דובונים ודובון אמיתי

יוצאים לפוש בטבע,בפארק בסביבה,בגינות,ובחצר ביתנו. אנחנו נפגשים איתם, וצריך לדעת להיזהר,ואיך לנהוג

תהלוכן וחבריו (שם מדעי Thaumetopoea)

דובי טובי - תכנית שעשוע לילדים, דובונים משעשעים אבל בואו נדבר ברצינות

תהלוכן
התהלוכנים הם זחלים של עש טוואי. הילדים המציאו שם משעשע "דובים" .הם ענוגי מראה ומושכים להתבונן בהם.
משב רוח ולו קל, מפזר את השערות הרעילות של הזחל או אלה שנותרו על "האוהל". גם אם האוהל נטוש להתרחק ובכלל לא לגעת לא בזחל הנחמד. האוהל שטווים הזחלים משמש מחסה מפני הגשם וקור הלילה. לעתים הם מחליפים מקומות ,טווים אוהל חדש ועוקרים לשדה אוכל רענן. אני מדגיש גם אוהל נטוש יכול לגרום נזק לבני אדם.

במקרה של הרגשת צריבה או גרד על העור יש לשטוף הרבה מבלי לשפשף. אם יש צריבה בעיניים לשטוף הרבה ואולי לפנות לרופא מומחה כדי לבצע שטיפה ימקצועית .

נפגשתי איתם ונפגעתי בתורכיה כאשר המדריך העמיד אותנו לשמוע הסברים (בכלל על משהו אחר) ולא היה מודע לסכנה האורבת מעלינו. ביערות באירופה גדלים טוואים, אחד הסימנים ביער הוא היווצרות בקבוקונים כתוצאה מהמים הנקווים על האוהל. מראה "הבקבוק" לבן אפור תלוי על עצים מחטניים.

בכיתות ובגני ילדים אנחנו אוהבים לגדל ולהתבונן בזחלי טוואי המשי הנחמדים, מספקים להם עלי תות ומחכים לראות את הפקעת הנטווית כדי להתגלם בתוכה. אני ממליץ לגדלם בתוך טירריום ולא בקופסת נעליים. מהניסיון לא נודעה לי כל בעיה כתוצאה מגידול פרפרי המשי.
לא צעצוע! מפגש עם דובון אמיתי

דובונים בדשא ודובון אמיתי
נזהרתי והזהרתי ממגע עם האוהל ועם הדובונים. אבל.......בטיול לאלסקה צפינו מרחוק בדוב אמיתי .
בטיול אחר בקנדה עשינו חנית אכילה והתרעננות ליד פארק סמוך ליער .
רציתי בכל מאודי לפגוש איילים, המדריך הנחה אותי למצוא אותם במרחק מאה מטרים במעבי היער הטבעי. היה טיפטוף זעיר באוויר ועל כן נשאתי עימי מטריה.
לא ראית קרנים ולא זנב זעיר של אייל , המשכתי להתקדם, בחסות העצים נשארה המטריה סגורה.
הפתעה !
תנסו לנחש מה ראיתי? במרחק של עשרה מטרים דובון אמיתי . הוא עצר להתבונן בי ואני בו.
מיד עשיתי חושבים ! אם יש דובון אז יש לו אימא דובה בטווח קרוב, לא כדאי להיתקל בדובה האם המגוננת על גורה. התחלתי נסיגה זהירה לאחור והתבוננתי לכל הכיוונים. נזכרתי שבמקרה היתקלות עם חיה, יש להגדיל את נפח הגוף, להרים ידיים לרוחב או לגובה . בחרתי להכין פתיחת המטריה כמגדיל את הנפח שלי . הפתיחה הפתאומית הבריחה את הדובון. ואני חזרתי נפעם ומבוהל אל הקבוצה.
אני לא מציע לאף אחד להיתנסות ! רצוי לא ללכת יחיד ביער עלום אף אם המדריך ערב למצוא איילים.


פרפר המשי זללן עלי התות

פרפר המשי יותר נכון טווי המשי
אלה סוג של עש טוואים מוצאו בצפון סין, מפקעותיו הפיקו חוטי משי מהם יצרו בדים יקרי ערך שיצאו מסין אל העולם עד כי קראו לדרך הארוכה דרך המשי . מכאן הדרך פתוחה ליחסי ציבור מוצלחים ושם נדיב חיבה.
הוא בעצם אחד משאר קרוביו עשים ופרפרים, נכון אין עליו שערות רעילות, מפנקים אותו בגני ילדים ובכיתות ומגישים לו עלי תותים טריים כל יום.
גידלתי והפצתי לכל דורש ביצי טוואי המשי ולא נודעה לי כל בעיה. יחד עם זאת קראתי מאמר המזהיר מפני אפשרות שימצא ילד רגיש להימצאותם. האפשרות נדירה אך חובת העירונות לפקוח עין מוטלת על הגננת או המורה

הסיפור מתחיל כאשר זכר ונקבה מזדווגים והפרפרה מטילה ביצים זעירות מהן בוקעים אחרי 3-4 ימים זחלים נאי מראה, זוללים ברעבתנות עלי תות כל העת, עד שהם מתחילים לטוות פקעת אליפסית בגודל של כשני סנטימטר והיקף של סנטימטר בערך.
הגולם נחבא בפקעת זמן של 9-10 חודשים ורק אז בוקע הפרפר המחפש פרפרה להתחיל מחזור חיים חדש. יש שיטות תעשיות כדי לשנות את אורך השהיה כגולם וגם קיצורי דרך בתהליך בקיעת הביצים.

המגדל התעשיתי אינו מחכה לטוב ליבו של הגולם והוא מפרק את חוטי המשי לצרכיו טרם יגיח מן הפרפר. מן הגלמים עושים משחות יקרות לכיס.
התהליך בכיתה מעורר השתאות הילדים, המעקב מושך את הילדים וההנאה מרובה .
עונת האביב היא הטובה לגידול מן הסיבה שעצי התות מתחילים ללבלב ומספקים את המזון היחידי הנדרש לקיומו של הזחל.

מחזור גלגול חיי הפרפרים

גלגול פרפרים ועשים
זה מתחיל בביצה זעירה ממנה מגיח זחל רעבתן, זולל ,זולל לפעמים יותר ממשקלו, זולל עד הרגע של ההתגלמות.
שלב הגולם:יש פטנטים לכל גולם, חלק משקע את עצמו באדמה, אחר מטפס על ענף או גב של עלה, חלק עוטף עצמו בפקעת, כל אחד והפטנט שלו עם קורים ובלעדיהם מעל או מתחת לאדמה, על סתם גדר או מתחת לאבן, או על הצמח בו גדל, לרוב מסתווה עם העצם עליו מתגלם כעבור ימים או שבועות, ויש גם התגלמות שתארך עד שנה.
פרפר או עש מגיח מן הגולם, אחרי תפוגת הרטיבות שלו נפרשים הכנפים והוא עף ללא מנוחה כדי לחפש להזדווג ולהטיל ביצים. הרבה פרפרים אינם אוכלים בכלל ותפקידם מסתיים בהטלת ביצים ושוב להתחיל מחזור חדש.
יש פרפרים שאורך חייהם שנה והם נודדים מאות קילומטרים.


יפיפ ומזיקים לחקלאות

הרבה עשים ופרפרים נחמדים למראה גורמים נזק לחקלאים, לדוגמה זחל לבנין הכרוב הפרפר יפה מראה אבל הזחל מחסל ערוגות שלמות של צמחים ממשפחת המצליבים. יש עוד פרפרים וגוונים יפים מאוד למשפחת הלבנינים.
בדרך כלל הזחל ניזון מאותו צמח עליו הוטלה הביצה.
נזקים חמורים גורם פרפר הפרודניה, הזחל אוכל כל מה שנקרה בדרכו.
בכל זאת תועלת אחת קטנה יש לפרפריםכמו לשאר החרקים, בשעה שהם עוברים מפרח לפרח הם נושאים עליהם את האבקה הזכרית ומפרים את הפרחים.

עש הכוורת הוא עש הדונג

עש הכוורת.
על אף חריצותן של הדבורים ועוקציהן , מצליח פרפר העש לחדור לכוורת .

כל שנה בעיקר באביב מגיע נחיל דבורים לאחד העצים בחצר בית הספר שלי, זה מתרחש כמסע התנחלות. המלכה יוצאת למסע הזדווגות ולקביעת בית חדש למלכה הצעירה. את המלכה עוטפים הזכרים והפועלות המגוננות.
ידוע מפי הדבוראים שבמסע הזה הדבורים עסוקות ואינן עוקצות. אך אני לא לוקח סיכונים, אני קורא לדבוראי והוא אוסף את הנחיל .

יום אחד אני מגלה בגומחת חלון עם זכוכית כוורת דבש שלמה על כל גינוניה. מלכה פוריה ופועלות חרוצות והשמחה גדולה.
הילדים עקבו אחרי בנית התאים המשושים המתמלאים דבש, התבוננו במלכה מוקפת שומריה ועקבו אחרי הנעשה בפנים.
זה נמשך חודשים מלאי שמחה והנאה. יצאנו לחופש הגדול ומשחזרנו מצאתי כוורת מחוסלת. רק השלדים המתים של העש העידו על "האסון". דאגתי לחטא את המקום ולסתום כל פרצה אפשרית באותו חלון ובכך נסתיים הסיפור עם המלכה האורחת ומאות העמלניות סביבה למגינת לבי.

זהירות ליד היופי - מוקש !

סיכום
בכלל על פרפרים, אלה שאינם מזיקים מוגנים על פי החוק. נכון שהם נהדרים ומגוונים את הטבע, נעים לראותם מרחפים בשדה ובגינה יפים ומושכים את העין בין בגינה הפרטית ובין בחוץ, אבל זחליהם אוכלי צמחים, הרבה מינים גורמים נזק לתבואה וגידולי שדה.
אני ממליץ לנהוג בהם כמו בנרות חנוכה, לראותם בלבד, ליהנות מזיוום ולא לגעת. את הטיפול באלה המזיקים להשאיר לחקלאים ולרשויות המוסמכות.

לטייל להנאה ולשמור על הטבע בארצנו. תבלו בנעימים.

פרודניה

זחל ההפרודניה מכלה יבולים , החקלאים נלחמים קשה במזיק. הוא לא בוחל בשום צמח ועובר גם לצמחים שלא נולד עליהם.

מימני דנאיות

פרפרים יפים למראה

שרשרת זחלי תהלוכן

כך הם שומרים על קשר בל ינתק, הם אוכלים בדרך ובבוא הצורך הם שבים לאוהל שטוו כמחסה לילה, גשם או קור.

ביצים

כל מין קובע לו צורת התטולה . בתמונה ביצי פרפר המשי. אחרים יורים את זה "בודדת", מעל עלה . ועוד צורות מתצורות שונות..

עשים

מינים רבים כולם מזיקים אזכיר מעטים: עש הגלעין , עש התבואה עש הקמח, ו.............. עש הבגדים. אוי לבגד אוי לארון שינחתו בו הם מנקבים ומשאירים כתמים ובעצם הורסים.
מיני עש מבקרים בבית סביב לנורה, לא מעטים נכווים למוות ומסריחים לנו את האוויר, לפעמים מטילים עצמם לאש בוערת ופוטרים אותנו מעונשם.

יופי של דנאית

אני מסיים ב דנאית מושכת עין אם תרצו היא פרפר
רציתי במיטב יכולתי למעט במושגים מדעיים נסיתי ומקווה שזה קריא ומועיל .


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל