השמאל מה הוא לא אומר

אני שמאל. כועס על הימין הלאומני משיחי. אבל, אין לי טענות אליהם. הם עושים את הרעות עפ"י תמונת עולמם. טענותי למנהיגים שהיו אמורים בעבר והיום לייצג שמאל. והם מסיבות אתנוגרפיות וקשיי הקליטה ההמונית בעבר לא מפענחים את המציאות.

אני שמאל. כועס על הימין הלאומני משיחי. אבל, אין לי טענות אליהם. הם עושים את הרעות עפ"י תמונת עולמם. טענותי למנהיגים שהיו

השמאל מה הוא לא אומר
צבי י' כסה

אני שמאל. כועס על הימין הלאומני משיחי. אבל, אין לי טענות אליהם. הם עושים את הרעות עפ"י תמונת עולמם. טענותי למנהיגים שהיו אמורים בעבר והיום לייצג שמאל. והם מסיבות אתנוגרפיות וקשיי הקליטה ההמונית בעבר לא מפענחים את המציאות.
ממסד השמאל (כהגדרה פוליטית) היה קולט הברקים ממשבר הקליטה של העלייה ממדינות ערב (להוציא עירק). למרות המתח בין הניקלטים לממסד, הביטחון מול הערבים, היה "לחוזה" עם הציבור. התחייבות זאת של ראשי הביטחון וגיבוריו בשמאל התנפצה ביום הכיפורים. ללא הביטחון כמובטח מהשמאל האתנוגרפיה העבירה את המנהיגות לבגין ראש מח"ל (חרות עם ליברלים).
למה כשלה העבודה, מנהיגת השמאל, בביטחון.

נאצר הכניס את דיין ואת בגין לממשלת אשכול. היסטריה של האלופים, הפוליטיקאים והציבור בימי ההמתנה גזלה ממנו את התהילה. והוא נפטר. ספיר המליך את גולדה.
גולדה את דיין את אלון והניצים של העבודה, שגברו על היונים, הוליכו מדיניות ימנית (לובה אליאב ראש מחנה היונים ושולמית אלוני מלכת זכויות האדם הודחו). גולדה הסיטה את ההגה ימינה. "הלא" שלה לא היה "לא" כמותו: מסמך גלילי הביא את ההתישבות בפיתחת רפיח ואת ההתנחלויות בבקעה; דיין הביא את העיר ימית וטבנקין וחבורתו עלו לגולן וגויסו אנשי רוח לתורת א"י השלימה. ומעולם לא היה מצבנו טוב כל כך. והרייטיג של גולדה הקישחת והצדקנית עלה לפסגות עד כדי כך שאחרי אסון יום הכיפורים היא הביאה 51 מנדטים לכנסת.

פראדוקס שמאל
מדיניות גולדה את דיין בסירובה להיענות להצעת סאדאת לשלום ללא מלחמה הביאה את מלחמת כיפור. המענה של גולדה היה שמתקרבות בחירות ומו"מ לנסיגה יביא לאובדן השילטון לבגין. ויודעים לאן התגלגלו הדברים. מוטי אשכנזי הדיח את ממשלת גולדה. ורבין שהוצב פעל בצל הטרגדיה הכיפורית והניצים בעבודה. ה"לא" שלו במדיניות החוץ היה מעט גמיש עד הסכמי הביניים בסיני. במדיניות הפנים נקט (בלא חמדה) ימין התנחלותי: הוא ופרס לא בלמו את גוש אמונים, לא הוציאו את הפולשים מחברון אחרי הרצח שעולל גולדשטין, איפשרו לטבנקינים ואלון ליישב את הביקעה ואת הגולן – במונחים ישרים ניהלו מדיניות ימין ותרבות דיבור ביטחוניסטית בממשק עם הציבור.

פראדוקס ימין
מנהיגי השמאל לא קלטו עד היום את הפראדוקס הימני. מרגע שעלה בגין ואלה שאחריו כל הדברים המדיניים המשמעותיים שהם עשו היו שמאל: בגין בשלום עם מצרים – מדיניות שמאל; עוקר את יישובי רפיח וימית – שמאל; שמיר הולך למדריד – שמאל; אריק שרון מפנה את עזה – שמאל; נתניהו מוסר את חברון – שמאל; משתף ביטחון עם אבו מאזן – שמאל; דבק בעיקרי אוסלו מול הפלשתינים – שמאל; נואם בבר אילן על מדינה פלשתינית – שמאל; ריסן במשהו מתנחלים – שמאל. שיחרר אלף טרוריסטים – שמאל; נענה מעט למגע עם המדינות הערביות הלא איסלמיסטיות – שמאל. נמנע ממלחמות הכרעה בעזה – שמאל. נאלץ לקושש סיוע הומניטרי לעזה – שמאל. כל המעשים האלה ממישנת השמאל שהימין נאלץ לבצע הם טלאים טלאים שלא נתפרו לחליפה.

"חליפת" המדיניות – תשמע הארץ אמרי שמאל
החליפה שאמורה להימכר לישראלים, לערבים ולעולם היא השלום עם הפלשתינים ואתו עם ארצות ערב המתונות. כאן צריך היה השמאל לעגן את השיח עם הציבור: תשמע הארץ אמרי שמאל: לאורך 50 שנה כל הכרעה מדינית משמעותית הייתה ותהיה מבית מדרשו של השמאל. לא מפני שהשמאל טוב או רע אלא מפני שלימין אם טוב או רע אין דרך לשום מקום פרט להתבוססות בפלשתינאות נוסח 50 השנה. או חמור יותר באלטרנטיבה של מדינת עמי ארץ ישראל ויהודים בה מיעוט.

מדוע בגין יכול היה לעשות שמאל ההיפך מתורתו וגולדה לא העזה ? כי לגולדה היה בגין מימין. לבגין לא היה בגין מימין. ובכיסו הייתה העבודה שבקולותיה הביא את השלום. מדוע רבין הראשון לא העז כי מימינו היה בגין. מדוע שרון העז לפנות את עזה כי לא היה לו בגין חזק מימין והייתה לו העבודה בכיס לתמוך בפינוי. מדוע רבין השני לא הביא את השלום כי מימינו היו נתניהו ושרון ודת-משיחיים שרצחו אותו והשמאל לא הגנו עליו.. מדוע נתניהו לא יכול כי מימינו יש בנט ולפעמים ליברמן. מכאן אנחנו למדים כי הימין הלאומני אם הוא בשלטון או באופוזיציה הוא לעולם מזיק לאומי.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל