אתה חכם אבל השכל שלך טיפש

בימי שפוט השופטים, בדיון אצל לוי אשכול ראש"המ, הוא אמר לאחד: "אתה חכם אבל השכל שלך טיפש". שאלתי לו: "מה פירוש"? אמר: " יונגרמאן (איש צעיר) תלמד בעתיד את העניין. חשבתי בדבר ואולי קלעתי לאמירה שלו.

בימי שפוט השופטים, בדיון אצל לוי אשכול ראש"המ, הוא אמר לאחד: "אתה חכם אבל השכל שלך טיפש". שאלתי לו: "מה פירוש"? אמר: " י

אתה חכם אבל השכל שלך טיפש
צבי י' כסה

בימי שפוט השופטים, בדיון אצל לוי אשכול ראש"המ, הוא אמר לאחד: "אתה חכם אבל השכל שלך טיפש". שאלתי לו: "מה פירוש"? אמר: " יונגרמאן (איש צעיר) תלמד בעתיד את העניין. חשבתי בדבר ואולי קלעתי לאמירה שלו.
החוכמה של אדם חבויה אתו. השכל הוא המציג אותה לעולם ולאנשים. בממשק עם אלה הוא נתקל בקשיים. יש מתנגדים, יש מסכימים ויש כאילו ויש שונאים, יש אינטרסים ואינטרסנטים וחנפים. יוצא שבממשק של החוכמה באמצעות השכל עם הסביבה יש בעיות. ואז מה שקובע הוא חוט השידרה של בעל החוכמה. לאמור, אין אוטומטיות בין חוכמה המפעילה את השכל לבין אמת, יושרה ונחישות במגעו של זה עם הסביבה. האם הוא דבק בהוראות החוכמה או הולך אל הקומבינות.

מרבים בארץ להלל את ראה"מ בהגדרות ואיפיונים מגוונים: חכם, מוכשר, פוליטיקאי עליון, משכיל וכיו"ב. ואין ספק, כי מי שאינו ניחן באלה או בחלקם לא יגיע לראשות ממשלה. אבל, אין לנו ספק שראה"מ לא מבין. הוא מבין היטב ואנחנו מבינים או מעריכים את מה שהוא היה רוצה בחוכמתו ואילו השכל שלו מעקם ופועל בכיוונים אחרים.

ראשה"מ יודע שהמדינה נמצאת בצומת של בעיות אסטרטגיות כבדות: האחת סובבת סביב אירן. השנייה נוגעת ליהודי ארה"ב. לשתי הבעיות האלה יש בידיו "נשק להבקעה": לסכנה האירנית – היא מנהלת מאבק עם כלים מלחמתיים נגד הערבים הסונים. וישראל משמשת לה אייל נגח נגד העולם הסוני לקושש השפעה וכוח מולם. הוא הדין כלפי הסיירות האירניות – החיזבאללה ובמידת מה גם החמאס.

ראש ממשלה חכם היודע את משמעותו של הסיכסוך עם אירן, היה מפעיל את "הנשק" האמור והוא המו"מ לשלום עם הפלשתינים. ובכך למשוך את השטיח מתחת רגלי אירן השיעית וגרוריה להשתמש בנו במלחמתם בערבים הסונים. מעשה כזה היה מזניק ערך מוסף במימוש הפוטנציאל שהוקפא להסדר ושלום עם מדינות ערב הסוניות מאז 2002 ע"י הקואליציה הלאומנית משיחית, שהשכל שלו קימביין כנגד החוכמה. וכל זה בגלל 5,000 קמ"ר המסָכְנים את המדינה.

הוא הדבר מול יהדות ארה"ב. תמיכתה של יהדות ארה"ב היא שנייה לאסטרטגיה רק לצה"ל. ראוי שיְיוּדָע כי תמיכתה הפוליטית והצבאית והתקציבית של ארה"ב תלויה על עוצמת הקהילה היהודית בפוליטיקה האמריקאית. אין ארוחה חינם. ראינו איך ארה"ב בוגדת ביום אחד בבת ברית שחדלה למלא את ייעודה לאמריקאים. בהקשר זה שגה ראה"מ. המחמאות המרקיעות שהמטיר על טראמפ מבלבלות את היהודים במאבקם למען ישראל מול טראמפ. בינתיים נתניהו קיבל ממנו פרח – ירושלים כבירה – ולא קוץ כנגד פוטין. באין קוץ אמריקאי כזה חשיבות הפרח תיקמול. מאד נצטרך את יהודי אמריקה.

והם נחלקים בעמדותיהם באשר ליחסם לישראל בגין ממשלתה. השבוע רואיין סנטור ג'ו ליברמן, המועמד לסגן נשיא לאל גור בבחירות לנשיאות, והוא ראה להדגיש כי יהודי אמריקה ובעיקר הצעירים מתרחקים מתמיכה בישראל. שניים הגורמים לכך. האחד - 90% מיהודי ארה"ב הם רפורמים-קונסרבטיבים-חופשיים. מניעת שיוויון מלא מהם במדינת ישראל כולל הכותל – זו השפלה מרחיקה. והיא מתווספת לגורם השני - רוב רובם של יהודי אמריקה הם דמוקרטים, פרוגרסיבים, ליברלים. ההיסטוריה שלהם גדושה במאבקים דמוקרטיים מלוא הקשת. ישראל הכובשת עם אחר שְדוּד זכויות, משאבים ותקוות זה לא הדיסקט שלהם. מו"מ לשלום עם הפלשתינים, ריסון ההתעללות של הדתיים – חרדים, חסידים, דתציונים וההתבטאויות החריפות המנדות אותם - מניעתם הוא "נשק" בידיו של ראש הממשלה לקטוע את התהליכים הרעים אתם.

השלום ואפילו רק המו"מ עם הפלשתינים בתנאי ביטחון סבירים ולוח זמנים של ווידוא קיום ההסכמים זה המנוף לשני המבחנים האסטרטגיים. יש אלטרנטיבה למדיניות של נתניהו.
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל