מה הולך בלשכתו של א-סיסי?

דווקא עכשיו כאשר סיני בוערת, מצרים מנסה להפעיל את יכולותיה בהשגת שלום בין הארגונים הערביים כפת"ח, חמאס , הג'יאהד האיסלאמי הסלאפים ועוד, החליט נשיא מצרים להדיח מתפקידו את ראש המודיעין המצרי ח'אלד פווזי.

עבד אל פתאח סעיד חוסיין חליל א-סיסי שהיה בעצמו איש מודיעין (מילא את תפקיד ראש מודיעין השדה=השטח, בצבא מצרים) ביצע בכך הרחקה של מי שנחשב למקורבו, ומינה במקומו מקורב אחר-מי שהיה עד כה ראש לשכתו עבאס כאמל- אך אין זו הפעם הראשונה שהנשיא א-סיסי מדיח את ראש המודיעין הכללי של מצרים, לפני כ שלוש שנים הוא הדיח את ראש המודיעין הכללי הקודם הגנרל מוחמד פריד אלתוהאמי.

בטרם נמשיך בסקירתנו עלינו לציין הערה החשובה להבנת המתרחש. זו כמעט מסורת במדינות ערב בהן מתבצעות החלפות (הדחות) של אנשי מודיעים בכירים, בשל הסיבה הנעוצה בחששם של ראשי המדינות מאנשי המודיעין שידועים כמי שצוברים כוח ולא אחת מגיעים לפוזיציה המאיימת על ראש המדינה.

בד בבד יש להביא בחשבון מספר אירועים שהתרחשו במצרים, שיש הרואים בהם כישלונות מודיעיניים מהדהדים: חוסר היכולת של המודיעין המצרי לאסוף מידע מסכל בסיני שמביא מפעם לפעם לפעילותם של הבדואים פעילי דאע"ש ולהיפגעותם של אנשי כוחות הביטחון ועד לרצח הנוראי שבוצע בקרב מתפללי המסגד הסופי א-רוודא שבעיירה ביר אל-עבד שבצפון סיני. אירועים נוספים שיש להזכיר הם אותם פיגועים במאמינים הנוצרים קופטיים בכנסיותיה! ומדובר כבר במצרים גופא ולא בסיני! הוסיפו לזאת גם את ההדלפות מתוך לשכתו של א-סיסי בהם הוא נשמע מורה לראש לשכתו כמאל ליצור קשר עם סעודיה ולבקש העברה של מאות מיליוני דולרים לצבא; הדלפת התידרוך של אותו קצין מודיעין לעיתונאים מצריים בעניין איהעמידה נגד דברי טראפ ביחס להיות ירושלים בירת ישראל, ומתקבלת תמונה מעט בעייתית בפעילות המודיענית של מה שקרוי במצרים "המוחבארת" גוף המקביל לשב"כ. נציין כאן שחלק מאותן הדלפות שודרו מתחנת הטלוויזיה "המצרית" המשדרת מטורקיה והשייכת ל"אחים המוסלמיים" גוף שהסולטאן" הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן מחבריו.

המעניין בהטלת התפקיד על עבאס כמאל נוגע גם למישור היחסים בין מצרים לבין סעודיה מחד והמפרציות מאידך, כאשר כמאל התבטא לא אחת כנגד כווית ובמיוחד קטאר. יחד עם זאת לכמאל יש יתרון בשל נאמנותו הבלתי מתפשרת לא-סיסי. עובדה נוספת שיש להביאה בחשבון מתייחסת לדבריו של כמאל באשר לצורך בבחירתו של א-סיסי כנשיאה של מצרים לקראת הבחירות הקרבות ובאות שם.

מלבד כל זאת ולמרות ההתרחשויות מקיים א-סיסי קשרים מצויינים עם גורמים רמי מעלה בישראל ועל פי הידוע מעיתונות הזרה וגם מהדלפות בעיתונות הישראלית, קיימים קשרים ענפים עם לשכתו של א-סיסי ועם הנשיא עצמו מצד גורמי מודיעין ישראליים כמו גם אישי שלטון ישראליים.

אבל מה שצריך לעניין אותנו היא העובדה שראש המודיעין שהודח לא הצליח במו"מ שלו עם חמא"ס והפת"ח שנועד ליישר את ההדורים בין לשכת אבו מאזן ללשכת הנייה ומחליפו יחיא סינוואר. האם זו הסיבה שהודח או שמא זה היה המכלול של הכישלונות המודיעיניים שהביאו להחלפתו.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל