סיכום כשלונה של נבחרת ישראל באליפות אירופה בכדורסל

מאמן אינטילגנטי ומקובע. כשל חברתי ומנטלי. אפאטיות וחוסר לחימה. השקעה בצעירים ללא מאבקים פוליטיים.

אליפות אירופה בכדורסל. כישלון הנבחרת ומסקנות לעתיד

נבחרת ישראל בכדורסל סיימה במקום האחרון בבית שלה בשלב המוקדם באליפות אירופה הנערכת בימים אלה בלובליאנה שבסלובניה, לאחר שהפסידה לבריטניה, אוקראינה, צרפת וגרמניה וניצחה רק את בלגיה.
נבחרות שבעבר ניצחנו בקלות, התקדמו בצורה מרשימה ויש מי שטוען שריבוי הזרים בליגה בצרוף השקעה לא מיומנת ומקצועית מספיק בדור הצעיר, גורמים לנו ל"דשדש" גם בענף שהיה בעבר מהבולטים והמוצלחים בזירה האירופית.
 
אנסה במאמר זה לתמצת ולהתמקד בסיבות שהביאו לכשלון.
 
1. במשחקי ההכנה לקראת האליפות הנבחרת נוצחה ב-5 מתוך 8 משחקים ועדיין לא נדלקו הנורות האדומות למנהלי הנבחרת.
2. צורף מתאזרח פצוע (אלכס טיוס) שכמעט ולא שותף ובהמשך נשלח לארץ, בעוד שישנם מתאזרחים טובים אחרים (ניתן לצרף מתאזרח אחד בלבד).
3.מורן רוט, רכז מעולה שזכה באליפות לפני מספר שנים עם "הפועל" חולון לא צורף ולא נלקח בחשבון גם כמחליף.
4. גם הישראלי צ'ורצ'ביץ, שחקן צעיר בגובה 2.12 מ', שהיה יכול להתמודד עם ענקי היריבות, לא צורף.
5. היו בעיות חברתיות בנבחרת, בעיקר בין כספי ואליהו לבין השחקנים האחרים ובעיות אלו לא טופלו כהלכה.
6.הנבחרת הגיעה בכושר משחק גרוע. סבלה מאחוזי קליעה איומים (פרט למשחק נגד בלגיה) ומקבלת החלטות מוטעות, ובמקום לחפות על כך בלחימה עיקשת ובהקרבה, שיחקה באדישות, באפאטיות וללא מוטיבציה. (במילים אחרות אמר זאת השחקן גיא פניני בראיון לאחר המשחק האחרון: "היינו מצליחים יותר אם כל שחקן היה נותן יותר מעצמו ופחות חושב על עצמו"...)
7. את המשחקם הראשונים ניהל המאמן אריק שיבק כמו קונצרט. רשם תרגילים על לוח האמייל ולא שמענו ממנו מילה על רוח קרב, לחימה עיקשת, התאבדות על כל כדור וכו'...במשחק האחרון, כנראה לאור הביקורת ששמע ואולי קרא, הניח שיבק, לפעמים, את הלוח וגער בשחקניו, עודד ודרבן..
8. אמון המאמן בשחקן ה-N.B.A עומרי כספי היה לרועץ. חרף יכולתו החלשה, החטאות למכביר ויכולתו השערוריתית בחלק מהמשחקים, כספי שיחק דקות רבות מידי, הסטטיסטיקה הוכיחה שדווקא בלעדיו הנבחרת צימצמה פערים והייתה טובה יותר בדקות שלא היה על המגרש.
9. אפיק ניסים שהיה השחקן הבולט בנבחרת ברוב המשחקים וכוכב הניצחון על בלגיה, לא עלה בחמישיה הראשונה דווקא.במשחק שלאחריו נגד גרמניה שהיה החשוב ביותר (הפסדנו 80:76) ניצחון היה מעלה את הנבחרת לשלב הבא, בו מתחרות 12 נבחרות מתוך ה-24 ששיחקו באליפות.
10. מאמן נבחרת, אינטילגנטי ומוצלח ככל שיהיה, חייב- בעזרת עוזריו- להפיח בשחקניו רוח קרב, לחימה, התלהבות, הגנה אגרסיבית ומתוחכמת (בהגנה אין "יום רע" יש חוסר רצון).אם צמצה ישראל את הפער נגד הגרמנים בדקות האחרונות בזכות שמירה לוחצת, למה לא ללחוץ יותר דקות ולהתחיל את הלחץ הרבה קודם? מה עוד והנבחרת ביצעה עבירה ראשונה נגד הגרמנים רק בדקה ה-14 ו-3 עבירות כל המחצית.
הנתון הזה מעיד יותר מכל על חוסר הרצון, האדישות וחוסר ההקרבה של השחקנים ש"שפכו את דלי החלב" לאחר מסורת מפוארת בעבר של הכדורסל הישראלי באירופה.
 
מה צריך לעשות? שידוד מערכות הכרחי! חשיבה מחודשת, "לצאת מהקופסא". הפחתת מספר השחקנים הזרים בליגת העל. הפיכת מאמני צמרת למאמני הדור הצעיר, עבודה יסודית ומקצועית מגיל צעיר, איתור כשרונות בכל רחבי הארץ וטיפוחם, ללא מאבקים פוליטיים בין איגוד הכדורסל, מרכזי הספורט ומינהלת הליגה. וללא מאבקי אגו ויוקרה. הקמת ועדה מקצועית הכוללת את מיטב שחקני העבר, בניית תוכנית חומש לנבחרות הצעירות (נוער, קדטים, עתודה) אולי ישיבו את הכדורסל הישראלי לימי זוהרו.שחלפו זה מכבר וחידושם לא נראה באופק.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל