פסטיבלי עמק המעיינות ובית שאן

פסטיבלים בחיק הטבע עם שפע הופעות ואטרקציות

עמק המעיינות משתרע מעמק הירדן בצפון עד נחל בזק בדרום, מהר הגילבוע במערב עד נהר הירדן במזרח. באזור זה כ-42 מעיינות. גרים בו כ-13,000 תושבים ב-24 ישובים שונים הכוללים 16 קיבוצים, 6 מושבים, מושבה אחת וכפר לשיקום. בהתחלה האזור נקרא בקעת בית שאן אך שמו שונה לפני מספר שנים. המועצה החדשה, עמק המעיינות, נוסדה בשנת 1949. 11 מהישובים במועצה הוקמו לפני קום המדינה במסגרת ישובי חומה ומגדל.

מאחר והאזור הינו חלק מבקעת הירדן ומהשקע הסורי אפריקאי, ומרוחק מהים והרים כחומה בו, בקיץ חם מאוד. למרות כל זאת, יש עדויות ארכיאולוגיות שבמקום היו תושבים כבר לפני תקופה ארוכה מאוד. המקום שימש כצומת דרכים, אך חשיבותו ירדה במאה ה-19 והוא נשאר כמעט לא מאוכלס. בשנת 1936 חודשה ההתישבות היהודית במקום. החלה תקופת "חומה ומגדל" ועם קום המדינה החלה ההתפתחות הגדולה של האזור.

כדי להחיות את האזור, להביא תיירים למקום מקסים זה וכדי שיכירו את מעלותיו והאפשרויות בו, יתקיים באזור פסטיבל המעיינות השלישי בין התאריכים 19-26.9.2013, דהיינו כל ימי חג הסוכות. בפעם הראשונה מיום קיום הפסטיבל הוא ידגיש את סיפורם של מגדלי המים, חשיבותם בעבר ויחזירו אותם להיות מבנים פונקציונליים ושימושיים. המגדלים הללו הם חלק מההיסטוריה והגיע הזמן לספר אותה בעזרתם.

בעת הביקור בקיבוץ שדה נחום ליד מגדל המים המשופץ ובנווה איתן יכולנו לשמוע סיפורים מרתקים שסיפר קצ'ה, מוותיקי הישוב.

מגדלי המיים שימשו לא רק לצורך אספקת מים סדירה לכל ישוב וישוב, אלא גם כמגדלי שמירה. כאשר הם כבר לא היו בשימוש הם הוזנחו ,יעדם שונה וכעת מחדשים אותם לקראת הפסטיבל. בימי הפסטיבל כל המגדלים יהיו מוארים. יוזמה זו תחבר את העבר וההוה, את הותיקים והנערים ותחזק את התיירות באזור. לידם, בתוכם או בקירבתם יערכו מופעי תרבות שונים.

בין השאר יופיעו אסף אמדורסקי וישראל גוריון בחמדיה (19.9), הפרברים בנוה אילן (21.9), צעדה בשביל המעיינות ברשפים (22.9), אריק סיני וסיוון טלמור בשדה נחום (22.9), ערב הושענא רבה בשדה אליהו (24.9), הקפות שניות במעלה הגילבוע (26.9) ועוד. סיור מיוחד ומעניין הינו סיור ברכב חשמלי בפארק המעיינות.

יש הרבה מה לראות בעמק המעיינות פרט לטבע, מים, שטחים ירוקים, מגדלי מים ועוד.
 
בגן השלושה (הסחנה) נפתח מחדש המוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית. במוזיאון אוסף מקסים מיוון הקדומה, התקופה האטרוסקית, הפרסית, המצרית וכן ממצאים מחפירות שנערכו בעמק בית שאן. באגף הנוער אפשר לראות וללמוד איך חיו בימי קדם, מה היו הטכנולוגיות אז, כיצד הפיקו שמן זית , יין ועוד.

בזמן הפסטיבל יערכו מפגשים עם ותיקי הישובים, בינהם אישים מפורסמים מאוד. מפגש מעניין הינו מפגש בבית שאן הנערך עם איריס ברנע - אישה אתיופית המארחת בבית קבוצות ויחידים, מסבירה להם על איך הגיעה לארץ, מכבדת אותם במאכלים אתיופיים, מציגה עבודות אמנות אתיופית ומספרת סיפורים מענינים מחיי הקהילה.

לטיפול מיוחד זוכה בית הילדים הישן בקיבוץ גשר, בקרבת הגבול הירדני, ממנו רואים את מגדל השמירה הצבאי של צבא ירדן ובו תוצג תערוכת צילומים של תלמידי מגמת הצילום של בי"ס גאון הירדן.

ביחד ובמקביל לפסטיבל המעיינות ובשיתוף פעולה ביניהם, מתקיים גם פסטיבל "לילות שאן". זהו פסטיבל המתקיים כל שנה החל משנת 2008. העיר מושכת תיירים רבים לא רק בזכות פסטיבל זה אלא גם בזכות עתיקותיה וכן חזיון אור קולי הפועל 9 חודשים בשנה.

סקיתופוליס של פעם ובית שאן של היום הנה עיר שהיו בה תושבים כבר לפני כ-6000 שנה. בשנת 749 לספירה רעידת אדמה החריבה לחלוטין את העיר. המועצה המקומית החדשה נוסדה בשנת 1949 בשם בית שאן לאחר שהפכה לישראלית עם קום המדינה. בית שאן הוכרזה כעיר בשנת 1999. ב-1949 הובאו אליה עולים בעיקר מארצות ערב. כיום גרים בעיר כ-17,000 תושבים. העיר נחשבת לאחת הערים העתיקות בארץ ישראל.

בין התאריכים 22-24 לספטמבר יתקיים פסטיבל "לילות שאן". המוקד המרכזי של הפסטיבל יהיה התיאטרון הרומי. בנוסף, יתקיימו מופעים שונים במוקדים שונים. יריד הסקיתומרקט יתקיים במתחם הסראיה וכן במרכז הקניות צים סנטר ובפאבים שונים.

הסקיתומרקט הינו יריד אומנות מיוחד. הוא מציע פעילות באוירת רחוב עם דוכני אוכל, יין ואמנות בתוספת הופעות כאשר הכניסה אליו ללא תשלום. הפסטיבל יעסיק את הבאים מהבוקר ועד השעות המאוחרות של הלילה באירועים שונים שיתחילו בבוקר, ימשיכו לקראת ערב עם הסקיתומרקט, מופעים בתיאטרון הרומי ובהמשך שירי א"י בטברנות ופאבים שונים.

בתיאטרון הרומי יופיעו ב-22.9 שלמה ארצי ואייל גולן ב-23.9. עומר אדם יופיע בפארק הבנים ב-24.9, יניב בן משיח ב-21.9. התז האנדלוזית עם חיים לוק ב-23.9, חנן בר סלע יופיע בסראיה ב-21.9. אריה זילבר יופיע ב-24.9.

שני הפסטיבלים מציעים שפע של אירועים מכל הסוגים במקומות שונים. אפשר לטייל, אפשר לאכול משפע המטעמים המוצעים, אפשר לשחות, להיות בחיק הטבע מוקף בשדות ירוקים מעובדים, לראות את נחל הקיבוצים, בריכות דגים, אפשר עם שקיעה לראות את הציפורים עפות לשנת לילה בסחנה, לבקר באטרקציות מיוחדות לילדים, למבוגרים לכל מי שרוצה לבלות באזור מקסים.
 
מפיק פסטיבל בית שאן הוא יצחק בן לולו שמאורגן בשיתוף פעולה בין עירית בית שאן עם קרן בית שאן לתרבות.

פסטיבלים מגוונים, הרבה פעילויות בהן כל אחד ימצא דבר לטעמו. מומלץ בחום לבקר לפחות בחלק מהאירועים.

 
 

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל