רוג'ום המטיילים

ביסודו של דבר, אלה שלטי הכוונה של ימים עברו שאמרו לפרש ולמהלך בדרך איך להמשיך מנקודה זו לנקודה הבאה. "הינך בדרך הנכונה והנקודה הבאה שם באופק הנראה לעין אליה צריך להגיע וממנה תמשיך". צורות של גל אבנים שימשו לסימון חלקה ( גם בצלי החצב ופרחיו) ולעתים סימון וצורת הגל אותתו אזהרה! "אני פה, אני אבו עלי!! יש והגל שימש נקודת מפגש קבועה או זמנית.

למה משמשים גלי הרוגום

קדמונינו היהודים הדליקו משואות על ראשי ההרים כדי להודיע ליהודים על מולד הירח ברחבי הארץ ועד בבל, הגלות הגדולה, עד שבואו הכותים הארורים ושיבשו את המידע החשוב לקביעת מועדי ישראל.
ובחזרה לגלי האבנים. הם שימשו כמצבה, עדות או גל- עֵד לדורות הבאים (בתנ"ך יש דוגמאות למכביר) .
 

מטיילים משנים את פני הטבע

באו תיירים וסתם חובבים עוברי אורח והעמידו גלי אבנים בשביל לעשות "שופוני יה נאס", בבחינת ידע כל העולם שהייתי כאן.
ברוך ג'מילי של ימינו שכלל להכעיס בכיתוב צעקני . החרו אחריו, קמו משתוללי הגרפיטי והוסיפו על כל מצודה ואתר היסטורי את "יצירותיהם" ותמלא הארץ כיעור. אחד מעיר וזוג ספק מאוהבים פוצעים עץ בן מאות שנים כדי "להנציח את אהבתם" . חמור יותר כשזה נעשה ליד ציורים עתיקים (או לא עתיקים) של אישה/ איש קדמון בן אלפי שנים .
 

 

על המילה רוגום

על המילה רוג'ום : באנגלית CAIRM בערבית رجم ופירושה מהפועל סקל או סקילה . על צורות הרוג'ום ופירושיהם תמצאו בויקיפדיות חומר רב.
האתר רוג'ום אל הירי رُجْم‎ الهِرّي,-גל האבנים של חתולי הבר- (היר=חתול) שבגולן אתר מעניין בקרבת מושב יונתן. ממליץ לקרוא על האתר המיוחד ולבקר שם.מבטיח שזה מעניין.
 

בקשה למטיילים בארץ ובכל אתר בעולם

יקירי המתיירים בארץ ובעולם, היום יש מצלמה בכל כיס וסמרטפון בכל יד, תסתפקו בצילום האובייקט או לידו או איתו וגם עם יקירך ואהובתך. ולא צריך לתרום אוטוגרף על יצירה אנושית עתיקה.תשאירו את הטבע כפי שנברא. תודה, תהנו מהטיול.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל