נקודה שנתית - ראש השנה - שנה טובה!

"וה' פקד את שרה כאשר אמר ויעש ה' לשרה כאשר דיבר" - בפסוק הזה נפתחת הקריאה בתורה ביום הראשון של ראש השנה.

וה' פקד את שרה כאשר אמר ויעש ה' לשרה כאשר דיבר" - בפסוק הזה נפתחת הקריאה בתורה ביום הראשון של ראש השנה.
רש"י בפירושו לפסוק כותב: "סמך פרשה זו לכאן ללמדך שכל המבקש רחמים על חברו והוא צריך לאותו דבר הוא נענה תחילה..." - בפרק הקודם אברהם התפלל על אבימלך והנה מיד לאחר מכן ה' שומע את תפילת אברהם על אבימלך ופוקד את שרה ובקרוב יהיה לאברהם ושרה בן אפילו בגילם המופלג.
בהמשך הקריאה מבקשת שרה מאברהם שיגרש את הגר שפחתו ובנה ישמעאל והם הולכים למדבר ובזמן שהותם נגמרים להם המים, הגר משאירה את ישמעאל הילד תחת אחד השיחים אך מתרחקת "כמטחווי קשת" מהסיבה: "אל אראה במות הילד ותשב מנגד ותישא את קולה ותבך".
אולם במקרה הזה מתרחש משהו אחר לעומת תפילת אברהם ממקודם: "וישמע אלוקים את קול הנער" מפרש רש"י במקום: "מכאן שיפה תפילת החולה מתפילת אחרים עליו והיא קודמת להתקבל".
במקרה של אברהם הוא נענה למרות שהתפלל על מישהו אחר ובמקרה של ישמעאל והגר שמע ה' דווקא לתפילת הילד שהתפלל על עצמו ולא לתפילת אימו.
תפילה, חשובה ככל שתהיה, חייבת לבוא מן הלב, בכוונה שלימה.
אברהם היה איש שכולו חסד והתפלל מליבו על אבימלך ועל כן הוא בעצמו נענה, לעומתו הגר, כאימא ממש לא רחמנייה, שהתרחקה מבנה רק כדי לא לראות אותו מת, במקום לחבקו ולהיות איתו ברגעיו האחרונים, תפילתה אינה באה מהלב, אולם תפילת ישמעאל כדי שיבריא באה מעומק ליבו ולכך ה' נענה עליו.
גם בהפטרה נראה שה' מקשיב דווקא לתפילת חנה שמשוועת לבן לעומת תפילת אלקנה בעלה שלא מתפלל מליבו שהרי לדעתו הוא כבעלה מספיק לצורכיה "... למה ירע לבבך הלוא אנוכי טוב לך מעשרה בנים", והנה מתפילת חנה אנו עד היום לומדים הלכות תפילת לחש "היא מדברת על ליבה רק שפתיה נעות וקולה לא ישמע".
הימים הנוראים אליהם נכנס עוד רגע, וימי חודש אלול המסתיימים עכשיו, הם ימים של רחמים וסליחות, ימים של תפילות ותחינות רבות אל ה' בבקשות אישיות ובקשות כלליות.
תפילותינו צריכות לבוא מעומק הלב שלנו. בכוונה שלימה למען ישמע ויקבל ריבונו של עולם את כל תפילותינו כפי ששמע ונענה לתפילות אברהם וישמעאל.

שנה טובה ומבורכת!
כתיבה וחתימה טובה לכל עם ישראל!

החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/

http://dosanova.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל