טיפשות מועילה

איך נפל ד.ד. לבור שכרה בהבל פיו

 

סיפור עממי מצרי מבהיר מדוע לנשיא מובארק ובניגוד לקודמיו, לא היה סגן. להלן סיפור המעשה: כשהתמנה נאצר לנשיא מצריים קרא לעוזריו וכך אמר באוזניהם: "חפשו לי סגן אך בתנאי שהוא יהיה פחות חכם ממני." חיפשו ומצאו את סאדאת. כשהתמנה סאדאת לנשיא, הוא חזר על אותה בקשה/התניה, ועוזריו חיפשו וחיפשו ומצאו את מובארק. כשהתמנה מובארק לנשיא, שלח גם הוא את עוזריו לתור אחר סגן ובתנאי שיהיה פחות חכם ממנו. חיפשו חיפשו וחיפשו, ולבסוף התייצבו בפניו ואמרו: "אדוני הנשיא, אנו מצטערים לא מצאנו."

על פי דרך התנהלותו של סגן שר הביטחון דני דנון מאז התמנה לתפקידו זה, דומה שבוגי יעלון שלח גם הוא את עוזריו למצוא לו סגן, כשהוא מציידם באותה התניה מיצרית. השר לא הסתפק בכך ודאג לצמצם עד למינימום האפשרי, את תחומי העיסוק והאחריות של סגן השר דנון, אך את פיו מפיק המרגליות של זה הטירון, לא הצליח השר לבלום.
אמירתו של סגן השר דנון כי ראש הממשלה אינו מתכוון כלל לעמוד מאחורי דבריו אודות שתי מדינות לשני עמים, אמירה זו נמצאת מטופשת בכל אספקט שהוא. אם צודק סגן השר דנון בדבריו (וזו כנראה האמת לאמיתה), וכמי שמתנגד לפיתרון זה, הרי שכל שהיה עליו לעשות היה להחריש ולצפות בעתיד בהתגשמות רצונו. תחת זאת חשב כנראה סגן השר על הפירומנים המצפים לו בועידת הליכוד ועל כך שהאש שיצית, אכן תזכה אותו באהדת ותמיכת חברי המרכז. בפועל דבריו של סגן השר הלבינו את פניו של ראש הממשלה ברבים והטילו צל כבד על אמינותו הסדוקה ממילא ועל הבטחותיו לנשיא ברק אובמה ולראשי האיחוד האירופאי.
כפי שקורה לא אחת, בימים האחרונים מתקבל הרושם שהסגן השר שבא לקלל את היוזמה, יצא בפועל מברכה. מנהיגי המערב ידאגו עתה לחלץ התחייבות מהותית ומותנת מראש הממשלה נתניהו, למחויבותו האמתית לפתרון שתי מדינות לשני עמים. גם בבית פנימה כבר משנסים מותנים יחדיו יש עתיד והתנועה, על מנת לכפות על ראש הממשלה לעמוד בהתחייבותו זו להם. על זה כבר אמרו שמואל ועמוס, "והמשכיל בעת ההיא ידום."

תמונה: darko

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל