מה קורה בפרס?

האמנם אנו ערב הפיכה עממית של הרעבים והעילית המשכילה? מי בוחש ולמי יש אינטרסים להפיל את שלטון האייטולות? או שמא מדובר באופוזיציה פנימית בתוך האייתולות?

אנו עדים מאז היבחרותו מחדש של חסן פרידון רוחאני לפני כחצי שנה, ברחש – בחש בערים הגדולות של איראן(לא כולל טהרן). הפגנות של אנשים שרמת חייהם ירדה פלאים והמעניין שעיקר ההפגנות מתנהלות בערים כעיר הקדושה קום ובערים אהואז; שיראז; כרמאנשה; סורקה (עיר הולדתו של אותו רוחאני) ואחרות.

אין זה סוד שדווקא באיראן אנו יכולים לראות את עקומת סמואלסון של תותחים מול גרביים-סליחה – חמאה. התהליך הדרמטי של בניית כורים גרעיניים כדי ליצור מספיק אורניום מעושר ליצירת פצצות גרעיניות כמו גם הפעלת התעשייה הצבאית במלוא הקיטור, המחייבת רכש של פלדה והסטת תקציבים לתקציב הבטחון ותופעות אחרות של שחיתות שילטונית יוצרים מצב שלמדינה אין מספיק כסף. טענה נוספת הנשמעת מפי אנשי אופוזיציה איראניים טוענת שההשקעות במאבקים נגד ה"מפרציות" וסעודיה כמו גם התמיכה בחות'ים בתימן (תמיכה הנמשכת מאז 2004 ושהושקעו בה כספים רבים) כמו גם בחמאס ובחיזבאללה (אליהם מוזרמים כמויות נשק ויועצים צבאיים) והבעיות בסוריה, שואבים כספים רבים שצריכים היו לעבור למערכות הפנימיות.
חוסר היכולת שגילה המשטר עד לרגע כתיבת דברים אלו להפגין נוכחות ולעצור את גל המחאה עשוי להוביל את משטרו של חסן פורדון רוחאני אל עברי פי פחת ומידיעות שהגיעו אמש עולה שהמשטר מבצע תהליך של הפגנות נגד (בהם משתתפים "אזרחים" חברי משמרות המהפכה וכוחות הביטחון הפנימי.), אם כי מספר המשתתפים בהם אינו גדול במיוחד.

אך המעניין הוא שאותו רוחאני שהכריז טרם היבחרו "בעזרת צעירי האומה, נציל את הכלכלה האיראנית",; שהציג עמדות "מתונות" מול גורמים אירופאיים בתקופת במו"מ להורדת איראן מהסוס האטומי, מצוי כיום בין הפטיש לבין הסדן. בין משמרות המהפכה והמנהיגויות המקומיות,הדורשות נתח יותר משמעותי לבין בעוגת התקציב.

רדיו טהרן האשים את "הכנופיה האמריקו-סעודית-ציונית" בחתירה נגד השלטון והעם האיראני. ובכך מנסים השלטונות הסעודיים לאחד שורות ולטעון להסתה מצד גורמי חוץ.
מבחינת ישראל ככל שנצליח לבודד את המשטר האיראני כך ייטב עד כה יש למדיניות הישראלית הצלחות בשטח אבל לא לעולם חוסן!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל