האם האיסלאם אלים ביסודו?

עד לאחרונה הייתי בטוח שהאיסלאם אלים ביסודו וזאת עקב העונשים המזוויעים הכתובים בקוראן שנועדו לכופרים באללה ובמוחמד נביאו. אך שיקלול מחודש של העובדות ההיסטוריות גרם לי לשנות את דעתי.

על אלימות האיסלם-
עד לאחרונה הייתי משוכנע ששורשי אלימות האיסלאם הקיצוני , הינם בקוראן. כי לפי הקוראן- נגזר על הכופרים להיענש - באחרית הימים בייסורי שאול, מזוויעים ומעוררי חלחלה. לכן הסקתי שעונשים ברוטאליים אלו סיפקו מקור השראה למוסלמים קנאים. אלא ששקילת ושיקלול העובדות ההיסטוריות הידועות לי מכבר גרמה לי לשנות את דעתי. כי ג'ורג ' חבש שהקים את "החזית העממית לשחרור פלסטין", שהיתה אירגון טרור אכזרי. היה ערבי נוצרי יליד לוד, שברח ללבנון במלחמת השחרור . למד רפואה והיה קומוניסט . גם נאיף חוואתמה שהקים את "החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין" שביצעה פעולות טרור קשות. היה ערבי נוצרי!
אני מדגיש את היות שני אנשים אלו נוצרים, כי מאז הקמת אל קאעידה, האיסלם הפך למושג נירדף לטרור. התקבעות של זיהוי האיסלאם עם טרור נוצרה עקב העובדה שחלק מאד גדול של המוסלמים הינם ערבים. רוב הערבים מקורו בשבטים בדווים, שפרנסתם הושתתה לא רק על רעיית צאן, אלא גם על שוד שיירות, גניבה ושוד היו לגיטימיים בחברה הבדווית ,לכן גם אלימות הייתה ונשארה לגיטמית בתרבות הבדווית שהיתה מקור השראה לכלל הערבים. אבל החברה הבדווית לא היתה מוסלמית קנאית. ועדות לכך היא נכונות הבדווים לשרת בכוחות הבטחון שלנו. רוב מדינות ערב, אינן הומוגניות, והן מורכבות משבטים וחמולות. החמולות מעניקות תחושה של שייכות וכוח לחבריהן, הנכונות לעשות שימוש בכוח ובאלימות בחברה הערבית- לא רק הבדווית נועד לשמר את מוקדי הכוח בפוליטיקה הפנימית בכל ישוב,
כבוד המשפחה הערבית בא לידי ביטוי באופן קיצוני בדרישה לבנות ולנשים לשמור על כבודן. והנה הפתעה: יחסו של הנביא מוחמד לנשים היה הרבה יותר מכבד מכפי שאנו נוטים לחשוב. והאלימות כנגד הנשים איננה מאפיינת את האיסלאם דווקא. ועובדה היא שהחברה ההינדית אלימה ביחסה לנשים לא פחות מאשר החברה המוסלמית. הגברת איבתיסאם מחאמיד מפוריידיס שזכתה בפרס הדלאי למה על מאבקה להעצמת נשים, טוענת שיחסם המפלה לנשים של כוהני הדת - השייחים והאימאמים , כלל אינו מעוגן באיסלאם, אלא הוא נובע מרצונם לשמר את ההגמוניה הגברית. יחסו של הנביא מוחמד לנשים היה יותר מכבד מאשר ההלכה היהודית. עכשיו ננוע קדימה להיסטוריה של זמננו: אנשי דאע"ש הפיצו את תיעוד עריפת הראשים , כדי להפחיד. האמריקאים ששרפו בנפלאם כפרים בווייטנאם , היו חכמים יותר ולא הפיצו תמונות אלו. האם בהכרח הם היו יותר הומאניים?... נחזור למאה ה19 באירופה -הוצאות להורג בכיכר העיר היו אז בידור להמונים! קיווינו שלקחי מלחמת העולם השניה והשואה, יילמדו היטב באירופה וטבח אזרחים לא יחזור, באה מלחמת האזרחים ביוגוסלביה והוכיחה לנו ששווא היו תקוותינו.
ארועים אלה יכולים להוכיח לנו שהמערב נחפז מדי בהגדרתו את האיסלאם כדת הטרור .
בהיותנו מאויימים ע"י פרשנות אנטי יהודית של האיסלם, חייבים אנו להכיר היטב את מיגוון הפרשנויות שלו. כי כשם שליהדות יש פרשנויות נוגדות, כך הדבר גם באיסלאם. יש מלומדים מוסלמים המפריכים אחת לאחת הלכות מוסלמיות אנטי יהודיות. אבל אנו עדים להתאסלמות של צעירים חניכי התרבות המערבית, שבחלקם הצטרפו לשורות דאע"ש. תופעה זו מחייבת אותנו להבין את פישרה. מסתבר שחומרנות היתר והמתירנות המינית היא שהניעה ועדיין מניעה רבים במערב להתאסלם.
על כן נראה לי שבמקום להיאבק ב"מותג" איסלאם , עדיף יהיה ליצור שיח על ערכים ורעיונות. הבלטת הרעיונות החברתיים היותר מתקדמים שגם הם מצויים באיסלאם, גם תוך השוואתם אל היהדות ,עשוייה ליצור שיח חדש מכבד ומפרה שעשוי להשפיע גם על המדיניות והבטחון.


.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל