המילון לשוכר המתחיל

לכל מי שנכנס בפעם הראשונה לשוק הדירות להשכרה ומתלהב מהתיאורים הנפלאים ומהסופרלטיבים שכותבים בעלי הדירות על מה שהם מציעים להשכרה - מוקדש המילון הזה. הכל לקוח מהמודעות המפורסמות – לא המצאתי כלום

למי שנכנס בפעם הראשונה לשוק הדירות להשכרה, מתלהב מהתיאורים הנפלאים ומהסופרלטיבים שכותבים בעלי הדירות על מה שהם מציעים להשכרה - מוקדש המילון הזה. הכל לקוח מהמודעות המפורסמות – לא המצאתי כלום!
 
דירה להשכיר
"בעמק יפה בין כרמים ושדות עומד מגדל בן חמש קומות כתבו דיירי המגדל שלט תקעו מסמר מעל הדלת וקבעו שלט על הקיר: דירה להשכיר.

והנה בשבילים בדרכים בכבישים אל הבית באים דיירים חדשים...
כך כתבה המשוררת לאה גולדברג לפני 60 שנה – כמה צדקה כבר אז, רק שההבדל הוא שאז בחמש קומות גרו חמישה דיירים ואילו היום כאשר כל דירה מחולקת ל 4 דירות וגם המרתף מושכר, יכולים בעלי הבתים להכניס 21 דיירים.
על מנת לעזור לכם להתמצא בסבך המודעות המפורסמות באינטרנט ערכתי לכבודכם "מילון למשכיר המתחיל"

ארנונה – מאחר ואתם נדרשים לשלם אלפי שקלים בחודש בגובה המשכנתא של בעל הדירה – אין שום סיבה שלא תשלמו עבורו גם את הארנונה הרי אתם הולכים לגור שם, לא הוא - לא?

בעלי חיים – על מנת לשמור על שלמות הבית משריטות בדלתות ועל הדשא שלא ימות חלילה מעשיית צרכים של כלבים, במקרים רבים מצוין בפרוש "ללא בעלי חיים" – אז למה לשלם יותר אם אי אפשר להביא כלב לבית ולחצר?

גינה אנגלית – נזקקתי לחפש ב"ויקיפדיה" מה ההמצאה הזו? ובכן - מיועדת למי ששוכר יחידת דיור בבית פרטי על פני הקרקע – ואז תוכלו אולי לשבת ב"גינה האנגלית" הכוללת דשא עם גדר גבוהה, חייב להיות בה ספסל ישיבה ל- Five o'clock tea. אם אתם מתגוררים במרתף שגרשו משם בעמל רב את החתולים והחולדות, אזי תהיה לכם "חצר אנגלית" שהיא בעצם חפירה בקרקע עם פתח אוורור וחלון, שמכניסים אור ואויר ואת הנביחות של הכלב בקיץ ובוץ ומים בחורף. – אבל יש המון נוף אנגלי מתחת לאדמה..

דירה משופצת – החליפו את כל מה שהתקלקל עד עכשיו, בדרך כלל מדובר בהחלפת ריצוף, צביעת חלונות והכי חשוב – דלת "פנדור" בכניסה, מה שיתקלקל מעכשיו והלאה גם אם הוא בן 30-40 שנה - אתם אשמים ותישאו בנזק.

הגבלות – סעיף ללא גבולות החל מ- "מתאימה לבודד/יחיד, זוג ללא ילדים, לא לשותפים, עבור
סטודנטית/ חייל בקבע בלבד!!! מתאימה לאנשים שקטים בלבד!" כאשר בעלי הנכס גרים מעל או ליד ישנן הגבלות נוספות: "אסור לעשות על האש בשבת, חברים עד שעה 23.00 רעש עד שעה 22.00 ולא להכניס מכוניות לחצר"!

וילה – בית מהודר שמישהו בנה עם אישורים מהעירייה ומהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, עם סיום הבנייה הווילה ובעזרת לוחות גבס היא הופכת ל – 5 דירות. אחת במרתף (עם החצר האנגלית כפי שציינתי לעיל), כל חדר בבית הופך לדירה קטנה וחמימה. אחד מקבל חדר + מטבח, השני חדר + סלון, השלישי חדר + שירותים ואמבטיה ( זו הדירה הכי מבוקשת) הרביעי מקבל חדר + מרפסת. במקרה זה חייב להיות שיתוף פעולה כמעיין קומונה בין כולם ואפשר לדפוק תמיד בדלת של השכן אם לגשת למטבח או להתקלח או חלילה לשירותים.

זול – הכוונה היא לבעל הדירה, זול מאוד לקחת הלוואה בריבית אפסית בבנק, לקנות כמה דירות להשקעה או לבנות וילה לחלק אותן ליחידות קטנות ולהשכיר אותן - כי ההשקעה מחזירה את עצמה בריבית דריבית תוך זמן קצר. נותנת תשואה ששום תכנית חיסכון בבנק לא תתקרב אליה לעולם.

חנייה – באופן עקרוני יש המון חנייה – ברחוב! אם תחזרו מהעבודה עד שעה 14.00 יש סיכוי רב שתמצאו חנייה קרוב לבית. אם תגיעו בשעות הערב תצטרכו לאמץ את שיטת יהושע בן נון במצור על יריחו. תסתובבו שבע פעמים מסביב לבלוק או לשכונה ותתקעו בצופר מתוך תקווה שאולי מישהו יצא וישאיר לכם חנייה.

טלפון – המפגש הראשון שלכם עם בעל הדירה או מישהו בשמו יהיה בטלפון ובמקרים רבים יכול להיות גם המפגש האחרון. להלן שיחה שהתקיימה בין שוכרת לבעלת דירה.
שוכרת: שלום, אני מתקשרת לגבי הדירה ביד 2.
בעלת הדירה: הדירה... איזו דירה?
שוכרת: מה זאת אומרת איזה דירה? זאת שפרסמת ביד2
בעלת הדירה: אל תכעסי עלי חמודה אבל יש לי כמה דירות
שוכרת: זאת שבראשון ברחוב זבוטינסקי
בעלת הדירה: אה כן יש לי בקומה שנייה ובקומה רביעית
שוכרת: בקומה שנייה, רציתי לשאול...(פה נקטעתי על ידה) בעלת הדירה: אההה לפני שאת שואלת, אני רוצה לשאול אותך מספר שאלות.
שוכרת: כמובן – מה תרצי לדעת?
בעלת הדירה: בשביל מי הדירה?
שוכרת: בשבילי?!
בעלת הדירה: לאיזה שימוש?
שוכרת: אההה מגורים?! (אולי הייתי צריכה להיות ישירה איתה ולומר לה – "מעבדת סמים")
בעלת הדירה: את הולכת לגור בה לבד או עם בן זוג או שותפים?
שוכרת: אני והבן זוג שלי
בעלת הדירה: ונניח והדירה מצאה חן בעינייך, האם יש לך ערבים?
שוכרת: כן...אבל עוד לא ראיתי את הדירה בכלל אולי אני בכלל לא מעוניינת..?
בעלת הדירה: (מגחכת קלות) תראי אני מגיעה מגבעתיים חשוב לי שיהיו לך ערבים חמודתי..
שוכרת: יש ערבים! מתי ניתן לראות את הדירה?
בעלת הדירה: רגע רגע... ומה הערבים שלך עושים בחיים??
שוכרת: מה הם עושים??? אולי את רוצה גם בדיקות דם ותעודת יושר מהמשטרה? מה הצבענו בבחירות האחרונות? תחביבים? העדפות מיניות???
בעלת הדירה: תראי חמודתי נורא חשוב לי לדעת מה כולכם עושים בחיים?
שוכרת: תגידי... פעם דייר ארז לך את הדירה במזוודה וברח??
בעלת הדירה: לא ממש לא...
שוכרת: תראי... אני לא מעוניינת..
בעלת הדירה: למה לא?
שוכרת: כי את בעייתית!!! שלום!

יחידת דיור – פטנט ישראלי לרווח קל לבעלי בתים פרטיים. לוקחים את המחסן או המרתף שקיימים עשרות שנים ומשפצים אותם לצורך השכרה. כאשר זו יחידה בחצר היא מלווה ב"גינה אנגלית". אם זה המרתף הדייר זוכה ל "חצר אנגלית" ובנוסף לכך קיימת משאבה שמעלה את מי הכביסה, המקלחת, השירותים והכיור למעלה - היות ואתם נמוכים מגובה בור הניקוז. בחורף כל המים מהחצר יורדים אליכם במדרגות לבקר אתכם, הכלב של בעלי הבית מתבונן בכם דרך החלון כי הוא רגיל לראות שם חתולים ולא בני אדם, כך שכדאי לקשור איתו קשרים.

כולל - במקרה של יחידת דיור בעלי הבית הנדיבים כוללים בתשלום: ארנונה, מים, והנדיבים כוללים במחיר גם אבטחת ישוב ואינטרנט. לא כולל חשמל וטלוויזיה בכבלים.

לוח דירות להשכרה - מאחר ומדובר באינטרנט – אין גבול להמצאות ולדמיון הפורה של בעלי הדירות מבחינת מה נחשב בעיניהם דירה ואילו מחמאות וסופרלטיבים יש להם: "מהממת, מאווררת מוארת, מלאה באהבה ( מה זה בכלל?) פינה שקטה וחמודה ( כנראה גם מאוד קטנה) יחידה לא סטנדרטית נורמטיבית בינוני ומעלה (מישהו מבין מה זה?)  והתמונות – למה לשים רק תמונה אחת של הכיור החדש באמבטיה? האם עלי להבין ששם שוטפים פנים, רוחצים כלים וגם ישנים? ועוד יש להם חוצפה לרשום בסוף המודעה "כל הקודם זוכה!" "מי שלא יגור כאן יפסיד!!!" ועוד דבר לא מובן לי כלל מה זה הלוח Homeless? מאיפה לחסר בית שמתגורר בקרטון או על ספסל בגינה הציבורית יש כסף לשכור בית?

מיקום – אסטרטגי ( מה אני יוצא למלחמה?) 100 מטר מהפקולטה, 20 שניות מהאוניברסיטה ( הכוונה כנראה לצריף של השומר בכניסה), 2 דקות מתחנת אוטובוס, 100 מטר מכביש 431 – 10 דקות אתה בתל אביב ( גם אם תיסע ניידת משטרה לפניכם בשעות הבוקר לא תגיעו לתל אביב ב-10 דקות). והכי חשוב - קרוב למרכזי קניות.

נוף – נוף מדהים נשקף מהחלון ( מאיפה בדיוק בארץ יש נוף מדהים מדירה קטנה בעיר?) ואיזה נוף נשקף מהמרתף?? השורשים של הדשא?

סבלנות – היות ואין כאן כמו באירופה או ארה"ב תרבות של השכרה לטווח ארוך של למעלה מ-10 שנים - שבהן מחירי השכירות לא משתנים!! והיות ובעלי הבתים ערים למצב ומעלים את שכר הדירה כל שנה, הינכם נדרשים לעבור דירה מדי שנה או שנתיים. לראות תוך שבועיים עשרות דירות ומרתפים, לעבור כל פעם את התחקיר הביטחוני, לשמוע ניסים ונפלאות על ארמון שמתגלה כמאורת עכברים - כל זאת מצריך המון המון סבלנות ואורך רוח.

ערבות בנקאית – עצם המושג מכליל אותנו יחד עם חשודים במעשה פלילי שמשוחררים בערבות עד המשפט. במקרה של שכירת דירה זה הרבה יותר גרוע, כי מחליטים מראש שאתם אשמים: לא תפנו את הנכס בזמן, לא תשלמו חשבונות, תעקרו את האסלות והמרצפות – אם זה ככה ואתם לא סומכים על השוכרים – אל תשכירו להם! גם אין שום קשר בין שווי הדירה, סכומי השכירות לבין סכום הערבות. "10,000 ₪ לדירת 2 חדרים 40 מ"ר ", מי שמבקש סכום כזה, צריך לשלם בעצמו ערבות כי זו סחיטה לאור היום.

פארוק – " לבודד – חדר מסודר, כבלים, אינטרנט, טלויזיה, מיטה, מקרר בתוך וילה בקומת קרקע" ישר נזכרתי ב"פארוק" מהסרט "אלכס חולה אהבה", כנראה שחזרנו לימי הצנע כאשר משפחות השכירו חדרים בביתם להרוויח עוד כמה גרושים!

ציפורים – כאשר כתוב במודעה "מיקום פסטורלי ושקט" ( על שפת אגם בשוויץ?) "גן עדן עלי אדמות" אתם מצפים להתעורר כל בוקר עם ציוץ הציפורים, בפועל אתם מתעוררים מהרעש שמקימים התאילנדים, שיוצאים ב-5 לפנות בוקר עם הטרקטורים שלהם מהחצר ביחידת דיור ששכרתם ומבריחים את ציפורי גן העדן שהבטיחו לכם.

קומפקטית – כמה שהדירה יותר קטנה ככה היא יותר קומפקטית, לא צריך כמעט לזוז, מגיעים לכל מקום מבלי ללכת, בחלל אחד יש את הכל – מזכיר תא מגורים בספינה של חיל הים. במרכז יש כיסא ליד השולחן, מסתובבים רבע סיבוב מושיטים יד למקרר ומוציאים ביצה, מרגרינה גבינה וירקות, עוד רבע סיבוב לכיור ולטיפת שיש לחיתוך הסלט ושבירת הביצה, עוד רבע סיבוב לתנור משולב בכיריים גז להכנת החביתה ומשלימים את הסיבוב בחזרה לשולחן – בתיאבון! אחר הארוחה ניתן לשבת על האסלה ובאותו הזמן להתקלח מהמזלף שנמצא מעליכם. כמו שאמרנו – מאוד קומפקטית.

רציניים בלבד – אם אתם אנשים נחמדים, בעלי חוש הומור, סימפטיים וחמים – הדירה לא בשבילכם!!! אל תטלפנו ותטרידו את משכירי הדירות ממנוחתם סתם כי משעמם לכם בחיים ואתם אוהבים להתקשר למשכירי דירות ולשגע אותם בבקשות שלכם לראות את הדירות.

שכר דירה - "ישראל במקום האחרון בין מדינות ה OECD בפיקוח על דמי שכירות" – כלכליסט! ( יש בכלל משהו כזה בארץ?) הרשו לי לספר לכם בדיחה נהדרת שקראתי לא מזמן. "חוק מס הכנסה – פטור ממס על הכנסה מהשכרת דירות מגורים – תש"ן 1990 קובע כי – יחיד שהיו לו בשנת המס הכנסות מהשכרת דירות מגורים ( דהיינו אחת או יותר, זה לא משנה כמה דירות) יהיה פטור ממס על אותן הכנסות, בתנאי שסך כל ההכנסות מהשכרת דירות מגורים אינו עולה על 4,980 ₪ לחודש נכון לשנת המס 2013 !!! התשובה לכך ניתנת על פי שירו הנפלא של יוסי בנאי ששרו שלישיית הגשש החיוור "אף אחד לא קם" "מי שמשלם מס עבור כל הדירות שהוא משכיר והמחיר שהוא גובה עליהן נשמע לו מאוד סביר - שיקום!!!" ועכשיו כולם לשיר ביחד עם הכפיים:
"אף אחד לא קם, אף אחד לא קם ובכל זאת מפה לשם מיד לפה מפה אל פה ומתחת לשולחן עם ישראל חי חי וקיים"

תיווך – כמו שמפעלים וחברות פונים לחברות משאבי אנוש שיבצעו עבורם את הסינון הראשוני תמורת עמלה, כך גם בעלי דירות שלא רואים אתכם ממטר, פונים למשרדי תיווך שימצאו עבורם את השוכר המושלם שישלם כמה שהם מבקשים גם כן תמורת עמלה מסויימת, לכן מאוד מפתיעות המודעות שבהן כתוב בפרוש "בבלעדיות משרד התיווך – ללא דמי תיווך" ( אז ממה הם חיים לעזאזל?)
 
ועכשיו אחרי שהבנתם הכל תחשבו מה עדיף לכם: לגור אצל ההורים? לקחת משכנתא ולקנות דירה או בכל זאת לגור בשכירות??
לכך אין למילון תשובה - מצטער
 
תמונה: Eneemann@gmail.com

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל