ארבע עצות פשוטות להתגבר על בושה, כעס ואשמה

בושה , אשמה , חרדה הם רגשות שמנהלים את חיינו ולפעמים גם רימינו, בגדנו ואננו נוצרים את הסוד בתוכנו. לא כל אדם באמת מסוגל לשמור את מעשיו נסתרים לאורך שנים. מחלות פסיכוסומטיות ,"לא מוסברות" הן לא פעם סימן של הסתרה. אנחנו חיים בחברה בה אסור לבטא כשלון, מצוקה,מידות רעות. כל קושי זה אתגר כל נפילה היא דרך לפריצה לפעמים זה לא קורה

ארבע עצות פשוטות להתגבר על רגשות שלילים בעידן שבו הכול חייב להיות מושלם

מוקדש לא' שעושה את הדרך כבר שבע שנים
נניח שהפרת אמון של אדם שיקר לך, נניח ששיקרת, גנבת כסף משותף, ואולי אפילו לא בפעם הראשונה.
לאנשים תגובות רבות ושונות למצבי לחץ כאלה. אין מי שלא משלם על זה מחיר. להסתרה– יש מחיר, לגילוי יש מחיר כבד, כאבי החרטה והדיכאון – קשים. והכי קשה שלעיתים בגלל אי החשיפה הבעיה לא מתוקנת שנים ורובצת לה שם, ורובצת.
מה אפשר לעשות?
1. אומץ רב להחליט – כדי להחליט שזהו זה. אני מפסיק להתפוצץ על אנשים ועוצר במקום שבו הכעס הופך לחימה נוראית, ואת/ה יכולים. להחליט שאני מפסיק לעשן סיגריות, גראס, להסניף, לבלוש אחר הפרטנר שלי ולצותת לו לשיחות, לשתות עד אובדן חושים ולרמות ללא קושי. בלי ההחלטה עמוקה הזו , אף טכניקה לא תעזור. לפעמים ההחלטה באה מפחד ומנזק לבריאות, מגירושין, ממשבר כלכלי, זה לא משנה , ההחלטה היא העיקר. לצערי חוץ מקבלת ההחלטה , אין שום דרך אחרת, ללא קבלת החלטה כל דרך היא סוג של שקר והעמדת פנים. לפעמים אדם צריך לחוש גועל מעצמו, מגופו וחייו. לפעמים אדם צריך לחוש בהלה עמוקה והתקפי חרדה. זה לא פשוט אבל זו הדרך להתנקות.

2. לשתף ולהוריד את הנטל מהלב , זו לא חובה לספר למי שגנבת ממנו או בגדת בו, אבל עצם הסיפור גם לאדם אחר, יש בו פורקן. נכון את/ה מסתכן באובדן מסוים של הדימוי העצמי שלך בעיני האחר. אבל כל אחר לרבות המטפל/ת שלך לא מושלם וגם לו יש מעידות גלויות וסמויות. אין אנשים מושלמים. האנשים המושלמים נמצאים מתחת למצבות. סיפור מביא להזדהות, לשיתוף של מקרים דומים, ללמידת תיקון, לקבלת עצות גם אם האחר מראה סלידה ממעשיך.

3. 3. קח/י לעצמך שעה ,יום, שבוע של אבל ורחמים עצמיים. זה חשוב. אנחנו חיים בחברה משתיקה ובולמת רגשות לא נעימים. כל בעיה היא אתגר, כל כאב הוא אסור, זו שטות! כאב הוא כאב ולפעמים הוא צורב, רגרסיבי, איום ומלא בהאשמות וטענות. זה בסדר , זו הדרך לצאת מהמשבר, לעבור גם את הרחמים העצמיים. למי שלא נעים שילך מכם. הגיבורים כבר אמרתי נמצאים מתחת למצבות.

4. להבין את נקודת המבט של האחר, של החוק, של הנפגע, בלי תירוצים ובלי השוואות. קבלת הדים, הנתק, העונש שיגיעו הם חלק נוסף מהדרך החוצה. אולי הפסדתם את האישה/ילדים/שותף האלה , אבל לא את הבאים. אם האשמה למה שרה קשורה לאנשים אחרים, לעולם תנועו במעגל של עשיית משגים, האשמת האחר, הסתרות ופחדים, גילוי וענישה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל