נקודה שבועית פרשת "בהר" ה'תשע"ח

לעולם תהיה שבת פרשת "בהר" בימים שבין יום העצמאות ליום ירושלים. אלה ימים של הוויה ארץ ישראלית מאוד עמוקה.

לעולם תהיה שבת פרשת "בהר" בימים שבין יום העצמאות ליום ירושלים. אלה ימים של הוויה ארץ ישראלית מאוד עמוקה.
פרשה זו פותחת במקרה או שלא במקרה במצווה מאוד ארץ ישראלית ומצד שני היא גם מצווה שמייצגת את כל המצוות שבתורה: מצוות השמיטה.
"וידבר ה' אל משה בהר סיני לאמר, דבר אל בני ישראל ואמרת אליהם כי תבואו אל הארץ אשר אני נותן לכם ושבתה הארץ שבת לה'..." - כך נפתחת פרשת השבוע.
רש"י בפירושו המפורסם לפסוק מביא את שאלת חז"ל "מה עניין שמיטה אצל הר סיני והלא כל המצוות נאמרו מסיני? אלא מה שמיטה נאמרה כללותיה ודקדוקיה מסיני אף כולן נאמרו כללותיהן ודקדוקיהן מסיני" - ייחודה של מצוות השמיטה הכתובה כאן בתחילת פרשתנו הוא שהיא נאמרת יחד עם כל הפרטים הקטנים והמפורטים שלה. התורה כאן בוחרת לא להתעסק רק בדברים הכלליים של המצווה אלא לרדת גם לעומקם של הפרטים הקטנים שהמצווה נוגעת בהם.
מצוות השמיטה היא דוגמא וחלון הראווה של התורה. כך למעשה נאמרו כל המצוות בהר סיני לבני ישראל.
דווקא מצוות השמיטה נבחרה להיות זו שמודיעה את דרכה של התורה שנאמרה בסיני כי השמיטה היא מצווה שמציינת את עוצמת הקשר בין עם ישראל, תורתו וארצו שלו.
הנה דווקא בימים אלה של הוויה ארץ ישראלית החל מימי הזיכרון והעצמאות שעברו ועד ליום ירושלים שבא עלינו לטובה בה נציין את ניצחוננו במלחמת ששת הימים, אנו מחברים בין העם ארצו ותורתו ע ידי מתוות השמיטה, וזאת מהדברים הכלליים ועד לפרטי הפרטים.
(ע"פ רעיון של הרב אבינר)

שבת שלום ומבורך!


החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/


לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתםאהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל