הנילוס המר והפתרון למים מעוררי המדון (ואולי תופי מלחמה נשמעים בקרן אפריקה)

יום הפקודה בקרן אפריקה מתקרב ובא. הפעלת הסכר הגדול על הנילוס שהוקם על ידי ממשלות אתיופיה מעלה חשש כבד להתייבשותה של מצרים. אז מה עושים והיכן ממשלת ישראל יכולה לעזור.

לפני מעט יותר משנה ב-4.8.2016, פרסמנו מאמר ב"דעתון" תחת הכותרת "מצרים, הנילוס ומדינות קרן אפריקה ואיך זה קשור לנו". במאמר ניסינו לנתח את ההתרחשויות סביב הבעיה החמורה שעומדת לפתחה של ממשלת מצרים ושעלולה להפוך ל"קזוס בלי"=עילה למלחמה, בין מצרים לבין אתיופיה. הסיבה לכך היא העובדה שהסכר המכונה על ידי האתיופים "סכר התקומה האתיופי הגדול" והממוקם על הנילוס הכחול לא הרחק מהעיר ג'ובה שבאתיופיה באזור המדבר שסובב את העיר, עלול להוביל ל"סכר האסון הלאומי הגדול של מצרים". שפיעת המים מהנילוס במצרים עלולה לרדת ב-25% ואולי אף יותר ותיצור משבר לאומי בגין התייבשות שטחי אדמה באגן הזרימה של הנילוס ומה שיותר חמור תמנע את הסחף הדשן המובל על ידי הנילוס למצרים וממנה לים התיכון. סחף זה מדשן את אדמות מצרים החוליות מחד ומהווה מזון לדגי הים התיכון ולירידה תלולה בחקלאות הימית ממנה תסבולנה מדינות האגן המזרחי של הים התיכון כולל טורקיה ויוון.

זאת ואף זאת בשל עליית הטמפרטורות ברחבי העולם, קיימת חדירה של מים ים מלוחים הן לבארות המים בדלתה של הנילוס והן למימי היאור עצמו שרק בחודשי השפיעה הגדולים שלו הוא מצליח לשטוף את מי הים התיכון שחדרו אליו. הירידה בשפיעה - כתוצאה מהסכר האתיופי - תוליך בעקבותיה לעליית אזור ההמלחה במי ים של הנילוס על המשמעות הקטסטרופאלית שהיא טומנת בחובה.

סכנה נוספת וחמורה הינה משק החשמל במצרים ספקית החשמל הגדולה ביותר לכל מצרים היא התחנה ההידרואלקטרית הממוקמת בסכר אסואן. תחנה זו מספקת למעלה מ-15% בכלל הצריכה האלקטרית של מצרים. הבעיה היא שכבר כיום יש במצרים הפסקות חשמל תדירות והירידה בשפיעת הנילוס עלולה להוריד את כמות המים באגם נאצר (האגם שנוצר בעקבות סכר אסואן) אגב, סכר אסואן מורכב למעשה ממערכת של שני סכרים: הגבוה והנמוך.

אל נשכח שמדובר במדינה ענקית עם כבוד עצמי מפותח שיכול להוביל לבעייתיות בכל הקשור בהיווצרות מצבי לחץ.

אז הנה לכם רעיון שממשלת ישראל כדאי לה מאוד לבדוק ואולי אף לאמץ.
יש להקים גוף משותף(קונסורציום) למספר מדינות הן באגן הים התיכון והן ממעצמות-העל, בהן ארה"ב שיאספו כספים ויתרמו או ילוו לממשלת מצרים כדי שזו תצא המכרזים להקמת 20 מתקני התפלה כמו זה הקיים באשדוד לאורך חופי מצרים מאזור אל עלמיין ועד לרפיח כשהמים הללו ישמשו הן לשתייה והן להשקיה.

ומדוע ממשלת ישראל?
לישראל זכות ראשונים על שיטות התפלה בהן האוסמוזה ההפוכה (פטנטים רשומים).
יוזמה ישראלית כזו כשתפורסם בעיתוני מצרים יכולה לשנות את דעת הקהל במדינה הענקית הזו ועוד יותר לקרב את א-סיסי אלינו.
גם בעולם אנו נזכה בנקודות זכות


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל