הביזיון של נבחרת ישראל בכדורסל באליפות אירופה

הפסדים לנבחרות חלשות שהחזירו את הכדוסל הישראלי שנות דור לאחור

הכישלון של נבחרת ישראל בכדורסל באליפות אירופה הנערכת בימים אלו בלובליאנה

24 נבחרות שחולקו ל-4 בתים מתחרות בימים אלה בלובליאנה שבסלובניה, באליפות אירופה בכדורסל. בשני המשחקים הראשונים נגד שתי הקבוצות החלשות בבית שלה (בריטניה ואוקראינה) נוצחה נבחרת ישראל, לאחר שהציגה יכולת מזעזעת בכל הוקטורים הנדרשים. נבחרת אנגליה חסרה את ארבעת שחקני ה-N.B.A שלה שהעדיפו, כמו גל מקל שלנו, להתכונן בארה"ב לליגה הטובה בעולם, שעדיין לא נפתחה.
שחקני הנבחרת האנגלית משחקים בקבוצות זוטרות וחלקם בליגה שניה באיטליה ובטורקיה. האוקראינים שלחו נבחרת צעירה שרוב השחקנים בגילאי 20-21 על מנת לבנות קבוצה לקראת היורובסקט שיערך באוקראינה בשנת 2015.
 
בישראל, רצוי לזכור משחק עומרי כספי מה-N.B.A ועוד 4 שחקני מכבי ת"א. כבר בתקופת המבחן, הלא קצרה, הפגינה נבחרת ישראל יכולת חלשה, שרמזה על המרחק מהימים בהם הכדורסל הישראלי היה שם דבר באירופה. גם על חיסרון גובה(דבר משמעותי בכדורסל) חיפתה הנבחרת בעבר ברוח לחימה, התלהבות, נחישות והקרבה, הגנה אגרסיבית, מתוחכמת, לוחצת, "מתאבדת". מכל זאת לא נשאר דבר.
 
בשני המשחקים שנערכו ראינו נבחרת שבעה, עייפה, עם כושר קליעה גרוע, מחטיאה מעונשין כמו בשכונה (כספי וליאור אליהו קלעו נגד אנגליה 8 מ-20 מהעונשין) חדירה בהגנה, לא נלחמת ומביישת את המדינה, את מורשת הכדורסל הישראלי ואת הישגי העבר.
המאמן הלאומי אריק שיבק עסק בפסקי הזמן בציור תרגילים על הלוח שבידו. עוזריו, שחקן העבר האגדי, עודד קטש ואריק אלפסי, כמעט ולא דברו וכל הצוות המקצועי לא עשה מאומה כדי להפיח רוח לחימה והתעוררות אצל השחקנים. קורה לעיתים, בכל ענף ספורט ובעיקר בכדורסל, ששחקנים נקלעים ליום קליעות גרוע או כמו ב-2 המשחקים שצוינו, ליום קליעות קטסטרופלי. אבל גם בימים כאלה ואולי דווקא בימים כאלה, יש משמעות רבה להתלכדות הקבוצתית, לרוח הלחימה, להשטחות על כל כדור אבוד, לעשיית עברות במקרה אחרון כדי ששחקן לא יקלע. כלום מזה לא ראינו. ראינו ושמענו את המאמן מתראיין בסוף המשחק וטוען ששחקניו "ניסו והשתדלו".. טוען ומציין בגאווה ששחקניו "חזרו למשחק" לאחר שצימצמו את הפער, שהיה גדול יותר..מביש.
היינו מצפים ממך, מר שיבק, שתזרוק לצד את הלוח והציורים, שאתה יחד עם 2 עוזריך תפיחו בשחקנים התלהבות, תעירו אותם מ"התרדמת", תעודדו אותם להילחם, תעברו לשיטות הגנה מתוחכמות ומלחיצות, בזכותן ניצחה ישראל בעבר קבוצות טובות ממנה, גם ב"ימים שחורים" של אחוזי קליעה גרועים.
 
יש הטוענים שהעסקנות בכדורסל הורסת את הענף. ריבוי שחקנים זרים והנחות מפליגות הניתנות להם במיסים, דוחקות את הכדורסלנים הישראלים לירכתי הספסל. פעם מכבי ת"א הייתה הקבוצה של המדינה. הביאה כבוד רב למדינה. רוב העם היה מרותק לטלביזיה בימי חמישי בערב. חלקנו התפכחנו מאז. הבנו ש- 5-6 שחקנים זרים (שחומי עור או לבנים) שמשתכרים מאות אלפי דולרים בעונה, אולי הופכים את מכבי לקבוצה טובה יותר. אבל, הם לא מייצגים את המדינה. וכאשר שרים בנוקיה לפני משחקי מכבי את ההימנון הלאומי, לי באופן אישי, זה נראה די פאתטי...
 
בד בבד, ככל שמתרבים השחקנים הזרים בליגה שלנו, מתמעטים הכשרונות שלנו ושחקנים ישראלים נדחקים, כאמור, לירכתי הספסל. אולי כעת, יחשבו מחדש באיגוד הכדורסל (עם דן חלוץ בראש), במינהלת הליגה, במשרד הספורט, לעשות רה-אירגון שיחזיר את השחקן הישראלי למרכז הבמה, סליחה, למרכז המגרש... אני גם מוכן לאכול את הכובע. צפויים עוד 3 משחקים לנבחרת ישראל, בימים הקרובים. נגד צרפת, גרמניה ובלגיה. אם הנבחרת תנצח בכולם, יש לה סיכוי להעפיל לשלב הבא, או כמו שאמר לי חבר, שחקן עבר ב"הפועל" עפולה, שהייתי מורה שלו בביה"ס ומאמן הכדורסל שלו: "אם היינו משחקים באספמיה, אולי היה סיכוי לחלום".

אציין שכותב שורות אלו סיים את קורס מאמני הכדורסל הבכיר בישראל יחד עם צביקה שרף ופיני גרשון לפני כ-40 שנה... ולפני 42 שנים זכה במדלית זהב בכדורסל עם נבחרת הנכים של ישראל באליפות העולם שנערכה בסטוקמנדוויל ע"י לונדון כמאמן....
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל