עקרונות

אדם שמצהיר על עצמו שהוא פועל על פי עקרונות קבועים וידועים, הוא קודם כל אדם נוקשה, שקרן וגם טיפש, גם אם אינו יודע שהוא כזה.

רבים, רבים מידי הפכו את המושג עקרונות למילה קדושה. כשפלוני אומר: "אני אדם עקרוני, אני פועל על פי עקרונות קבועים" הוא כאילו מעלה את עצמו לדרגת קדושה קטנה. כאילו כל מעשיו מודרכים על ידי מצפון ומוסר פנימי עמוק. ואני אומר לכם, קוראים יקרים, הבל הבלים הכל הבל. מהם אותם עקרונות נשגבים? מהם אותם גבהים רוחניים שעליהם הוא מדבר, שבשמם מוצגת דרך חיים? המילה עקרונות עקרה מתוכן, היא תוצר לשוני מזויף, המעניק מעטה שיקרי לאי-הבנה מוחלטת של פסיכולוגיית האדם. כל בני האדם פועלים אך ורק למען האינטרס האישי שלהם, גם אם כלפי חוץ הם מפגינים התנהגות אחרת.

התורם – תורם קודם כל לעצמו

אדם שמצהיר על עצמו שהוא פועל על פי עקרונות קבועים וידועים, הוא קודם כל אדם נוקשה, שקרן וגם טיפש, גם אם אינו יודע שהוא כזה. חכמים אינם מצהירים הצהרות שכאלה, הם אינם סוגרים את שכלם בד' אמות ונכבלים על ידי אמירותיהם העקרוניות. רוב העקרונות הם תוצר תמ"ז (תרבות, מקום, זמן) בו אנו חיים. שַׁנֵה את אחד משלושת המרכיבים הללו וקיבלת שינוי גישה, שינוי התנהגות וחיים על פי מערכת חוקים אחרת.

פעם הכרתי אישה מופלאה (דתייה לשעבר) היו לה עקרונות מסוימים לגבי יחסי מין. "שי שו, (כך קראה לי) יש לי מספר עקרונות. איני מקיימת מין אורלי ולעולם לא אסכים לקיים מין אנלי". (כמובן שהסכמתי לדבריה הנחרצים) לימים היו אלה החגיגות המיניות המועדפות עליה והיא הוסיפה עליהן עוד ועוד. אנשים חכמים, יודעי הלכות החיים, מעדיפים להניח שהתנהגותם מוסרית, ככל שתהיה, עלולה להשתנות בהתאם לנסיבות, בהתאם למקום בו ימצאו ובהתאם לצורכי החיים.
כולנו זוכרים את נפילת המטוס בהרי האנדים שבצ'ילה. אנשים בודדים ניצלו וחיו בקור וברעב. בסופו של דבר החליטו לאכול חלקים מגופות המתים שמסביבם וכך ניצלו. עקרון חשוב הוא שבני האדם אינם אוכלים בשר אדם, אך הנסיבות חזקות יותר. בני האדם, כיצורים שחיים על כדור הארץ, הם היצורים היחידים המשקרים לעצמם ומתכחשים למהותם האמיתית. מתחבאים מתחת למעטה כבד של תרבות, אך בפועל משמידים כל תרבות אחרת וכנראה בסופו של דבר, ישמידו גם את עצמם. כל זה למה ואיך? הרי אנו ה"יצור" בעל המוח המפותח ביותר, החכם ביותר ובעל כושר ההמצאה הגדול ביותר עלי האדמה. איך יתכן שאנו כורתים את הענף שעליו אנו יושבים, בעיניים פקוחות ובידיעה מוחלטת. אולי איננו חכמים כל כך, אולי הנהנתנות שלנו רבה כל כך שאיננו מאפשרים לשכל שלנו לעצור את תהליך ההרס הנורא הזה. אולי אנו נדחפים לכך על ידי כוחות חזקים מאיתנו, שאיננו מסוגלים לשער את מקורם. ובין שזה כך או אחרת, התוצאה הסופית היא הרסנית לסביבה שלנו ולעצמנו. אז בשם איזה עיקרון קדוש אנו חיים? בשם אילו עקרונות דוגלות כל הדתות הנהדרות המטיפות לאחווה, רעות, נתינה ועבודת האל, אך בפועל מקדשות את המלחמה למען אמונתן? זיכרו שיותר אנשים נהרגו בשל אמונתם ודתם, מאשר מכל סיבה אחרת.

לוחות הברית על ידיהם וחרב פיפיות תחת גלימתם

בשם כל הקדוש לכם, הפסיקו להצהיר הצהרות על חיים על פי עקרונות ועל קדושתם של נושאים מסוימים. במקום זאת, היו אנשים טובים, ישרים והגונים, כל השאר כבר יגיע בהמשך. איני אומר שלא לחיות על פי אמות מידה מסוימות או לפי עקרונות, שאימצתם לעצמכם, אך אל תצהירו על עצמכם כנושאי דגל המצפון והאמת. היקום משתנה, העולם משתנה, כל תא בגופנו משתנה, מחשבותינו משתנות והזמנים משתנים. אי לכך גם אנו משתנים, בין שנרצה בכך ובין שלא נרצה. שמרנות ודבקות בעקרונות מוחלטים היא חטא אבולוציוני, קיפאון שיוביל למוות. המשיכו לחיות על פי עקרונותיכם, אך דעו והגידו לעצמכם שהאמת אינה מוחלטת. יש הרבה אמיתות ולכולן מקום וזמן על פני הכדור הזה.

שימו נא לבכם לדבריו של ארנסט המינגווי:
"אני אוהב אנשים ללא עקרונות, יותר מאשר אנשים עם עקרונות ברזל"

וברנרד שו אמר:
"כלל ברזל הוא שאין כלל ברזל"

באשר תלך השאר חותם לבבך ולא חותם מגפך
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל