גולדה מאיר אצל רביב דרוקר בתוכנית הקברניטים

"...יונה, אתה חבר של ספיר. תגיד לו שהיא תביא אסון". זה היה הטלפון שאבי קיבל מלבון כשהובהר שספיר ממליך את גולדה. כסה טילפן לספיר. לא יסכימו לדיין או אלון. הם לא משורש מפלגת העבודה. וגולדה הייתה לראשת ממשלה.

"...יונה, אתה חבר של ספיר. תגיד לו שהיא תביא אסון". זה היה הטלפון שאבי קיבל מלבון כשהובהר שספיר ממליך את גולדה. כסה טילפ

גולדה מאיר אצל רביב דרוקר בתוכנית הקברניטים
צבי י' כסה

אני מבקש להשלים את הקרנת דרוקר על גולדה ועל העיקרון הפיטרי.
"...יונה, אתה חבר של ספיר. תגיד לו שהיא תביא אסון". זה היה הטלפון שאבי קיבל מלבון כשהובהר שספיר ממליך את גולדה. כסה טילפן לספיר. לא יסכימו לדיין או אלון. הם לא משורש מפלגת העבודה. וגולדה הייתה לראשת ממשלה.

גולדה מאיר הייתה אישיות כבודה כריזמטית. הצליחה בכל מעשיה. אחד מהם מסדר צל"ש היסטורי. בן גוריון שלח אותה לארה"ב לקושש דולרים לקופה הריקה ערב המלחמה. היא הצליחה לעילא. יהודים לא יכלו לעמוד בפניה. הוא שלח אותה למו"מ עם עבדאללה. והיא חזרה עם "תהיה מלחמה".
הייתה שרת עבודה מנערת מוסכמות – חוקי עבודה; עיירות הפיתוח ( לא שמעה לעצתי להעדיף באר שבע וצפת – חצי מיליון כל אחת). כשגרירה ברוסיה הקרינה ישראל ותקווה על מיליוני יהודים. הייתה שרת חוץ מרשימה מול מנהיגי עולם. בכל תפקידיה הייתה ידה רמה בביצוע ונאמנה לתנועה ולתמונת היהודיות שלה. נאבקה עם אשכול ואחרים נגד ב. ג. וכשפרש לחמה ברפ"י. אחרי בחירות 1965 הודיעה שלא תמשיך בממשלה. ואחרי זמן נבחרה להיות מזכירת המפלגה. היא לא נפלה לרחוב ולאלופים ההיסטריים ולא בגדה באשכול בימי ההמתנה לששת הימים. נהגה סמכותיות עליונה. פחדו מפניה.

כשהייתה מזכירת המפלגה הפנתה את המפלגה לכיוון הניצים. הניחה לגלילי לנסח את המסמך ליישוב פתחת רפיח, ביקעת הירדן והגולן. ולדיין את הקמת העיר ימית. וכך נרתמה העבודה לעגלת ההתנחלויות. סילקה את שולמית אלוני מלכת זכויות האזרח ואת לובה אליאב, מנהיג היונים. חודשיים לפני אסון יום הכיפורים פרסם לובה את השחף הדואה מעל לאוניה העולה אל הקרחון.

נאצר העלה את דיין ובגין לממשלת אשכול. גזלו ממנו את התהילה. מלחמת ששת הימים קטעה את חלומו להסב מדינה מהגיבוריות אל המתוקנות. אשכול נפטר וגולדה הייתה לראש הממשלה. איך לבון וכסה קלעו לאותו חוק פיטרי האומר שאדם עולה עד לדרגה שמעבר ליכולתו ושם הוא ניכשל ומכשיל.
גולדה חוזקה הרב מאד בא מאמונתה וצדקנותה במדיניות הפנים ומצימצום אופקיה במדיניות חוץ. לא היה "לא"! כשלה בפוליטיקה הישראלית.

הצעה מצרית לשלום

היחסים בין ארה"ב ומצרים היו בשפל. נציגים של ה - CIA ישבו בשגרירות הספרדית בקהיר. בפברואר (?) 1973 שלח אליהם סאדאת צוות עם הצעה לדון עם קיסינג'ר על תוכנית שלום עם ישראל. הצוות המצרי נסע לוואשינגטון להיפגש עם קיסינג'ר. הם הניחו לפניו תוכנית שלום עם חמישה סעיפים וביניהם: הנושא הפלשתיני מונע לחתום הסכם שלום והציעו State of Peace ; ממשלת ישראל תכריז שסיני שייכת למצרים; יחידה של צה"ל תישאר בסיני לטווח זמן. זה המסלול המדיני ומולו מסלול המלחמה.
קיסינג'ר מסר לרבין מיד את הפרוטוקול של הדיון ודרש תגובה ישראלית. רבין דיבר עם גולדה והיא אסרה עליו להזכיר נסיגה. קיסינג'ר דרש תשובה עד 10 לאפריל (?). גולדה הזדמנה לארה"ב (אולי לפי דרישת קיסינג'ר) ונפגשה עם קיסינג'ר והנשיא. אלה פרסו בפניה כי סאדאת פועל על שני מסלולים: או שלום כנגד סיני או מלחמה. הטיעון העיקרי של גולדה היה: בנובמבר יהיו בחירות. אם נלך למו"מ כולל נסיגה לפני הבחירות נפסיד את הבחירות. אחרי הבחירות נראה. ניכסון וקיסינג'ר ורבין לא יכלו ללא! שלה. (מסופר שאמרו: We have to squeeze the lady ). היא גברה.

הצוות המצרי חיכה בוואשינגטון מבחינתם עד בוש. ובאין היענות חזרו למצרים. ואז סאדאת נסע לדמשק להכין את המלחמה. אסאד היתנה את השתתפותו במלחמה בכך שהצבא המצרי יגיע לפחות עד למעברים. סאדאת נכנע. הגנרל שאזלי התנגד והודח. במקומו מונה גמאסי. ועשה את הניסיון שכשל ואיפשר לבר-לב ושרון לחצות את התעלה.
הקילקולים הרבים של מלחמת יום הכיפורים ידועים. גולדה הציעה הפסקת אש שקיסינג'ר מנע. דיין דיבר על הבית השלישי ועל המתקן וכיוצא באלה האירועים הזכורים.

האבסורד

תשומת דעתכם לאבסורד: דיין, גלילי, פרס, גולדה, אלון הניצים גוברים על ספיר, לבון, שרת, אבן, שחל, שפירא, צדוק היונים ומֵימִיניִם את המפלגה אל מדיניות הליכוד כדי לנצח בבחירות. הלא! שלה לקיסינג'ר ורבין וניכסון מנצח את בגין בבחירות. ובאה מלחמת יום הכיפורים. ואחריה הרייטינג נשמר ובבחירות היא מביאה 51 מנדטים. מוטי אשכנזי מביא להדחתה. וכעבור שלוש שנים בא בגין ועושה את השלום שסאדאת הציע. והיא אומרת: "שלום כזה של ויתור גם אני יכולתי לעשות". לבון וכסה הבינו בחוק הפיטרי. (הפרטים המדויקים על המסמכים והתאריכים והאישים יפורסמו ע"י זה שבידיו כל אלה).
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל