נקודה שבועית פרשת השבוע "עקב" ה'תשע"ח

האדם הוא בריאה פעילה. אנו קמים בבוקר. הולכים לעבודה, לומדים, יש לנו תחביבים, אנו מגיעים במהלך חיינו להישגים והצלחות,

האדם הוא בריאה פעילה. אנו קמים בבוקר. הולכים לעבודה, לומדים, יש לנו תחביבים, אנו מגיעים במהלך חיינו להישגים והצלחות, לאורך חיינו יש תוצאות רבות וטובות להרבה מהעשייה שלנו במשך חיינו.
בפרשתנו נוגעת התורה ביחס שלנו לחיי המעשה ובעיקר לתוצאות העשייה ואיך עלינו לראות אותם ביחס אלינו: "פן תאכל ושבעת ובתים טובים תבנה וישבת... ורם לבבך ושכחת את ה' אלוקיך... ואמרת בלבבך כחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה. וזכרת את ה' אלוקיך כי הוא הנותן לך כוח לעשות חיל".
פסוקים אלה יכולים לכאורה לבלבל אותנו.
על פניו מובן מהפסוקים שההצלחה שלנו תלויה אך ורק בה'. הוא בעל הכוח והוא זה שיצליח במציאות הקיימת. לכאורה מכאן יגיע האדם לעצלות כי יאמר שהכול מאת ה' ועלינו רק לנוח. אין טעם וצורך במאמץ אנושי מצידנו.
אלא, שיש עניין וצורך שיאמר האדם "כחי ועוצם ידי" אלא שאמירה זו צריכה לבוא מתוך ענווה גדולה ולא מתוך גאווה, שאם יהיה האדם בעל גאווה הוא יביא עצמו לידי: "ורם לבבך ושכחת את ה' אלוקיך".
האדם חייב לזכור שה' הוא מקור הכוח ושאר הכישרונות שבו. הכוחות האלוקיים בעולם נטועים בתוך האדם והוא פועל מכוח אותם כוחות שנמצאים בו.
לאדם יש שכל, ידיים, תבונה הבנה וכל אלה הם מתנת אלוקים אליו כדי שהוא, האדם, ישתמש בהם בעצמו, אך מהבנה והכרה שכל אלה ניתנו לו מאת ה' ועליו להוציא את כוחותיו לפועל.
עלינו כל הזמן להפעיל את הכוחות הפנימיים הטמונים בנו ולא לגרום להם להיות כבויים בנו.
הגאווה מביאה את האדם לשכחת אלוקים אך הענווה תביא אותו להעצמת האלוקים שבנו ובעולם.

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל