לא לקצבאות כן לכרטיס חכם

אני שולל לחלוטין קצבאות ילדים. אני תומך בהחלט בסיוע לכל משפחה שאינה מצליחה להתמודד עם יוקר המחיה המינימלי, אבל הדבר אבל הדבר חייב להיעשות בצורה פרטנית ולפי מבחן הכנסה ומאמץ להשיג הכנסה.

בשנים האחרונות כתבתי מספר מאמרים הקוראים לביטול מוחלט של קצבאות הילדים. היו כלפי לא מעט תגובות נזעמות שטענו ש"הילדים לא אשמים" וזאת למרות שטענתי תמיד שאני תומך בהחלט בסיוע לכל משפחה שאינה מצליחה להתמודד עם יוקר המחיה המינימלי, אבל הדבר חייב להיעשות בצורה פרטנית ולפי מבחן הכנסה ומאמץ להשיג הכנסה. אסור שיהיו בארץ אנשים רעבים.
מצד שני, זו הדאגה של משרד הרווחה ולא של ביטוח לאומי! להזכירכם, קצבאות ילדים הינן תולדה טמאה מהעבר של לחץ חרדי על "מס ההכנסה" שבמקום לזכות עובדים בנקודות מס, ישלמו להם קצבאות לפי מספר הילדים (ובסדר כמותי עולה) מה שתואם בעיקר משפחות חרדיות מרובות ילדים אשר שם ראש המשפחה לא עובד ולא קשור להכנסה בכלל ומס-הכנסה בפרט.

לסייע בשכל ובמידה
היו אבל כאלה שפנו אלי ושאלו אותי כיצד אני מציע למנוע את הסבל ממשפחות מרובות ילדים וממשפחות אפילו עם מעט ילדים, שבקושי גומרות את החודש? התשובה שלי הייתה והינה : על-ידי סיוע ממוקד לנצרכים לפי מבחן הכנסה. וסיוע ע"י מתן כרטיסי-אשראי רווחתיים למזון בסיסי ותרופות.

למעשה הדבר יתנהל כך: משפחה אשר מתמודדת עם קשיים תפנה למשרד הרווחה אשר לרשותו אנשים, כלים ותקציבים לסיוע. בכל מקרה של החלטת נזקקות, קודם כל יינתן למשפחה תקציב חודשי בצורת כרטיס אשראי שמאחוריו מעמיד משרד הרווחה סכום חודשי המיועד לרכישת מזון בסיסי ולתרופות בלבד. הסכום לא יהיה שווה בין משפחה למשפחה אלא יקבע על-פי קריטריונים שונים לרבות גודל המשפחה, הכנסתה וצרכיה.
כרטיס האשראי הרווחתי
כרטיס כזה יינתן לראש המשפחה (עם אפשרות לשימוש ע"י בן הזוג) והשימוש בו יהיה בצמוד להצגת תעודת זהות ביומטרית למנוע "מסחרה" ושוק שחור. בכרטיס עצמו לא ניתן יהיה לרכוש מוצרי יוקרה ומוצרים שלא יוגדרו כמוצרי מזון בסיסיים (כמו סיגריות אלכוהול, כרטיסי פיס וכיו"ב). בנוסף, יחוקק חוק פלילי מיוחד וחמור לגבי אלו שיעשו בכרטיס שימוש שלא נועד לו , או יעבירוהו במרמה לאחר.

ישנם מקומות בעולם (בייחוד בארה"ב) בהם משתמשים בסגנונות שונים של סיוע כזה ויש לבדוק זאת. יש אצלנו האומרים בסיסמאותיהם ברחובות: "אסור שיהיו ילדים רעבים", השיטה המוצעת אומרת: לא יהיו רעבים בכלל! לא ילדים ולא מבוגרים וגם לא... קשישים, אשר שיטה זו גם-כן מתאימה להם ביותר.
 
תמונה: ארכיון גן שמואל

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל