מחמוד עבאס האם הוא ירד מהפסים או שמא מה שהיה הוא שמשתקף

מחמוד עבאס (אבו מאזן)האם הוא ירד מהפסים או שמא מה שהיה הוא שמשתקף ורק בחברה הישראלית ובמיוחד בתקשורת שלה, יש כאלה שהאמינו לכזבים שלו ושל דובריו ויועציו.

כבר כתבנו כאן לפני חודשים רבים על "הטריקים והשטיקים" שאותו אבו מאזן נקט לאורך התקופה בה היה נציגו האישי של אותו יאסר עראפת בתרגיל השכנוע לעם היהודי היושב בציון הקרוי "הסכמי אוסלו". לא רבים יודעים שהוא היה הרוח החיה מאחורי השכנוע של "חבורת הבלייזרים"-נערי טיפוחיו של שמון פרס שכוונת הארגון הקרוי אש"ף להניף את ענף הזית ולחדול מזריעת הרס, חורבן ושפיכת דם נקיים.

ובכן בהופעתו (ששודרה ברדיו רמאללה בשידור ישיר)בפני המועצה העליונה של אש"ף שהוא-אבו מאזן החליט שהוא ראש המועצה (כן לא נבחר ולא סיפורים), יצא האיש כנגד נשיא ארצות הברית וציוציו בעניין הפסקת התמיכה הכספית של ארה"ב ברשות הפלסטינית, בהוסיפו לדבריו את צמד המילים "יחרב ביתק". המעניין הוא שמייד לאחר דבריו העבירה סוכנות הידיעות הערבית ואפ"א את דבריו ומשום מה אנשיה מחקו מהנוסח האנגלי והערבי של דברי אבו מאזן את צמד המילים שהוא שיגר לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ: "יחרב ביתק". צמד מילים שהוא מחד קללה בערבית של הרחוב ובמשמעותה יחד עם ההתייחסות שלו לציוציו של מר טראמפ סביב הסיוע האמריקני והצורך בהפסקתו, היא משהו בסגנון הרחוב שלנו "לך לעזעזל אתה המצייץ ותפסיק לאיים עלינו".

היה זה אבו-מאזן שכתב את עבודת הדוקטוראט שלו בשנת 1981 באוניברסיטת לומומבה בברית המועצות דאז, שנשאה את הכותרת "הקשרים בין הנאציזם לציונות בין השנים 1933 - 1945" ולפיה "התנועה הציונית שיתפה פעולה בהשמדת העם היהודי, לא פחות ולא יותר, וכל זאת כדי להעביר רכוש של יהודי גרמניה לסוכנות היהודית"... שלא לדבר על כך שבעבודת הדוקטורט הוא טוען שחלק גדול מיהודי אירופה נשארו בחיים ואותם שמתו במהלך המלחמה, פשוט מתו ממחלות ובקרבות. כן הדגיש בדבריו שהוא בסך בכל מצטט היסטוריונים רמי מעלה (מכחישי שואה י.ל.). משהותקף על כך כתב: "כתבתי באופן מפורט על השואה וציינתי כי איני רוצה להיכנס למספרים. ציטטתי ויכוח בין היסטוריונים שנקבו במספרים שונים של קורבנות. אחד כתב שהיו 12 מיליון קורבנות וציטטתי אחר שכתב שהיו רק 800 אלף. אין לי שום רצון להתווכח עם המספרים. זהו פשע נורא ובלתי נסלח נגד העם היהודי, פשע נגד האנושות שלא יכול להתקבל על ידי המין האנושי. השואה היא דבר נורא ואיש לא יכול לטעון שאני הכחשתי אותה" (לקוח מעיתון "הארץ" ראיון עם עקיבא אלדר מיום 28 במאי 2013). אך נחזור לעניינינו מדבריו עולה שטראמפ מוביל את הפלסטינים לאסון נוסף ועל כן אין לראות בו כמי שיש בו קורטוב של אמון כמתווך הוגן. אבל יחד עם זאת הוא קורץ לכיוון אירופה ורוסיה באומרו שיש אפשרויות אחרות למתווכים הוגנים.
אני חייב כאן להדגיש שאבו מאזן היה זה שהקים יחד עם צלאח ח'לף את ארגון ספטמבר השחור ועל פי מקורות מהימנים ביותר הוא מימן את ההכנות של הארגון לקראת רצח הספורטאים הישראליים במינכן.

למעשה בהמשך נאומו שנשמע כמארג מתוכנן היטב, הוא בא חשבון עם בן גוריון שלדבריו ראה ביהודי ערב ערבים לכל דבר וענין ועל כן לא רצה להעלותם אך בתוך שבדק וראה שאין מספיק ציונים ליישב את ארץ ישראל, הוא היה מוכרח להביא לכאן את יהודי ערב. הוא ממשיך להציג את התזה שלו ובאמצעותה את התזה של המה שהוא מכנה "העם הפלסטיני, היושב על האדמה הזו מזה אלפי שנים "עוד בטרם היו היהודים כאן ועוד בטרם היו הכנענים כאן". כל מי שהאזין לאבו מאזן בעבר, יודע שאותו מארג נפרס פעם אחר פעם כשהוא רצוף שקרים ובנוי על "עובדות היסטוריות" שכל היסטוריון צעיר יכול לסותרן. אך למה לבלבל את אבו מאזן בעובדות, כאשר במשך שנים, מאז היה הממונה על "התיק הישראלי" באש"ף, הוא מנסה לשכנע את העולם בעובדות שהוא ממציא, כשלא אחת רבים וטובים גם אצלנו נופלים בפח שהוא טומן. אחת הבעיות שעל גורמי המדיניות בישראל להתמודד עמן היא העובדה שדבריו נופלים על אזנים קשובות בקרב עמי אירפה והעולם החופשי – הליבראלי – ושמסיבות של אנטישמיות גלויה או סמויה, מאמצים הנרטיב שהוא ממציא.

שמענו בנאומו את הנרטיב האישי שלו כמי שהמשיך את דרכו של יאסר עראפת ועל כן שיידעו בני עמו כי לאורך כל הדרך מאז אוסלו, הוא -אבו מאזן- ניצב כסלע אל מול חורשי הרעה המבקשים לקרוע ולגזול עוד ועוד חלקים "מהמולדת השדודה" של "האומה הפלסטינית". זו הסיבה שלאורך כל הדרך שלו במו"מ הוא לא זז כמלוא הנימה מהעמדות היסודיות והראשוניות שלו ביניהן זכות השיבה של פליטי הנכבא(1948) ופליטי 67 לאותם מקומות מהן הם "גורשו על ידי הציונים ממשיכי דרכם של הקולוניאליים האירופאיים". כפי שקודמו, יאסר עראפת, אמר בנאומיו "פלסטין היא מהנהר ועד הים". בהפעילם את שיטת הסלאמי ניסו עראפת ולאחריו אבו מאזן להפעיל "תורת שלבים" לפיה, צעד אחר צעד הם ישכנעו את אותם יהודים תמימים לוותר, בעוד הם, לאחר השגת ויתורים ייכנסו למו"מ מחודש עם הבאים בתור ויחלבו עוד ועוד ויתורים כשהם עצמם לא מוותרים על דרישותיהם כמלוא הנימה. זאת ואף זאת, בהציגם עצמם כמסכנים עלי אדמות הם יקבלו תמיכה מהמדינות השונות ויוצגו קבל עולם ומלאו כמי שזכאים ל"מולדתם השדודה". לפח זה נפלו לא רק פרס והבלייזרים, כי אם גם אהוד ברק ואהוד אולמרט.

על מנת שנראה את התמונה השלמה מן הדין לצטט את שכתב אבו מאזן עצמו בספרו כי ב־1995 גיבש יחד עם יוסי ביילין את הבנות ביילין-אבו מאזן כבסיס להסדר אפשרי בין ישראל ומדינה פלסטינית. ההבנות מעולם לא הפכו להסכם רשמי, אך היוו בסיס ליוזמות אחרות. ובהמשך בספרו "הדרך לאוסלו" (מחמוד עבאס, "הדרך לאוסלו", פרק ה', עמ' 95 - 96 ) פרסם כי היה תיאום בין אש"ף למפלגת העבודה על מנת לטרפד את המשא ומתן עם ממשלת ישראל בראשות יצחק שמיר, שהתחיל בוועידת השלום במדריד (1991), והייתה פנייה של מפלגת העבודה לאש"ף לפעול לעידוד הצבעת ערביי ישראל למפלגות הערביות בבחירות לכנסת השלוש עשרה, על מנת להחליש את הליכוד.

אחת הבעיות, אם לא הבעיה בהא הידיעה, של אותם ערבים שחונכו במוסדות החינוך שלהם ושל אונר"א היא, שהם בנו לעצמם ציפיות גדולות תוך אמונה שלבסוף העולם יילך איתם, והנה קם שוטר חדש בעולם שמראה להם שלא כל דבר יש סוף! זו הסיבה העיקרית לארבעת הפעמים שנאומו של אבו מאזן בהם השתמש במונח "יחרב ביתק"!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל