שתי סאטירות על תרבות הצפיה שלא עונה על הציפיות

כשמרתין לותר קינג הגדול אמר: "יש לי חלום" הוא לא התכוון להתנתק מהכבלים של הוט דווקא – אבל אחרי כמעט עשרים שנות חיבור להוט אני חש להט לא פחות חזק מהמלך המהולל.אמרתי כן ליס והשתחררתי מהכבלים להוט.

כבלים ויס

כשמרתין לותר קינג הגדול אמר: "יש לי חלום" הוא לא התכוון להתנתק מהכבלים של הוט דווקא – אבל אחרי כמעט עשרים שנות חיבור להוט אני חש להט לא פחות חזק מהמלך המהולל.
אמרתי כן ליס והשתחררתי מהכבלים להוט.
אולי אין בזה חוכמה גדולה – או אפילו רווח חומרי של ממש – אבל הנפש השתחררה אל עולם חדש של ערוצים yes 1 yes 2 yes 3 החיוב הולך ועולה ומתפרץ עם כל לחיצה על השלט, עד שאני צריך קצת לנוח. הכול כל כך חדש, הפתעות, הפתעות, הפתעות, כן אדוני! עשיתי זאת – התנתקתי – אמנם איני אמיץ כמו אותו לקוח בנק (גוץ אמנם אבל קרח גם), נאמן שלא עשה חשבון למנהל הבנק, ויצא לכבוש שווקים פיננסיים חדשים – אבל בכל זאת ממעמקי הכורסה שלי, שולח קדימה יד שאוחזת בשלט, אני שוב שולט בחיי, ישחקו הנערים לפנינו – הפכתי למישהו שפשוט אומרים לו יס! בניגוד ללקוח הבנק שכנראה היה לו מינוס ענק, שגרם לו במנהל למאוס, אני אדוני חיובי ולא מואס – יס!
שנים ישבתי בכורסה מול הטלוויזיה עד שהרגשתי שההוט הזה שורף לי את התחת.
זה רגע היסטורי של ממש – כמו המהפך המפורסם של חיים יבין למי שעוד זוכרים – אני יכול להביט למעלה אל הכוכבים, מחוץ לאטמוספרה, היכן שהלוויין שלי מסתובב – הפכתי והתהפכתי והתנתקתי ויצרתי קשר עם לוויינים חוץ-ארציים – לא עוד כבלים. אני איש החזון וגם אם לא הרווחתי, אני לא עושה חשבון! עשיתי את השינוי שעושה את ההבדל וגם אם יש שאומרים שהוט ויס זהים – אלו הם בעיני מחשבות של אנשים חסרי השראה ודמיון של ממש.
אם לקוח הבנק המפורסם (גוץ וקרח גם) מתלהב עד עמקי נשמתו מהבנק החדש שלו, הרי שאני יכול רק לדמיין לעצמי את ההתרגשות העצומה שאחווה כשממרחבי היקום, יגיעו דרך הלוויין אותות שישלח לי חייזר שמימי אנונימי. אני פה מוכן וערוך לקדם בצורה חיובית את ניסיון ההתקרבות הגלקטית אלינו, וגם אם השלום הולך ומתרחק מאתנו – אז עכשיו יש לי תקווה חדשה במרחבי היקום – עוד מעט נגלה שאנחנו בכל זאת לא לבד!
 

 

כיווץ המוח האנושי

אולי מוקדם מדי לשאוף לקבל פרס נובל או פרסום בעתון מדעי, אבל אין ספק שעליתי על משהו שיכול להוות פריצת דרך במחקר על האדם המודרני.
אני מתכוון לכך שאם עד עכשיו, המוח האנושי הלך והתפתח לאורך מיליוני שנים והפכנו להיות חכמים יותר, הרי מגמה זאת הולכת להשתנות.
עדיין אין הוכחות בשטח, אין מחקרים בדוקים, צילומים או דברים דומים, אבל די אם נעיין בתחומי העניין החדשים שלנו, כדי להבין שמשהו מוכרח לקרות פה בעתיד. אני מתכוון לשינוי חסר התקדים של התרבות האנושית, שעברה מכזאת שדורשת מחשבה רבה ורצינית, לכזו שדורשת קלילות דעת, פזיזות ואף רוח שטות בשפע.
תופעת האח הגדול כבר זכתה לגינוי מקיר לקיר בקרב כל המומחים הסוציולוגים והחברתיים – אבל יחד אתה יש תחומים נוספים, שתרבות האינטרנט הופכת אותם לשטותיים וחסרי דעת. למשל הטוויטר, שדורש במקום מחשבה מעמיקה, יד זריזה ומוח קל ואוורירי כדי לשרבט כמה מילים, שצריכים להתקבל בקרב הקהל בעניין ואהבה גדולים. הדבר דורש כמובן שינוי רציני במוח שלנו, שחייב להתכווץ, כדי שיוכל להתמודד עם רוח השטות הזאת. כך הדבר גם לגבי הסרטונים הויראליים שתוקפים את הרשת ומתפשטים כמו וירוסים קטלניים. התכנים של סרטונים אלו אוכלים כל חלקה טובה במוח האדם, שחייב להסתגל אליהם ולהיהפך למוח במשקל נוצה, עם דמיון אפס וחושים נמוכים להפליא.
המוח יכול אכן להרשות לעצמו להתכווץ, שכן הטכנולוגיה החדשה כבר לא דורשת מאתנו מוח שזוכר דברים או שמנתח אותם – יש מי שיעשה את העבודה!
אם כן, הכיוון החדש של האדם המודרני – הוא כיווץ המוח ומוטב שכל החוקרים והמדענים יידעו זאת. יש לרכז מעתה את המחקר, לא בתרופות משפרות את החשיבה, אלא בכאלה שמשבשות את ההיגיון הבריא ומביאות בסופו של דבר לכיווץ המוח – כי אין ספק שבעוד כמה עשרות שנים המוח האנושי הולך להיות קטן ולחזור בסופו של דבר אל ממדיו הטבעיים משכבר הימים...
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל