מנהיג ומנהיגות

כל אחד מאתנו נולד עם כישורים מיוחדים. בגיל הבגרות אנו כמו מאפה שיצא מהתנור אין אפשרות לשנותו. כאשר הבחנתי בגורמים שהביאו אותי למצבי הבנתי שכל באי עולם עוברים תהליך דומה. אם כן מה תפקידי בעולם של כאוס ואי סדר.

לשתף את הקורא

אני מבקש לא להתייחס אל הכתוב כדברי מומחה, איני נושא תואר של מוסמך להסביר נושאים כגון מנהיג ומנהיגות. כל שאני מבקש הוא להתחלק אתכם הקוראים עם הבנות שרכשתי והתנסיתי בהם במהלך חיי.
 

מנהיגת המשפחה

סבתי אם אבי הצליחה לגדל לבדה אחד עשרה ילדים. השמועה במשפחה אומרת שסבי, שסבל מחום הקיץ של בואנוס אירס (Buenos Aires), ניסה להקל על עצמו במציצת גושי קרח. באותם ימים הקרח הכיל אמוניה, כנראה החומר הרעיל גרם למותו. הוא נפטר שנתיים לאחר הגעת המשפחה לארגנטינה. כיצד תפרנס אלמנה צעירה, ועוד בארץ זרה, משפחה גדולה כל כך. היא בחרה תחום על פי כישוריה: בישול. היא פתחה בית אוכל בו האכילה צעירים מהבוהמה של עיר הבירה של ארגנטינה. כך הצליחה לקיים שניים עשר נפשות.
למה סבתי מככבת בכתבי? מכיוון שהיא העבירה אלי רושם של שקט וביטחון. היא הפיצה ניחוח מיוחד שחדר לכל גופי. פגשתי מעט מאוד אנשים כמוה. היא ידע בכל הזדמנות כיצד להתנהג באהבה אך בתקיפות. זכורים לי דבריה לפני עלייתי ארצה "אני מעדיפה שלא תעזוב את הוריך אמרה, אך אם בכל זאת החלטה לנסוע על תחזור".
המסרים של סבתי מהדהדים בי כל אימת שאני ניצב מול בעיה מטרידה, מתעוררים בי ספקות או תוקף אותי ייאוש. במקרים כאלה סבתי מוציאה אותי משם בכוח הנוכחות שלה. פלא? או השפעה של מנהיגה היודעת להרגיע ולנחם.
 

זהותנו נקבעת בילדות

בשנים הראשונות של חיינו אנו שואבים לתוכנו כל ההבנות והמנהגים של הורים, מחנכים והחברה סביבנו. עם המטען הזה יצאנו לחיים.
בהגיענו לבגרות מצבנו נעשה כמו מאפה שיצא מהתנור, אין כל אפשרות לשנותו. אם ניסינו ללכת בעקבות האמונות ודרך החיים של הורינו נגלה במהרה שאלה לא תמיד מתאימים לנו.
במקרים רבים הורים שואפים שצאצאיהם ימשיכו את המקצוע שבמסורת המשפחתית: רופא, טבח, עורך דין, חקלאי או כל מקצוע אחר. ואם הילד או הילדה אינם מתאימים לציפיות הוריו הם עשויים להרגיש מתוסכלים רוב ימי חייהם.
בסיום בית הספר העממי אבי רשם אותי למכללה טכנולוגית. הוא ציפה לעליית מעמדי החברתי וכמובן גם הכלכלי. משום מה הוא החליט שאהיה כימאי, לא עלה בדעתו לשאול אותי או לבדוק את נטיותיי.
בשנה הראשונה ללימודי במכללה גיליתי שאיני מוכשר למקצועות ראליים כגון מתמטיקה, פיזיקה או כימיה. הציונים במקצועות אלה היו נמוכים, לאומת זה אהבתי מאוד ציור, שרטוט טכני ומלאכה. ארבע שנות לימוד סיימתי אך התסכול והאכזבה נותרו בי לשנים רבות.
אני בטוח שאבי התכוון לטוב אך ציפיותיו לא התמלאו, לא הפכתי לכימאי. רק שנים מאוחר יותר יד המקרה כיוונה אותי אל המקצוע שנועד לי.
 

מקורות התסכול

תכונות מובילות מתגלות בדרך כלל בגיל צעיר, בגן או בבית ספר. כאשר הורים או מחנכים מנסים לדכא או להפריז בדרישות עשוי להתפתח תסכול. התסכול הזה ילווה את האדם רוב חייו. ואם מקורו של התסכול לא יעשה מודע יהפוך לסבל. הסבל עשוי להוביל לרצון נקמה או דחף לעיסוק שלילי.
שנים רבות חייתי בתסכול מבלי שידעתי על כך. כיצד נודע לי?
בגיל צעיר הצטרפתי לתנועת השומר הצעיר. המטרה הייתה לעלות ארצה ולייסד קיבוץ חדש. הישוב שיסדנו הוא קיבוץ מצר. לאחר שנים ספורות הבנתי שאיני מתאים לחיי שיתוף. בשנת 1954 התגלה בקיבוץ יישוב עתיק. התנדבתי לעזור לארכאולוגים שבאו לחפור את המקום ונדלקתי. שנה אחרי זה עברתי לירושלים בכוונה ללמוד ארכאולוגיה באוניברסיטה העברית. תגלית מקרית שינה את מהלך חיי.
ארבעים שנה של עבודה ומחקר ארכאולוגיים עברו במהרה בסופם הגעתי למסקנה שעלי לפרסם את דעותיי על התפתחות התרבות האנושית. את רעיונותיי אני מפרסם בבלוג "עברו של העתיד".
העיסוק במקצוע מתאים והאפשרויות שנפתחו להתפתחותי האישית לימדו אותי לנהל את חיי ממקום של שמחה ויצירה, עד כמה שניתן כמובן, ואת תובנות אלה אני מנסה להעביר בכתביי.
 

מנהיגות

מנהיגות, על פי הבנתי, הוא כישרון של אדם להנהיג אנשים למטרה מוגדרת. בעלי חיים או אדם אינם יכולים להתקיים אלה בחברה ובסביבה מתאימים. על מנת לשרוד יש צורך בשיתוף פעולה, ובארגון. נחוץ בעל יוזמה המסוגל להנהיג את הקבוצה להשגת מטרותיה.
להקות דגים או ציפורים מובלים על ידי מנהיג הלהקה, כך אצל פינגווינים, פילים או קופים. הסדר הזה קיים על מנת לאפשר לקבוצה לשרוד. אווזים למשל דואגים אחד לשני, אם בזמן הנדידה אחד הפרטים נופל שני אחרים ירדו לעזור לו ולהגן עליו עד אשר התאושש ויחזור ללהקה או ימות.
 

 

אצל בני אדם המצב דומה אלה שאצלנו קיימת דואליות: טוב ורע. יש מנהיג הדואג למונהגים ויש מנהיג הדואג לעצמו או לעצמו ולמקורבים בלבד.
יש מנהיג בעל חמלה המשתדל להיטיב ויש מנהיגי פשע שמטרתם, כך הם חושבים, להיטיב עם עצמם. הניסיון מראה, כפי שאומר הפתגם העממי: "הפשע לא משתלם" בסופו של דבר רוב מנהיגי הפשע מסיימים חייהם בבית סוהר או נרצחים על יד מתחרים.
 

מנהיגי מדינות

מנהיגי מדינות, כמוך וכמוני, נולדו למשפחה עם השקפות עולם מוגדרות פחות או יותר. הם הושפעו מדעותיהם, התנהגותם המוסרית, השתייכותם הדתית, הנאמנות למדינה. ואם נקלעו למשפחה בה שולטת תוקפנות, יש לשאר שהוא יהי תוקפן. ואם במשפחה בה שולטת חמלה ואהבה הוא עשוי להתגלות כמנהיג מתחשב האוהב את הבריות.
מאז ראשית התרבות האנושית נמצאו מנהיגים בעלי נטיות שונות. מנהיג שגדל בסביבה אוהבת הפך בבגרותו למנהיג שקול וחיובי. לאומתו משפחה בה שלטה תוקפנות או קפדנות יתר עשויה להוליד מנהיג עם נטיות שליליות: אכזריות, שנאה, נקמנות.
 

האנושות חייה בכאוס ובאנרכיה

קריאת עיתונים מגלה תמונה עגומה של האנושות: רצח, אונס, גנבות, מלחמת כנופיות, הרס הסביבה ועוד מעשים שליליים הנעשים בידי אדם בכל קצות תבל.
קריאת החדשות של ישראל מהיומיים האחרונים מגלה: 1- מורה לנהיגה חשוד במעשים מגונים 2- עובד בית קפה דקר מנהל 3- שודד ניסה למכור רכוש גנוב-4 שני צעירים אנסו דיילת במלון בתל-אביב. ונניח שחלק מהמעשים אינם נכונים גם אז מישהו שיקר בכדי להזיק לאדם או אנשים אחרים.
גם כותרות החדשות מהעולם אינה משמחת: במצרים נמשכים המהומות, בסוריה מלחמת אחים, מנהיגי הצדדים זורעים הרס ורצח באזרחי מדינתם.
סיימתי לכתוב כתבה זו ב 11 בספטמבר, היום שבו לפני שתיים עשרה שנה, נקטלו חייהם של אלפי אנשים בהתקפה על מגדלי התאומים בניו-יורק. המבצעים ביצעו מעשה התאבדות, מה המניע?.מה הייתה המטרה? בריחוק השנים כל המעשה נראה חסר תכלית לחלוטין.
חיי הפרטיים שקטים למדי, אין אני מרגיש את שמתרחש מחוץ לביתי, וזה כאילו גם לא נוגע למיליוני אנשים המצליחים לנהל חיים נורמליים, לבלות, לשמוח, לטייל בארצות מחוץ לארצם ולערוך מסיבות שמחות. היכן מתקיים כל הכתוב בעיתונים, נשמע ברדיו ונראה בטלוויזיה? זה מתרחש בעולם אחר?
אני מקבל רושם של אנושות החיה בכאוס, אנרכיה וחוסר עונים. האם יש משהו שאני אישית יכול ומסוגל לתקן?
 

להנהיג את עצמי

אני יכול לנסות להבין את עצמי ועל ידי כך להבין את אחיי האדם. אני יכול לקחת אחראיות על מעשי. אני יכול לגבור על האגו שלי ולהשתנות. האם לשנות את עצמי ישפיע על אחרים?
ניסיתי להבין מה מקומי בכאוס השורר בקהילות האדם. הבנתי שאני יכול להתנתק מכל המאבקים בעולם, כל עוד לא נוגעים בי אישית.
אני לא הכרתי רוצח, אנס או אדם שמעל בכספים, רק שמעתי עליהם בחדשות או קראתי בעיתונים. מדוע? כי בין חברי ומכרי לא נמנים אנשים שאינם מתאימים לאופיי ולנטיותיי. אם כך העולם בו אני חיי אינו נגוע בסטיות קשות. אלה קיימים מחוץ לחברה שלי ואני מניח גם לחברה של הקוראים מאמר זה. אז אני יכול להתעלם מהמתרחש מחוץ לביתי? האם אני יכול להתעלם מהבלבול, האי סדר והמהומה הקיימים בחברה האנושית? התשובה שלי היא: אני יכול לחפש דרך להרבות סדר בתוכי, במשפחתי ובמעשי. אולי קשה להאמין אבל החיפוש חייב להתחיל בתוכי. אני יכול לחפש דרך להנהיג את עצמי.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל