נחישות ללא תיחכום בעוטף עזה

אנו מכורים להפגין את עוצם כוחנו, אנו משחקים בכללי המשחק שהחמאס מכתיב לנו וישר לידיים שלהם. במקום להפגין את ריבונותנו הערכית ואת התיחכום שלנו, אנו מתחרים עם החמאס על אליפות האלימות

יהדות ועוטף עזה
ב1964 למדתי עם הרב"ש של קבוץ נירים, פעם שאלנוהו מה יקרה אם הפליטים יתחילו לצעוד ולעבור את הגבול. תשובתו היתה שהם קבלו פקודה לירות עליהם. מאז הספדו של משה דיין על קברו של רועי רוטנברג כולם ידעו שצעדה כזו צפוייה. מפקדי הצבא היו מודאגים ועשו כמיטב יכולתם לשפר את המצב ההומאניטרי ברצועה. להנהגה המדינית שלנו היו גישות שונות לאורך 70 השנה. המודעות לסכנות הניצבות בפתח דירבנו את מפקדי הצבא למצוא מענה בטחוני לכל תרחיש. במסגרת החשיבה "בתוך הקופסה" הם עשו כמיטב יכולתם.
הם אימנו צלפים,הציבו גדרות ומצלמות. דירבנו את אנשי הטכנולוגיה לפתור את בעיית ירי הפצמ"רים והטילים ומערכות לגילוי המנהרות. הם היו מקובעים בגישה שמי שיחצה את הגדר מתחייב בנפשו. אבל התעלמו מתופעת ה"שאהידיזם". הם לא רצו להבין שהנהגת החמאס מעוניינת לצבור נקודות בדעת הקהל העולמית בצורת מספר השאהידים.
ואנחנו- כמו אהבלים נגררנו אחרי הנהגת החמאס שהכתיבה לנו את כללי המשחק.
מדינת ישראל מעצמת היי טק לא מסוגלת לפתח נשק אל הרג?
בדקתי ומצאתי שצבאות העולם בתוכם גם צה"ל פיתחו אמצעי אל הרג שהיו בולמים את הפליטים מבלי להורגם או לפצעם קשה [אינני מתחייב על כל שריטה].אני מניח שמה מנע יישום אמצעים אלו, היתה אמונה בלתי מעורערת בצדקתנו, אמונה שהגבירה את הנחישות ומנעה חשיבה מחוץ לקופסה. והתעלמה מכל מיני היבטים אחרים.
אנחנו מנופפים בדגלי ישראל כביטוי לרבונותנו- זה בולשיט! כשאני שמוע ראשי ישיבות סופקים כפיהם וטוענים: אבל הפלסטינים עושים כך וכך ולא מקיימים הסכמים ,אלה טענות נכונות לגופן אבל שגויות מבחינת תפיסתן. אנחנו מתעקשים על ריבונות בשטח, ומתעלמים כליל מהצורך בריבונות תודעתית .ריבונות אמיתית מתבטאת באחריות כוללת, שזה אומר לפני הכל עיצוב הכללים.בדומה לקביעת החוקים!
אנחנו חזקים מבחינה פיזית, אבל רופסים מבחינה תודעתית! הכוחנות בה פעל צה"ל נבעה מתחושת מצוקה אמיתית, אבל חשיבה חכמה יותר היתה פותרת את הבעיות ללא שפך דם. כנראה שלא לא השתחררנו מהצורך הגלותי להראות לגויים את עוצם ידינו!
איפה "הגניוס היהודי?". איפה הפנמת האמירה המיוחסת לקב"ה: "מעשי ידי טובעים בים ואתם אומרים שירה". זאת בהקשר להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים.
אינני בקי גדול בכתבי הרב קוק, מהמעט שלמדתי התרשמתי שהרב קוק מאד לא היה שלם עם הדרך בה צה"ל פעל. הרב קוק בוודאי שלא היה שמח לראות שהערבים נראים כמו דוד מול גוליית הישראלי.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל