כולנו עסקים קטנים - מינהל עסקים לך ולי (כתבה 1 בסדרה)

אם עד עכשיו האמנתם בסברה המוטעית שידע על מינהל עסקים שייך לבעלי עסקים בלבד, כדאי ורצוי שלקראת השנה החדשה שבאה עלינו לטובה תתחילו להתייחס אל עצמכם כאל עסק פרטי קטן. אז בואו נתחיל מההתחלה.

תתארו לכם עסק בלי תוכנית פעולה, בלי חזון, ללא מנהיגות, בלי כלים, ובלי ידע בסיסי במינהל עסקים. לא קשה לנחש שעסק כזה סופו, עוד מראשיתו, להתמוטט. עכשיו, נסו להשליך את אותו הדבר על חייכם האישיים. תתפלאו אולי לשמוע – אבל אין שום שוני.

ידע, מונחים, ויישום של מונחים מעולם העסקים על חייכם האישיים ישנו את דרך החשיבה שלכם, את חייכם ואת התפקוד היומיומי שלכם לנצח. זאת משום שמונחים עסקיים ויישום כלים עסקיים בחיי היומיום שלכם יתנו לכם בסיס חזק להחליט החלטות טובות יותר ולהעצים את החיים האישיים שלכם ושל המשפחה שלכם. מה עוד? שימוש בכלים עסקיים זו גישה מצויינת לפתרון בעיות בחיים הפרטיים, והתמודדות עם אתגרים ומכשולים.

החדשות הטובות הן שלמידת מינהל עסקים זה קל ופשוט.

נכון, אם אתם מנסים להתקבל כרגע למשרת מנהל בכיר במפעל, כנראה שתצטרכו בכל זאת להירשם לתואר מינהל עסקים באוניברסיטה. לחיים האישיים שלכם, פשוט למדו את עצמכם, זאת משום שלמידת מונחים וכלים עסקיים לא דורש שום ידע מוקדם, אין צורך בהשכלה גבוהה וגם לא צריך להיות חכם גדול. תתפלאו אולי, אבל מה שתלמדו מהספה שלכם וממצג המחשב ישנה לכם את החיים.

"החדשות הרעות."

ברגע שתלמדו מונחים וכלים עסקיים, תהיו חייבים ליישם אותם על החיים הפרטיים שלכם. לא יהיה לכם שום תירוץ להתחבא מאחוריו. לא תוכלו יותר להצדיק את הכשלונות שלכם ולא תוכלו להסתפק בבינוניות. תצטרכו לשנות דרכי חשיבה ישנים, להסתכל על החיים שלכם באופן שונה לחלוטין, כאילו שכל אחד מכם הוא עסק קטן, ולערוך המון שינויים. וזה החלק הכי קשה. אבל אם יהיה לכם את הכלים לשנות את החיים הפרטיים שלכם, לא תשתדלו? אז מוכנים להתחיל מההתחלה?

מה מייחד עסק לעומת אדם פרטי?

קחו דקה, עצמו את העניים ותחשבו על השאלה.
כמובן שאפשר למצוא המון נקודות שוני בין עסק לבין אדם פרטי אבל אם הצלחתם להגיע לתשובה הבאה טפחו לעצמכם על השכם. עסק הוא גוף שכל מהותו ותכליתו מכוון לתוצאות, רווחיות וגדילה. הגיוני נכון? (אל דאגה, לאט לאט, כל אחד ואחד מכם יתחיל לחשוב במונחים עסקיים והתשובות יגיעו אליכם יותר בקלות.)

אדם הוא אומנם גוף, אבל האם אתם קמים כל בוקר עם המחשבה שתכליתכם היום היא להביא תוצאות, להיות רווחיים ואיכשהוא לסיים את היום/החודש/השנה עם גרף צמיחה עולה? סביר להניח שלא. אבל למה לא בעצם?
כמו שעסק אינו יכול אינו יכול להתקיים בלי תוצאות, ללא רווחיות, ובלי תוכנית פעולה שתעזור לו לשרוד את התחרותיות בשוק, כך גם אתם צריכים להסתכל על עצמכם. הרי מכל אחד מאיתנו יש מיליון (למרות שאנו נוטים לראות את עצמינו כיחידים ומיוחדים, במציאות, לכל אחד מאיתנו יש מחליף), אם לא נראה תוצאות בעבודה, יפטרו אותנו ואם לא נשתדל לצמוח (להגדיל את הידע שלנו, ללמוד טכניקות חדשות, להמשיך ללימודים גבוהים וכו') ניתקע במקום עד גיל פנסיה ובעצם לא נצמח לאף מקום. אז השאלה האם אנו יכולים להשליך על החיים הפרטיים שלנו את ההגדרה של עסק, היא שאלה טריוויאלית במאה –ה 21. כי התשובה היא, כן. כל אחד מכם חייב ורצוי שיתייחס אל עצמו כאל גוף שמכוון לתוצאות, לרווחיות ולצמיחה.

מי בעסק?

אם אתם רווקים אז אתם כל העסק, אבל אם אתם בעלי משפחה, עליכם להתייחס אל כל המשפחה הקטנה שלכם (או המורחבת) כאל גוף עסקי קטן. כמובן, מאחר ואנחנו לא באמת עסק פר סיי, לתוכנית העסקית שלנו נקרא "תוכנית חיים."

בואו נמשיך עם קו המחשבה הזה. אם הייתם בעלי עסק כרגע הייתם כנראה יושבים ומתכננים כל מיני תוכניות פעולה קדימה. ואם אתם לא עסק? זה לא אומר שכל אחד ואחד מאיתנו לא צריך לשבת ולתכנן את הפעולות, הרווחים והתוצאות שאנו מאחלים להם ברבעון הבא, במחצית השנה ובמהלך השנה כולה. צמיחה אישית (ואני לא מתכוונת להקפים בבטן) לא תבוא מעצמה, ללא תוכניות מובנות, מוגדרות, מציאותיות וישימות. לכן, תכניסו לראש טוב טוב, אם אתם מעזים לחלום, ואני מקווה שאתם חולמים, ואם אתם מעזים לשאוף להגשים את עצמכם ולהצליח (כל אחד והחלום שלו) – תתחילו קודם כל בשינוי המחשבה. תתחילו לחשוב על עצמכם כגוף עסקי קטן.

מומחה בתחום שלך

מונחים, ידע ויישום כלים מתחום מינהל העסקים על חייכם הפרטיים יהפכו אתכם למומחים על החיים שלכם. נשמע מוזר? לא ממש. אם תלמדו לנתח את החיים שלכם לפי כלים עסקיים, לבנות תוכנית פעולה ולחתור לתוצאות – תכירו את עצמכם הכי טוב שיש, את החולשות והחוזקות שלכם כעסק (כאדם), ותוכלו להחליט החלטות שמכוונות לקבלת תוצאות. בואו לא נשכח שסביר להניח שגם תעשו פחות טעויות בחיים הפרטיים שלכם, טעויות שנובעות לרוב מהחלטות שרירותיות. תמיד תזכרו, כמו שבעל עסק משתדל לתכנן מראש ולקבל החלטות עסקיות נבונות, גם אתם צריכים לחשוב על עצמכם באותו אופן.

מונח עסקי ראשון - צמיחה

רגע לפני שהמאמר מסתיים, בואו נכניס לראש מונח עיסקי ראשון וחשוב מאוד. מעתה, כל לילה לפני השינה שננו, "צמיחה זה טוב." טוב מאוד אפילו! בעסקים, צמיחה כמובן מתייחסת לתחום הפיננסי, קרי, גידול ברווחים, בנכסים, וכו'. בחיים האישיים, צמיחה צריכה להיות גם כלכלית וגם אישית.

עקבו אחרי שאר הכתבות בסדרה: מינהל עסקים לי ולך, ובקרוב מאוד תוכלו להחתיר את עצמכם כבעלי תואר ראשון במינהל העסקים של החיים שלכם.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל