כל דבר שקשור לביטחון מדינת ישראל מתחיל בהזהרה ואולי יש או בקצה המנהרה

הסל הביטחוני המשותף לישראל, ה"מפרציות" ערב הסעודית, מצרים, ירדן וחלק ממדינות המגרב הינו ירוק ונושא בתוכו מלחמת דת פנים אסלאמית ומלחמת דת אחרת בה מעורבות שלוש הדתות המונותאיסטיות.

הצד השווה בכותרת המשנה אותה הבאנו למעלה הוא שהיא מונחה על ידי אסלאם פונדמנטליסטי ואין זה משנה אם הוא סוני (אל-קאעידה, דאע"ש, סאלאפים ועוד) או שיעי (איראן, חיזבאללה). נכון, שני הצדדים הללו מאשימים זה את זה שהוא הצד ה"כופר" ואחת דינו "דין מוחמד ביל סייף". אני מפנה את הקוראים למאמר שפרסמתי ב5.6.2015 באתר דעתון בו ניתחתי את הסיבות מדוע כל צד באסלאם רואה את הצד השני שאף הוא אסלמי כ"כופר". למעשה אנו נמצאים באמצעיתו של תהליך בו האסלם השיעי בהמרצת ופעילות איראנית משמעותית ביותר, יוצר אזור סהר פורה חדש על אדמה סונית, שמתחיל באזור הגבול בין עירק לאיראן בחופי השאט אל ערב ומסתיים במנהרות החיזבאללה לא הרחק ממתקן הנפט הענק במזרעת אל אסאניי דרומית לצידון בואכה צור. בקרבת מקום זה מצויי מפעל הנשק (טילים-בין השאר) התת קרקעי שבנו משמרות המהפכה האיראניים עבור החיזבאללה.

והנה באה ההזהרה. כוונת כותב שורות אלו לדברים שאמר ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי בכנס הרצליה שהתקיים אך זה מקרוב. "בשנה האחרונה איראן פועלת להקים תשתיות ייצור עצמי של נשק גם בתימן", הוסיף הלוי. "אנחנו לא יכולים להישאר אדישים לזה, ואנחנו לא". אחד המשפטים היותר מעניינים בדבריו היה במשפט המובלע הבא שנאמר על ידו " אי-יציבות בסיסית, ריבוי שחקנים לא מדינתיים ותהליכי בנין-כוח מואצים, מגבירים את הסבירות לתרחישי הידרדרות, שאיש לא רוצה בה. תהליכי בנין-הכוח, בעיקר בעזה ובלבנון, מעבירים עוצמה צבאית חסרת תקדים לידיים ללא אחריותיות." דברים אלו של הלוי באו לאחר שחשף באותו נאום ש"תהליכי בנין-הכוח, בעיקר בעזה ובלבנון, משמעותם כפי שאמר בהמשך "פרדוקסלית, אויבינו המבקשים להרתיע כך את ישראל ולהרחיק מלחמה, עלולים להביא על עצמם את ההסלמה הבאה"

כאן המקום להדגיש שהבעיה בקרב המדינות הערביות שנחשבות כיום כמתונות, היא הסכסוכים הפנימיים בינם לבין עצמן. ראו את המתרחש בתוך חצי האי ערב, כאשר המדינות המתונות טרם הצליחו לממש את דרישותיהם המלאות מקטאר, להוציא את העברת מוקדי כח של ארגונים כחמאס אל מחוץ לגבולותיה.

בעקבות כל זאת פתח איסמעיל הנייה את פיו ונשא נאום ששודר בכמה מערוצי הטלוויזיה הערביים ומה שיותר מעניין גם בפייסבוק בו הציג את מטרות חמאס "לשחרור שטחי פלסטין הכבושים" וממנו עולה שחמאס נשאר דבק במטרתו=סילוק היהודים הכובשים מהאדמה הכבושה=האדמה שנלקחה בעקבות מה שהם מכנים ה"נכבה" . דהיינו יש לנו - הישראלים- עניין אם מי שתובעים לא רק את אדמות 1967, כי אם גם את אדמות 1948!!! אחד הדברים היותר מעניינים שהנייה, בעקבות אירועי קטאר, השתדל מאוד להרחיק מעליו את תנועת האם של חמאס – האחים המוסלמיים, שקטאר היא מהתומכים הכספיים הגדולים שלה ושא-סיסי נשיא מצרים רואה בה "מוקצה מחמת מיאוס". דברים אלו מתקשרים יפה למאמצים שעושה חמאס לפתוח את מעבר רפיח כדי לאפשר חמצן לממשלו בעזה, באמצעות המכסים שהם מקווים לגבות עם ייפתח המעבר. זו גם הסיבה שהנייה העלה על נס את מצרים ש"פתחה דף חדש ביחסיה עם מימש חמאס ברצועה".

כאן המקום לציין שהנייה בנאומו חזר על המנטרות הקבועות שכוונת ישראל ל"ייהד את ירושלים הקדושה" וטראמפ מסייע לה מתוך כוונתו לשמר את מדינת היהודים.
נחזור למה שכתבנו למעלה לגבי "מסדרון הסהר הפורה האיראני" ונשים לב שבעקבות שחרור כירכוכ והפעלת הלחץ של רוסיה וקואליציית המדינות בראשות ארה"ב לסילוק דאע"ש- שמנהיגיו נעלמו משום מה מהמסכים(...) - מבירתו א-רקה שבצפון סוריה, יתאפשר לאיראנים חופש פעולה במרחב הסורי, על כל המשתמע מכך. כוונתי ליצירת מצב שלאחר שחרור א-רקה ארה"ב תמשוך ידיה מהביצה הסורית ואזי תהפוך סוריה לאזור שליטה והשפעה אירני-רוסי. המשמעות של הדברים פגיעה באינטרסים החיוניים של מדינת ישראל. אם כי אל נשכח שנתניהו הצליח להוציא מפוטין מספר סיכומים המאפשרים פעילות ישראלית בלבנון.

אל מול כל זה מתנהלים מגעים בין ישראל לבין ירדן בדבר פתיחת מסילת הברזל הידועה בשמה הישן "המסילה החיג'אזית" ובשמה העכשווי שאף הוא מקורו בעבר-"רכבת העמק" למעבר סחורות ישיר מנמל חיפה לירדן. פתיחה זו תמנף את היחסים עם מדינות ערביות מתונות שיש להן גבול משותף עם ירדן על כל המשתמע מכך.

ובכן ימים יגידו!אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל