים.

בשלב זה של הסכסוך אין אנו רואים פריצה של פעולות איבה מלחמתיות וסעודיה לא מרכזת כוחות בגבולה היבשתי עם קטאר ועיקר המאבק הינו חרם כלכלי ומדיני שחונק את יכולותיה הכספיות של קטאר. אם כי על פניו נראה הדבר כאילו קטאר מבינה את מערכת הרמזים שהיא מקבלת מרבות ממדינות ערב, כמו גם את עמדת ארצות הברית של טראמפ ומפסיקה אט-אט מלתמוך כספית בארגוני המפגעים השונים ומה שחשוב לנו התמיכה בחמא"ס, המעביר את אנשין ללבנון בחסות החיזבאללה. כל זאת למרות היכולות של קטאר להמשיך ולתמוך בארגונים הללו באמצעות הגופים החוץ קטאריים שהיא מפעילה ורכשה בעשרים השנים האחרונות. זאת ועוד אסור לנו לשכוח שהיה זה שייך תמים בן חמאד אל תאני ה"מותדיין" = האדוק באסלמיותו שמושפע רבות מהסמכות הדתית של השייח' ד"ר יוסוף עבדאללה אל-קרדאווי שנחשב בעיני רבים מחוקרי ההנהגה האסלאמית בימינו כראש וראשון לחכמי ההלכה האסלאמית בקיצוניות. במאמר מוסגר נדגיש כאן שדרשותיו בשפה הערבית המשודרות ברשת השידור הקטארית-אל-ג'זירה הן מקור לא אכזב לעמוד על קיצוניותו ועל דעותיו כנגד "הכופרים"-העולם הדתי שמחוץ לאסלאם הסוני...

המוזר בהתנהגותו של תמים בן חמאד אל תאני הינה מערכת היחסים החילונית שפיתח עם ארה"ב, במיוחד זו של אובאמה, באמצעות רכש מסיבי של עסקים אמריקאים ברחבי ארה"ב. גם עתה לאחר הכרזת החרם משטרו של טראמפ – כן דווקא טראמפ שמנסה ללחום כנגד הממנים את הטרור העולמי=קטאר-הוא זה שמסיבות פנימיות (מצב התעסוקה בבוינג) החליט למכור לקטאר 72 מטוסי 15F . ייתכן והתנהגותו של תמים מקורה בניסיון להכות את המערב באמצעות השתלטות על נכסים אסטרטגיים ואחרים. כאן חייבים אנו גם להביא בחשבון את הבסיס הגדול של ארה"ב בקטאר, ממנו יוצאות הטיסות המתקיפות את דאע"ש ומסייעות לצבא סוריה החופשית בעל האוריינטציה המערבית, כעוד נקודה לסיבה שטראמפ מבצע את העיסקא האמורה.

מול כל זאת מבחינתנו-מדינת ישראל- למרות ניתוק היחסים הדיפלומטיים שהיו לנו עם קטאר- ממשיכה דוחה לאפשר לעיתונאים כמו גם לאנשי מסחר ושלא לדבר על התעשיות הבטחוניות הישראליות לבוא בתחומה ולנהל עסקים ללא מגבלה כלשהי.

הבעייה בכל המערכת הזו של היחסים בין מדינות ערב לבין קטאר הינה בשתיים: האחת, שבחצי האי ערב אנו מוצאים פתאום פעילות נרחבת של ארדואן ושר חוצו אוגולו, המנסים לתווך בין הניצים; השניה, משטר האייתולות המוצא בן ברית שיש לו גבול יבשתי עם סעודיה ובכך יכול לעקוץ את סעודיה הסונית משני צידיה: החות'ים בגבולה עם תימן וקטאר השוכנת בתוך מימי השט אל ערב במקום בו מתחילים מיצרי הורמוז מעט לפני הכניסה לאוקיינוס ההודי. בנוסף לכך בסביבה הקרובה מצוי הכור האטומי בבושאר ולא רחוק ממנו שדה התעופה ובסיס הטילים בבושאר ושדות התעופה האזרחיים בלאמרד וג'אם היכולים לשמש גם כשדות צבאיים לעת מצוא.

אז בוקה ומבולקה אמרנו? אמרנו!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל