נקודה שבועית פרשת "קורח" ה'תשע"ח

לכל אחד מאיתנו יש מלחמה פנימית בתוך תוכנו כמעט בכל תחום בין היצר הטוב ליצר הרע.

לכל אחד מאיתנו יש מלחמה פנימית בתוך תוכנו כמעט בכל תחום בין היצר הטוב ליצר הרע.
בתחילת פרשת השבוע, פרשת "קורח", כאשר התגבשה לה עדה אל מול משה, תיארה אותה התורה: "וייקח קרח בן יצהר בן קהת בן לוי ודתן ואבירם בני אליאב ואון בן פלת בני ראובן..." אותו און בן פלת פשוט נעלם מהמשך הפרשה. לאן נעלם?
חז"ל לימדו אותנו שאשתו של און הצילה אותו.אם שכנעה אותו בדבריה שאין טעם שיצטרף לא לעדת קורח ולא לעדת משה, ושלחה אותו פשוט לישון.
בזמן הזה ישבה בפתח האוהל וסירקה שיערה וכשבאו לקרוא לאון בעלה שיבוא וראו אוצה יושבת שם הסתובבו כלאחר שבאו כי גם מבחינת עדת קורח אין לראות שער אישה נשואה. עד שאון התעורר נבלעו כל עדת קורח באדמה וכך בזכות אשתו חייו ניצלו.
אשת לוט לימדה אותנו שכאשר ישנה מחלוקת כדאי לא להתערב בה כי לא נרוויח דבר מזה. אלא שכאן דווקא הייתה צריכה לומר לו לתמוך בדעת משה שזהו אחד מי"ג עיקרי היהדות שנבואת משה היא האמת. אם כן למה שיבחו אותה חז"ל?
אלא, שבמקרה הזה, עדת קורח פעלה מתוך מה שהורה להם היתר הרע, ובמקום השכל והחשיבה הנכונה הם פעלו על פי היצר והרצון ולא על פי מה שצריך לעשות.
כיוון שאשת און ידעה שעדת קורח פועלת מכוח יצר הרע לא ניסתה לשכנע אותו בדרך השכל כי ברור שהוא ידע זאת, אלא היא פעלה בשיטת היצר הרע ובשפה שלו ורק זה מה שהועיל באותו הרגע.
אתה רוצה מישרה? שאלה אותו. לא תשיג זאת לא מקורח ולא ממשה. לא תרוויח דבר בכל מקרה.
להתנגד לדעת משה זו אכן האמת אך אין זו תשובה למי שהיצר בוער בו כרגע ולכן שלחה אותו לישון. זו הייתה חכמתה.
"חכמת נשים בנתה ביתה" - ממש כך פעלה אשת און.
ואנו, שמידי יום, מידי שעה אפילו ויותר מכך מידי דקה נלחמים ביצר הרע, בתאוות העולם, בהתמכרויות כאלה ואחרות, עלינו לדעת בחכמה כיצד להילחם בכל זמן מול היצר הזה.
להכין עצמנו לשעת אמת אם היצר ירצה לגבור עלינו, בקימה בבוקר, באי קיום חסד, בעוד רגע של הוללות ועוד ועוד.
און בן פלת הצליח, גם אנחנו יכולים.
(ע"פ רעיון מהרב נבנצאל)

שבת שלום ומבורך!החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתםאהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל