נקודה שבועית פרשת "בלק" ה'תשע"ח

פרשת השבוע, פרשת "בלק", אולי נקראת על שמו של מלך מואב הוא בלק, אמנם דווקא מישהו אחר מהפרשה "זכה" לאזכורים רבים הן במדרש והן אפילו במסכת אבות ואנו מדברים על בלעם.

פרשת השבוע, פרשת "בלק", אולי נקראת על שמו של מלך מואב הוא בלק, אמנם דווקא מישהו אחר מהפרשה "זכה" לאזכורים רבים הן במדרש והן אפילו במסכת אבות ואנו מדברים על בלעם.
חשוב לציין שבמסכת אבות בלעם מוזכר דווקא בהקשר שלילי: "כל מי שיש בידו שלושה דברים הללו ... ושלושה דברים אחרים מתלמידיו של בלעם הרשע: עין רעה, רוח גבוהה ונפש רחבה".
בלעם, שהיה נביא שנקרא על ידי בלק לקלל את עם ישראל, היה בעל עין רעה.
כבר כאשר ביקשו שליחיו של בלק שיבוא עימהם הוא הראה להם כמה הוא חומד לממון ורק בזכות זה יסכים לבוא לקלל את ישראל.
אך לא פחות מכך ניתן לראות זאת בהתנהגותו בדרך אל בלק. כאשר רכב על אתונו נעמד מלאך ה' בדרך ממול. בלעם עם כל כוחותיו המיוחדים, דווקא הוא לא ראה את המלאך, אולם האתון, בעל חיים, היא כן ראתה את המלאך וסתתה מהדרך כדי להימנע מפגיעה מחרב המלאך השלופה מולה.
או אז בכל פעם שהאתון סתתה ולבסוף עצרה בלעם הכה בה ללא רחמים. עד כה שהיא מילאה את רצונו שלו הכול היה בסדר, והנה כבר בפעם הראשונה והיחידה שהיא לא עושה כרצונו הוא מיד מכה אותה עוד לפני בכלל שמברר איתה מדוע היא יורדת מהשביל או עוצרת מללכת.
בלעם הוא בעל עין רעה. אמנם הוא נביא גדול אך ברגע שזה נוגע אליו אישית הוא מאבד כל קשר למוסר צודק ומיד פונה לאלימות.
הוא אף מודה לאתון שהצדק איתה.
למעשה בלעם "הגדול" מנוצח על ידי בעל חיים ורק לאחר מכן גורם ה' לבלעם לראות את המלאך עם החרב בידו.
כאשר בלעם מודה בנחיתות המוסרית שלו אל מול המוסר הגבוה של האתון לעומתו, רק אז מתגלה לו המלאכיות המוסרית ומתוך כך בלעם מודה מלאך ואומר: "ה' חטאתי".
שנזכה מתוך כך ללמוד ולהיות מתלמידיו של אברהם אבינו שמוזכר יחד עם בלעם באותה המשנה בפרקי אבות ושנהיה דווקא עם עין טובה!
(ע"פ רעיון של הרב אבינר)

שבת שלום ומבורך!


החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתםאהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל