כל חוקי היקום במרק של סבתא אוהבת - פרק שני

בצעירותי השתתפתי בהקמת יישוב חדש, עוד בחו"ל סיפרו לנו על הפרחת השממה והמאמץ העצום הנעשה על מנת ליישב את ארץ ישראל. והנה מגיע אלי סיפור על חלוץ מפריח שממה מאורוגוואי הרחוקה. אדם המצליח ליישב מחוז מדברי בממונו הפרטי ותעצומות לבו בלבד. הסיפור נגע לליבי ועורר שאלות על העבר וההווה של מדינתנו.

 

היקב ועסקי היין

לשם הפקת היין פיריה כדרכו בונה אחד היקבים הגדולים של אורוגוואי. היקב נחפר בצלע הר הפאן דה אסוכר. מתברר שמבחינה כלכלית אין הפקת היין רווחי, פיריה ממציא קוניאק מיוחד בשם קוניאקינה (Cognaquina) הוא מפרסם מודעה המשבח את המשקה החדש בערך כך: קוניאקינה הוא משקה מחזק ומעודד. שתית כוסית משקה בכוס חלב משך חמישה ימים תוכיח את יעילותו. המשקה תחזיר את התיאבון והכוח לאלה שאיבדו אותם ותרפא כאבי בטן. לדאבון הלב לא נשארו עדים היכולים להעיד על אמיתות הפרסום.
 

היוזם מייבא ושותל עצים אקזוטיים

צד אחר של פיריה הוא אהבתו לצומח. הוא קונה עצים מפינות שונות של העולם, ביניהם מצרים. מהאיים הקנאריים הוא מייבא שתילי דקלים ועץ מיוחד הדרגו או דרקו (Dracaena Draco). את העץ הוא שותל בגינת ביתו. הקדמונים כינו את העץ "עץ החיים" או "עץ האושר" לעץ מוהל בצבע אדום המשמש לטיפול בפצעים, לעשיית צבעים ובתעשיית הקוסמטיקה. העץ גדל באיטיות, אולי מטר אחד בעשר שנים. פיריה אינו יוכל לראות את העץ הגדול, היוזם שותל עצים לרווחת הדורות הבאים.
מקור התמונה: Vikipedia commons
 

ארמונו של דון פרנסיסקו פיריה

בשנים הראשונות של בניית העיר (1897) נחנך משכנו של היוזם ומשפחתו. הטירה מזכירה מבנים דומים באיטליה של המאה התשע עשרה. עירוב של סגנן ימי הביניים ותקופת התחייה עם תוספות ושינויים כיד דמיונו הפורה.
למבנה קיים מרתף בו אומרים קיימת מעבדת האלכימיה שלו. המרתף נאטם, אין כל אפשרות לוודא את אמיתות הדברים. כיום המבנה שיך לרשות מועצת העיר פיריאפוליס ומשמש כמוזיאון.

תמונה: Daniel Bertúa

 

עיר הקיט מתחילה לפעול

בשנת 1904 נחנך המלון הראשון של פיריאפוליס הגראן הוטל פיריאפוליס. המלון תוכנן על יד ארכיטקט אמריקאי ידוע ג'ון בראון. המבנה מיועד לאכסן שש מאות מבקרים ברווחה. שימו לב: האיש פיריה רצה מלון פאר כמו אלה בהם התאכסן באירופה, לשם כך הביא רהיטים ממיטב התוצרת האיטלקית, כלי אוכל מלימוג' בצרפת, כלי זכוכית של מוראנו, שטיחים מסמירנה - תורכיה, כיסויי שולחן ומיטה תוצרת התעשייה המשובחת ביותר של איטליה. בקיצור הוא בנה מלון מפואר, כמוהו אנשי תקופתו בדרום אמריקה לא חלמו עדיין. ראשוני התיירים מגיעים מארגנטינה ומאורוגוואי במעבורת עד לנמל ומשם מוסעים לעיר ברכבת הקטנה של פיריה, חלומו של היוזם מתחיל להתגשם.
באותו זמן כבר נבנו שלוש אתרים להנאת התיירים, שלושתם בסמוך למעיינות: מעין הסטלה מאריס, מקדש ונוס: העתק מקדש יוני, ומעין השור ובו פסל של החיה בגודל טבעי. הפסל הוזמן מאומן צרפתי. מפיו של השור נובעים מי מעין. אנשים האמינו בעבר על תכונות ריפוי המים. גם היום יש הנשבעים שנרפאו לאחר שתיית ממי המעין.
 

מלון ארגנטינו (Argentino Hotel)

המלון הראשון שנבנה בפיריאפוליס גראן הוטל פיריאפוליס גודלו לא הספיק כנראה לשכן את זרם התיירות הגדול שהחל להגיע למקום. מסיבה זו הוחלט לבנות מלון שני ובו אלף ומאתיים חדרים. המלון מכונה מלון ארגנטינו, בספרדות Argentino Hotel. תכנונו נמסר לארכיטקט צרפתי מפורסם Pierre Guichot. בזמנו היה המלון המפואר והגדול בכל דרום אמריקה.
בתקופה זו היה מקובל על עשירי דרום אמריקה לבנות את בתיהם על ידי ארכיטקטים צרפתיים ולצייד אותם ברהיטים וציוד בית מיובא מאירופה. פיריה, שרצה למשוך לקוחות מבין עשירי היבשת, צייד את מלונו במיטב הרהיטים והכלים: כלי אוכל מגרמניה, כלי זכוכית מצ'כיה, רהיטים מאוסטריה וכלי מיטה מאיטליה. כמות הציוד שרכש הייתה מספיקה ל מאה שנה אלה שפיריה נפטר שלוש שנים לאחר הפתיחה.
תמונות ממלון ארגנטינה בפיראפוליס ראה: כאן
 

 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל