סוס איסלנדי – חזק ויכול לרחף על רגל אחת

באיסלנד הקרה המרוחקת והמסוגרת, התפתח סוס בעל תכונות מיוחדות, שונה וחזק מהסוס שאנו מכירים, גאותה של המדינה (כמו אצל הכבש האיסלנדי). בסוף המאמר הפתעה אודות הנחיתה על הירח. ברשימה זו מדובר לא רק על הסוס האיסלנדי, בין השיטין, יש פרטים על החיים ועל הארץ קשת התנאים, ובכל זאת האנשים חיים למרות איתני הטבע בנחת ובשלווה.

אוכלוסית איסלנד

ומילה טובה על האיסלנדים, יש לציין שהם אנשים רגועים, נעימים, כמעט אין פשיעה, תוחלת חיים גבוהה, רוב רובה של האוכלוסייה לפי מפקד מיולי 2012 313,183 תושבים (המדריכים והתושבים טוענים על 380,000-360,000) 93% חיים בבירה רייקווביק ועוד שלוש ערים קטנות. שאר האוכלוסייה חיים בפיזור וריחוק, בבתים או חוות קטנות, יש להם תקשורת זמינה, מים תרמיים וחשמל מבלי שזה ימנע מהם שמירה על קשר ועזרה הדדית למרות תנאי הבידוד.
הבידוד יצר מצב שכל הילדים, גילאי הלימוד, מגיל מסוים, נמצאים מחוץ לביתם במעין פנימייה משך חצי שנה.
 

תכונות מיוחדות לסוס האיסלנדי

חיים ופוריות. הסוסה פורייה בדרך כלל מגיל 8 עד גיל 25 . הסוס האיסלנדי הפך להיות זן טהור גם בגלל הברירה הטבעית. יש דעה שהוא התפתח מהפוני(גובה ממוצע של פוני פחות מ60 ס"מ).
הסוס האיסלנדי משמש כוח עבודה רציני, יש לו צוואר שרירי קצר, רגליו קצרות וחזקות, גובהו 1.40 - 1.35 מ' (נמוך מן הסוגים המוכרים לנו) "פרצופו" מעט שונה, מבנהו חזק, יש לו יכולת להתמודד עם כבישים מושלגים בחורף ויש לו התכונה הנדירה של ריחוף כאשר רק רגל אחת על הקרקע. תכונה זו מאפשרת לו עדיפות בהתמודדות עם שטחים קשים באיסלנד הטרשית-סלעית ברוב שטחי המדינה. התכונה של ריצה-עמידה מולדת על רגל אחת וייחודית לסוס הזה ,(להוציא סוסי קרקס ומופעי ראווה)
לתכונות האלה של עבירות גבוהה יש משקל רציני במיוחד בחורף. הסוס מאפשר לבעלי הכבשים הנמצאות כל ימות השנה בשטח הפתוח (שאינם כבשים של דיר) לצאת עם הסוס האיסלנדי החזק, בעל הסיבולת הראויה לציון ובמיוחד בחורף קשה כאשר הצאן פזור בשטחי המרעה הקפואים. הנוקד יוצא רכוב על הסוס ומלווה בכלב רעיה, מאתר ומשאיר לכבשים חציר ומזון בשממת הקפואה.
באיסלנד מגדלים 30,000 סוסים למטרות שונות.
 

חקלאות

החקלאות מסתכמת בפחות מ2% משטח המדינה וגם אז רוב הגידולים בנוי על שימוש בחימום תרמי, שאר השטח אבני בזלת ואפר וולקני, הרי געש פעילים, גייזרים מתפרצים וריח חריף אופף סביב.
 

תיירות :

התיירות מהווה יותר מ6% מההכנסה הלאומית ומקור למטבע זר, המדינה מעוניינת ומשקיעה וענף התיירות עולה ומתפתח.
טיפ לאוהבי ומטיבי לכת: לטייל ביוני, יולי, אוגוסט. פגשנו ישראלים שלא בטיול מאורגן. תיירות חורף עדיין באיבה.
עצה שלא תצערו עליה: בל תיסעו ללא מצלמה. חזרתי עם כ2000 תמונות מרהיבות.
 

פני הארץ

אולי כאן המקום להזכיר שלעיתים קרובות, המראות בשטח ניכר מאיסלנד דומים לקטע מאדמת הירח ואכן האסטרונאוטים: ניל ארמסטרונג ובאז אלדרין, צוות NASA וכליהם, התאמנו על אדמת איסלנד לפני הנחיתה על הירח עם החללית אפולו. הם היו על הירח שעתיים וחצי. ניל, האיש הראשון שצעד על אדמת הירח טבע את המשפט המפורסם: " זהו צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות".
רכילאים מדעיים ואוהבי הקונספירציות טוענים להד"ם, לא הייתה נחיתה על הירח והכל פוברק וצולם על אדמת איסלנד. לעניות דעתי עוד לא נאמרה אמירה שטותית כמו זאת ושימותו כל הקנאים.!!!
 

 

תיאור תכונות ואופי של סוס איסלנדי

הסוס האיסלנדי צייתן וידידותי, אינו נבהל, והרכיבה עליו רכה ונעימה הנותנת הרגשה של ריחוף. צבעיו: לבן, אפור, ערמון או שחור. ישנם סוסים בצבע אחיד או בתערובת כתמים גדולים, יש לו רעמת צוואר מבורכת, פרוותו הכפולה מאפשרת עמידה בתנאי הקור בחורף הקשה, הזנב ארוך מהמקבל בשאר מיני הסוסים.
התכונות שהזכרתי התפתחו עקב הבידוד ובגלל המדיניות ארוכת השנים שהמדינה קבעה שאין לאפשר את ייצוא הסוס בן טיפוחיה. אם הוצא סוס מן המדינה לצורך תצוגה או תחרות, הסוס אינו חוזר לאיסלנד. מדיניות זו נקבעה מאז המאה ה13 , ובכך נשאר המין הזה חסין מפני מחלות "מיובאות".
 

צילומים

אליהו שמש
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל