שני סיפורים היפוכיים וסיפור שלישי

סיפור מפלשתינה – א"י : המופתי הירושלמי "אם אחזור לערבים עם פשרה, יהרגו אותי". בשנות העשרים של המאה הקודמת הסתבך המופתי, חאג' אמין אל חוסייני, מנהיג הפלשתינים, בבניית ביתו בירושלים. יהודים סייעו לו לגמור את הבניין

סיפור מפלשתינה – א"י : המופתי הירושלמי "אם אחזור לערבים עם פשרה, יהרגו אותי". בשנות העשרים של המאה הקודמת הסתבך המופתי,

שני סיפורים היפוכיים וסיפור שלישי
צבי י' כסה

סיפור מפלשתינה – א"י : המופתי הירושלמי "אם אחזור לערבים עם פשרה, יהרגו אותי".

בשנות העשרים של המאה הקודמת הסתבך המופתי, חאג' אמין אל חוסייני, מנהיג הפלשתינים, בבניית ביתו בירושלים. יהודים סייעו לו לגמור את הבניין. אח"כ ביקש לבנות מלון (ידוע כמלון פאלאס). במכרז זכו ברוך קטינקא וטוביה דוניא והערבי עוד. התחילו בבניית המלון. ראש העיר נאששיבי, היה יריבו של המופתי ולא נתן היתר בניה בטענה שנגעה לביוב ולעתיקות. השניים הערימו על העיריה לשביעת רצונו של המופתי ובנו. השניים סיפרו כי שאלו אותו למה לא יישב עם ויצמן למו"מ ויגיעו לפשרה. אמר להם: אני אשב עם הקרוב שלך (דוניא היה קרוב של וייצמן) למו"מ. אני אגיד כל הארץ שלנו. הוא יגיד כל הארץ שלנו. ואנחנו נתפשר. הוא יחזור ליהודים ויישאו אותו על כפיים. אני אחזור לערבים ויהרגו אותי.

סיפור ישראלי – רבין בדיעבד "הבאתי ראשיתה של פשרה, ורצחו אותי"

יצחק רבין אחרי שנים של מנהיגות צבאית וביטחונית וראש"מ קיבל הזדמנות שנייה. הטרור הערבי שלא נבלם תחת שמיר העלה אותו הביטחוניסט לראשות הממשלה. הציבור זכר שבאינתיפאדה הראשונה, כשר הביטחון, הוא ציווה לשבור ידיים ורגליים. בתוך המהומה הסובבת אותו הוא החליט לנסות לשנות את המדיניות להסדר עם הפלשתינים. והדברים ידועים – הסכם אוסלו. לו הוא היה יודע את עתידו היה אומר לעראפאת: אנחנו מנהלים מו"מ. אם נגיע להסדר אני לא יודע מה יקרה לך כשתחזור לעמך. אולי יישאו אותך על כפיים. אני יודע מה יקרה לי. יקרה לי מה שחשש המופתי שיקרה לו אם יחזור עם פשרה.

סיפור שלישי פוליטי - יחיד שנבחר ע"י הישראלים

ראש הממשלה לוי אשכול היה היחיד מראשי הממשלה שנבחר ע"י הישראלים. כל האחרים נבחרו ע"י הערבים – הפלשתינים, המצרים, הטרוריסטים:
בן גוריון הוחזר משדה בוקר על העסק ביש במצרים ומשה שרת המתון סולק; אחרי מבצע סיני ב – 56 חדלו ההסתננות והטרור מעזה, ירדן וסוריה. שֶקֶט - אשכול נבחר ע"י הישראלים. באה ההמתנה ערב ששת הימים. נאצר בחר בדיין לראש הביטחון והכניס את בגין כשר בממשלת אשכול; אשכול נפטר ונבחרה גולדה להיות ראש ממשלה ליד מלך הביטחון דיין. והם הרימו לסאדאת להנחתה את מלחמת יום כיפור. סאדאת סילק את גולדה ודיין. ולזמן קצר נבחר רבין. בימיו הטרור והאכזבה מיום הכיפורים בחרו את בגין לראשות הממשלה. בגין פרש, שמיר לא הדעיך את הטרור. והטרור בחר את רבין להזדמנות שנייה. אחרי רצח רבין אירוע טרור סילק את פרס ובהפרש של אלפי קולות בחר בנתניהו. נתניהו כשל והטרור בחר ברמטכ"ל לשעבר אהוד ברק. והטרור לא דעך ובחר אלוף נוקשה, אריאל שרון. ירש אותו אולמרט ושוב הטרור בחר במי שמיתג עצמו כראש הלוחמים בטרור. בנימין נתניהו.

ועינינו הרואות: רק אשכול נבחר ע"י הבוחר הישראלי נטו.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל