חמישה סימנים שאתה או צריך לעזוב את עבודתך או לתפוס את עצמך בידיים מחדש

לא פעם בעבודה אנחנו נסחפים ולא שמים לב למי אנחנו ואיך אנחנו מתפקדים. חמישה סימנים פשוטים שאמורים להאיר את המודעות שלך אם זה זמן לעזוב ולמצוא עבודה מספקת ותר, או זמן לתפוס את עצמך בידיים לפני שיאמרו לך שלום.

חמישה סימנים לכך שאתה עובד לא מוצלח או לא בעבודה הנכונה לך

חמישה סימנים לכך שאתה עובד לא מוצלח או לא בעבודה הנכונה לך

כולנו חווינו עבודה עם עמיתים שמעולם לא ניסו לקחת חלק בנטל העבודה, הם עשו רק את מה שמתחייב. סומכים על שאר אנשי הצוות שיגיעו יחד איתם לתוצאות הנכספות. איש אינו מחבב עמיתים כאלה בעבודה, אבל... האם אי פעם עצרת לחשוב שאתה אולי אחד מאלה? אולי אני מעצבן, עצלן, קצר רוח ולא נעים בעליל?

תמיד מבקשים ממך לעזור עוד

אחד התסמינים הראשונים של תחושת חוסר תפקוד, בצוות בו את/ה פועל , הן בקשות של עמיתים ומנהלים לשתף אותך בעוד משימות, לתת לך עוד מטלות. זוהי דרך עדינה לומר לך שאתה לא מספיק נוטל חלק במשימות הצוות. ציפייה שתעשה קצת יותר ממה שאתה עושה.
מעולם לא מבקשים ממך עזרה

לא משנה כמה תייגע כעת את עצמך, האם זה מקרי לדעתך, שאתה מתקשה לזכור את הפעם האחרונה מתי מי מעמיתך פנה אלייך בבקשת עזרה כלשהי הקשורה לעבודה משותפת, או התייעצות על פרויקט שכבר בצעת בעבר? צורך בעצה על דבר שלא נעשה?
לרוב אם עמיתים או מנהלים אינם סומכים עלייך כאשר אתה אמור לסיים את המשימה שלך, בזמן ובאיכות הנדרשת, ספק אם הם יראו בך משענת מתאימה להתייעץ בכל נושא הקשור ישירות או בעקיפין לעבודה. הרושם שהם מקבלים ללא מילים הוא : "תניחו לי" , " אל תטרידו אותי"... והם מניחים לך. עצות, שיתופי פעולה , רעיונות הם ימצאו במקום אחר. הבידוד המקצועי אולי נוח לך זמנית, אך בסופו של דבר הוא עשוי להביא לסיום עבודתך.
תגובות ציניות, ספק צחוק וספק מכה מתחת לחגורה

את/ה שם לב כי כאשר את/ה יוצא לצהריים או עוזב את המשרד לפגישה , או סתם הולך הביתה ואומר בחביבות שלום לנשארים, מישהו מפטיר:" זה נהדר לצאת ב 12 לצהריים כאשר יש פגישת שיווק גדולה עם הלקוח בשעה 13" או, " זה נפלא לצאת באור יום מלא, תהנה..", ואהווו, איזה עיתויים יש לך... פגישה בחוץ, בזמן הכי לחוץ... סבבה, המזכירה כבר בטח תסיים את החומר לישיבה שלנו עוד חצי שעה..."
נכון, בכל מקום עבודה ישנן תגובות עוקצניות, אך אם הן חוזרות ונשנות, מאנשים שונים ונהיות תוקפניות יותר ויותר – הן מסר.

אתה הופך להיות micromanaged

ייתכן שאתה שולט היטב בעומסים שלך ומנהל נפלא את סדרי העדיפויות לוחות הזמנים שלך, אך אם פתאום אתה שם לב שהמנהל שלך קורא לך לישיבות תכופות וקצרות, מבקש לו"ז לעיתים תכופות, מבקש תוצרי ביניים ודו"חות רבים, משמעו שהוא חש שאתה לא נותן חלקך הנכון בעוגת הפעילות.
תמיד אפשר להאשים אחרים בקנאה, בחוסר פרגון, תלונות שווא, אבל כדאי לבדוק האם אין אצלך באמת ירידה במוטיבציה? האם אכן המנהל שלך ואולי עמיתך טועים? גם אם זו טעות "אופטית" יש לכך מקום להרהור וחשיבה. מה בעצם קורה לי?
אתה מופתע לעיתים יותר מדי קרובות

אחד הסימנים המובהקים של נטרול מפעילות משמעותית ומסר "מעניש" שאתה לא באמת נדרש, הם גילויים תוך כדי ישיבה על תוצאות של עבודה , מינויים, מכרזים או עבודות חדשות.
מכיוון, שהצוות קולט שאתה די "בחוץ" ומנסה לעשות את המינימום ממילא הם לא יטו לחלוק אתך משימות, לבטים, מתחים ובאופן ברור תהיה Outsider . לא ישתפו אותך במהלך הדברים וכאשר תהיינה תוצאות, הן תהיינה הפתעה לגביך. הדבר עשוי להיות חמור שבעתיים אם אתה עובד ב Start Up ואפילו לא יודע שהפרויקט נכשל והחברה מתקרבת לשלב הסגירה... ההפתעה היא מראה, שמשקפת את הדרך שבה את/ה נתפס בחברה.

אז מה קורה בעצם?

אנשים רבים עובדים לפרנסתם, ולא שואבים סיפוק והנאה מעבודתם. הסיבות רבות אך לאורך זמן אתם נעשים שחוקים ושקופים.
ישנם מקצועות בהן התופעות שתיארתי שכיחות כמו עריכת דין, הוראה ובמקצועות ההי – טק. אנשים מתלוננים על עבודה מאומצת, תובענית, שוחקת, וכזו שאינה מעניינת באמת את העובד.
עם הזמן, העובד נשמט ממעגל העניין והיצירה. אם זו שחיקה רגילה , את/ה יודעים את הדרך חזרה לשיקום המוטיבציה, אבל לעיתים העצלנות וההשתמטות הם סמן לזמן לעזוב, זמן למצוא את הקריירה אליה תשמח/י לקום כל בוקר.
כמו שכל חמשת התהליכים שפורטו לא מתרחשים בזמן קצר, כך גם השינוי אינו חל הזמן קצר, לעיתים מדובר בחודשים ושנים בעיקר אם סימני היותך חבר צוות לא ראוי, משקפים צורך עמוק למצוא עיסוק איתו תזדהה, תחוש סיפוק ותהנה.
ובינתיים, שימו לב לכל הסימנים, גם אם את/ה רוצים לעזוב עשו זאת מוכנים ולא מופתעים.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל