בשולי החדשות: פגישת טראמפ וקים ג'ון און והמדינה הקטנטנה ששמה ישראל

אין זה סוד שהמפגש בין שני השליטים הנו במידה מסוימת דרמטי אבל מה הלאה וכיצד המפגש הזה ישפיע גם עלינו?

ובכן הייתה פגישה בין דונאלד טראמפ לבין שליט צפון קוריאה וכנראה שאת מלוא היבול מהפגישה שארכה כשלוש וחצי שעות והניבה לעיתונאים מפח נפש בשל ההודעה הדלה שהופצה לאחר המפגש ואף לאחר מסיבת העיתונאים ה"קלילה" שערך הנשיא טראמפ לעיתונאים הרבים. מאוד ייתכן ויוכלו להעיד על כך רבים מאותם שישבו אי פעם לשולחנות משא ומתן בין מדינות ובין מנהיגים . שנדונו דברים מהותיים וסוכמו רעיונות והצעות שגובשו בעיקריהם עוד בטרם הפגישה בין שני ראשי המדינות.

כאן המקום להדגיש שצפון קוריאה הייתה והווה ספקית חומרי לחימה מתקדמים למדינות השכנות לנו עד כדי הסיוע בבניית הכור בדיר א זור שבסוריה, שבשנת 2007 הפף לאבק בסיוע מטוסי חיל האוויר. אגב, כשנה לאחר מכן פגע כדור שנורה על ידי צלף עלום שהיה בלב ים במי שקיים את הקשר הרצוף על צפון קוריאה בעניין הכור, מוחמד סלימאן מנאמניו הבולטים של בשאר. אבל לא רק זאת: צפון קוריאה סיפקה לגופי טרור במזה"ת שעיקר פעילותם נגד ישראל ומטרות יהודיות בעולם, נשק וציוד ואף אימנה טרוריסטים.

גם איראן מקיימת קשרים הדוקים עם צפון קוריאה ולמיטב זכרוני חומרים שהיו על האוניה קרין א שיצאה מאיראן לכיוון רצועת עזה היו מתוצרת צפון קוריאה.

כמו כן יש לזכור שלאורך השנים קיימה ממשלת צפון קוריאה (אם אפשר לקרוא לדיקטטורה שהיא מנוהלת על ידי ממשלה... מערכת יחסים מעניינת עם המערב ואפילו עם הורתה סין תוך שהיא משטה בכולם ואינה מקיימת את הבטחותיה ומילותיה.

אל נשכח שהיה זה הנשיא ג'ורג' ווקר בוש, שהגדיר בשנת 2002 את צפון קוריאה כחלק מ"ציר הרשע" הגדרה שגרמה לצפון קוריאה בעיות כלכליות רבות בנוסף לבעיות הכלכליות שהמדינה הזו חוותה כבר בשנות ה-90 של המאה שעברה עד כדי רעב גדול בקרב האוכלוסיה. על מנת להתגבר על הרעב הפעיל שליטה הקודם קים ג'ונג איל – אביו של השליט הנוכחי – שורה של פעילויות דיפלומאטיות מול המערב ובמיוחד מול דרום קוריאה במהלכן נפגש ב-15 ביוני 2000 עם קים דה ז'ונג, נשיא הדרום אך דבר לא יצא מכך להוציא סיוע במזון שהמדינות מזרח אסיה העבירו לצפון קוריאה. אבל וכאן האבל הגדול, למרות הדיבורים והחיוכים, צפון קוריאה המשיכה לפתח נשק גרעיני באמצעות מדענים בוגרי האוניברסיטאות של סין. דבריו של הנשיא בוש שצוטטו לעיל לא הפריעו לממשלו לקיים מו"מ באוגוסט 2005 עם ממשל צפון קוריאה עד שביוני 2006, בצפון קוריאניים ביצעו ניסויי טילים וניסוי גרעיני ובכך תקעה אצבע בעיני הממשל האמריקאי.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל