פארק אדמית -מערת קשת,ניר שומרוני

יום הולדת לניר שומרוני טייס חיל האוויר שנפל אל מותו תוך טיול באזורים אלה הקרובים לכור מחצבתו הלא הוא קיבוץ ראש הנקרה.


מצפור על שם ניר שומרוני

יום הולדת לניר שומרוני טייס חיל האוויר שנפל אל מותו תוך טיול באזורים אלה הקרובים לכור מחצבתו הלא הוא קיבוץ ראש הנקרה.הייתה לנו הזכות להכיר את הוריו של ניר, עליזה ואמיר קיבוצניקים מראש הנקרה במהלך מסע של הורים שכולים ב-יפן.מיד נקשרו קשרים אמיצים בינינו ולאחרונה שמחנו להשתתף כאשר הוזמנו "לחגוג" יום הולדתו של ניר בצעדה בפארק אדמית יחד עם עוד עשרות אנשים ערכיים שהטבע וישראל של פעם יקרים ללבם.תפסנו "טרמפ" עם שלומי ואילנה חיון הוריו של רונן שנהרג במהלך שירותו הצבאי והגענו לפארק אדמית לצעדה שהחלה במצפור על שמו של ניר שומרוני,שם נפגשנו עם עוד הורים שכולים אותם אנו מכנים "היפנים" שתרו עמנו את יפן ועם רבים נוספים שכולם באו לחלוק כבוד לניר ולמשפחת שומרוני,


פארק אדמית-עולם של טבע

רמת אדמית מתנשאת לגובה של כ-400 מ' מעל פני הים. שבר גיאולוגי חריף העלה את הרמה מצד דרום ויצר בה מדרון תלול המזדקף כחומה מרהיבה מעל נחל בצת. לא פחות יפים לעין הם נופי נחל נמר ממערב, על שלל מצוקיו והמערות הפעורות בהם. הנופים ההרריים של הגליל המערבי ומפרץ חיפה קסומים למראה .בראש הרמה נמצא פארק אדמית. קרן קימת לישראל נטעה במקום עצי בוסתן ועצי יער, סימנה שבילי טיול ובנתה מצפורים. למערת הקשת, מאתרי הטבע המרהיבים של ישראל, נסלל שביל נגיש לכול. יחד עם חניוני הנופש ובהם שולחנות פיקניק, מי שתייה ושירותים.


מעט על הצעדה...

התחלנו הצעדה בירידה מעט קשה על פני דרך לא סלולה המלאה באבנים ,מצליחים להבחין בפריחה אדומה של נוריות התורמת כתמי צבע אדומים אל תוך הירוק המכסה כל מטר מהשביל היורד,פה ושם איזו רקפת לבנה ענוגה וביישנית למראה המאחרת לפרוח.ולפתע ניגלה במלוא הוד פריחתו כליל החורש הפורח בסגול ורוד מסמא עיניים. מזג האוויר היטיב עמנו,ילדים,מבוגרים,אפילו מבוגרים שנעזרו בקביים הלכו ונהנו מהעושר של הצמחיה ובאוויר נידף לו ריח הזעטר הלא הוא האזוביון שדואג להזכיר לכולם בריחו החזק ,אני כאן! אני נזכר בסיפור ישן על רועה בדואי שהותקף בשנת 1965 באזור פארק אדמית בידי נמר שבא לטרוף את אחד מעגלי העדר,הרועה לא ויתר ולאחר מאבק אלים שלף פגיון ודקר למוות את אחרון הנמרים הגליליים,ממשיכים בדרכנו ומגיעים אל מערת הקשת תופעה גיאולוגית מדהימה אין אחד ממשתתפי הצעדה שנשאר אדיש למראות הנהדרים הנשקפים מבעד לקשת מלוא כל העין בדגש על צבע ירוק הבקבוק הדומיננטי באזור יפה זה.


אגדה בדואית על היווצרותה של מערת הקשת

ועוד אגדה בדואית עתיקת יומין אותה שמעתי לפני כ-50 שנים מספרת על חבורת שודדים שמצאה את לחמה בשוד עוברי אורח שעברו בנחל בצת. לילה אחד נגלה הנביא מוחמד לאחד השודדים והזהיר אותו שאם לא יחזור למוטב, מרה תהיה אחריתו. בבוקר סיפר השודד על החזון שחזה, וביקש מחבריו שיפסיקו לשדוד ויהפכו לחקלאים. השודדים לא השתכנעו. החוזר בתשובה המשיך להציק להם ועל כן החליטו להיפטר ממנו. הם הבטיחו לו שרק ישדדו את השיירה הגדולה המתקרבת אליהם ואז יחדלו ממעשיהם הרעים. השודדים העמידו אותו כתצפיתן בראש מערת הקשת, שתקרתה הייתה אז שלמה, וחיכו להזדמנות הראשונה להשליך אותו משם לתהום. בדיוק אז מוטט האל את תקרת המערה על השודדים שעמדו עליה. רק במקום שבו עמד השודד "החוזר בתשובה" נשארה התקרה, הלא היא הקשת המדהימה והמיוחדת בצורתה הקיימת עד עצם היום הזה.אחרית דבר...

סיימנו הצעדה בעליה מדורגת חזרה אל המצפור על שמו של ניר שומרוני שם הוכנו מבעוד מועד מאכלים שמשתתפי המסע דאגו להביא עימם.חבורות,חבורות התקבצו משתתפי הצעדה ,הרבה טפיחות על שכם וחיבוקים בין אנשים שלא התראו זמן רב.נפרדנו איש מרעהו בתקווה שניפגש בשנה הבאה.
ליבנו עם כל הנופלים במערכות ישראל ומשפחותיהם וביום מיוחד זה עם משפחת שומרוני על ניר שאיננו.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל