חמאס, "לפתח חטאת רובץ"

ההסלמות הצצות בדרום, מעוררות סימני שאלה כבדים מתי יימאס המשחק לשני הג'נטלמנים הללו, זה מרחוב בלפור בירושלים וזה מהישוב נוקדים והם יורו לצה"ל לפעול באמת!

אז מה יש לנו כאן? הדבר מזכיר לי פרק בתורה שלמדתי בשנים עברו, כוונתי לפרק ד בספר בראשית, לפני הרצח הראשון המופיע במקרא כאשר הבל וקין מעלים קורבן וקורבנו של קין לא מתקבל ואז מתפתח שם דו שיחי בין העליון לבין קין: הֲלוֹא אִם תֵּיטִיב שְׂאֵת וְאִם לֹא תֵיטִיב, לַפֶּתַח חַטָּאת רֹבֵץ וְאֵלֶיךָ תְּשׁוּקָתוֹ וְאַתָּה תִּמְשָׁל בּוֹ". והמשמעות של פסוק זה כפי שלימדוני היא שבאזור בו מצוי האדם ובו הוא גדל יש סביבו גירויים שיכולים להביאו למעשים רעים כי ההתנהגות הסביבתית מפתה וגורמת לגר בסביבה מעין זו לעשות דברים רעים. האנלוגיה למתרחש בעזה החוטאת ברורה, שהיא במעשיה מגרה את המצוי סביבה לפעול בפעולה שהעולם עלול לראות בה חטא. האם זה מה שמנחה את שני הג'נטלמנים???

או שמא מה שאומרים פרשנים במינוי עצמי, שהשניים לא רוצים לפתוח שתי חזיתות בו זמנית ואנו שקועים בבעייתיות של הנעשה בגבולנו הצפון מזרחי. אבל כשבוחנים את המתרחש מקרוב מגלים מספר מאפיינים מעניינים שמחייבים התייחסות:

1. חמאס מאז כיבושה של רצועת עזה מידי כוחות הרשות, למד שככל שהמצב רע יותר הוא מרוויח יותר! וכוונתי למרוויח היא שבכל סבב לחימה בו הרסנו להם תשתיות, הזרימו אירופה ושאר צדקני עולם-שאפילו לא ציקצקו בלשונם בעת שנרצחו אצלנו ילדים מחד, נשים וזקנים מאידך שכל חטאם היה שהם מתגוררים ליד מאורת צפעונים רוחשי רעה,- כספים לכיסיהם של המושלים בחמאס.

2. האיש השולט עדיין במוקטעה מנסה ללחוץ הן על שלטונות ישראל והן על חלקים בעולם הערבי המתנגדים לאחים המוסלמיים, ולהביא לכך שהסכמי הפיוס השונים בין חמאס לבין אש"ף יקוימו ויאפשרו לו להציג באחרית ימיו הישג של אחדות בקרב אנשיו ובקרב החמאס ומעיין פיוס, שיאפשר לו דריסת רגל מחודשת ברצועת עזה שתוליך לאחדות, מול המטרה העיקרית המו"מ עם ישראל שיוביל לזכות השיבה ולהקמתה של מדינה כפי שהוא תופס אותה- מדינה שתקעקע את מדינת היהודים מבפנים.

3. חמאס-שאינו מעוניין באחדות כפי שאבו מאזן רוצה-נוקט בכל פעם כשמדברים על בחירות לממשלת המוקטעה בצעדים הבאים לפעול בדרכים צבאיות. יש להדגיש אין ערבי בעזה נוקט ידו בפעילות פח"ע אם לא קיבל הנחיה, אור ירוק, קריצת עין, או איתות כלשהו מאנשי החמאס המסתובבים ברחובות חמושים מכף רגל ועד ראש, מגייסים ומפעילים מגויסים. דהיינו כל פעולה המתבצעת מעזה כלפי ישראל אינה פעולה של החייל המשוגע שחטף את הג'אננה כי אשתו צעקה עליו בבוקר, כי אם הוראה מסודרת ומבוקרת. כך הדבר לגבי כל הפעילויות גם של הג'יאהד האסלמי וגם של ה"סאלפים" וכל שאר ה"מרעין בישין" המבוצעות על פי הנחיות ברורות מדרגי הפיקוד החמאסי.

השאלה החשובה ביותר כיצד מפרשים את הבלונים ואת העפיפונים כשחצי הארץ הטובה שלנו עולה בלהבות? האם להמתין עד שבלון נפץ יפול בחצר גן ילדים באחד מהישובים בארץ וחלילה נצטרך להפעיל את "נקמת ילד קטן שכמותה לא ברא השטן"? אולי להמתין שבלון ייסחף ברוח ויגיע עם מטען מושהה לאוניברסיטת באר שבע ויעלה אותה באש, או שמא ההיסחפות בשל משטר הרוחות תביא את הבלון עד לארלזרובה פנת דיזנגובה.

אז נכון ישראל הכריזה במשבר האחרון על סגירת מעברי הסחורות לעזה וזה תואם גישה שקיימת בקרב חלק ממקבלי ההחלטות והיועצים שלהם במערכת הביטחון, שיש להפעיל מכבש כלכלי חזק נוסף על תושבי הרצועה ובאמצעותו תיגרר האוכלוסייה העזתית לפעילות אנטי שלטונית. רבותי! עזה זה לא שדרות רוטשילד ולא מדובר בדמוקרטיה. הדבר הראשון שיעשו ראשי הנחש החמאסי יהיה לדכא בכוח הזרוע הפגנות כאלו מחד ומאידך רוב האוכלוסייה ברצועת עזה תומכת בחמאס והפחדים שיש בה, יחד עם חוסר רצון של רבים מהעזתים להתעמת עם השלטון, יביאו לאפקט חלש של הפעילות הזו.

כמו כן יש לזכור שפעילות חמאס מול ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, מהווה סטירת לחי למצרים. חוסר הרצון שלהם להופיע כולם ביחד על פי הזמנתו, המשך פעילותם התוקפנית כלפי ישראל למרות בקשותיו כמו גם אי הרצון שלהם לשתף עמו פעולה למען האחדות של הגורמים הפלסטיניים מהווה סטירת לחי מצלצלת למצרים של א-סיסי.

זאת ואף זאת: חמאס מהלך על הקו כדי להרוס תשתיות בישראל והוא עושה זאת, אמנם באמצעים פרימיטיביים, אבל אין מדינה בעולם שהייתה שותקת על כך. ראו מה העולל לעורק החיים של אוכלוסיית עזה במעבר קרני וישראל בנתה מחדש, ניקתה וטענה שטיפות הרוק שעפו לעברה היו טיפות גשם... יש בקרב ראשי אמ"ן בעבר כמו גם כאלה שעדיין יושבים וכותבים, החושבים שהמטרה היא ש"האידיאולוגיה הרצחנית של חמאס תישאר על הנייר ולא תבוא לידי ביטוי בשטח". השאלה הנשאלת היא תוצר של ההיסטוריה, כאשר האמנה החמאסית פורסמה ב-18 באוגוסט 1988, היו בצמרת המודיעינית הישראלית כאלה שראו בה "סתם חתיכת נייר" לקח להם זמן לקלוט ולהבין שהסעיף השמיני בה המדבר על כך ש"אללה הוא מטרתה, הנביא מופתה, הקוראן חוקתה; הג'יהאד נתיבה, והמוות למען אללה הוא הנעלה במשאלותיה" הוא הסעיף שהוביל לפיצוץ אוטובוסים על ידי מתאבדים...

גם תגובת החמאס על ההפצצה הישראלית שבאה בעקבות פציעתו של קצין צה"ל מצביעה על כך שחמאס נמצא בתהליך מכוון למלחמה, ייתכן שעל פי בקשה מפורשת של איראן שהקימה לאחרונה בלבנון כח ותשתית של אנשי חמאס שתפקידם יהיה בעתיד לפתוח חזית שנייה נגד ישראל. כל אלה מצביעים על כך שאי חיסול ההנהגה החמאסית בצוק איתן, יצרה עבור ישראל בעיות רבות בעתיד.

נכון שהכנסת כוחות לצה"ל לעזה, לא צריכה להיות משאלת לב שלנו. אבל יש רגעים בחייה של אומה בה הקברניטים צריכים לומר די! עד כאן! לא נאפשר לחמאס לעשות ככל העולה על דעתו


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל