האם סוריה בדרך לבלקניזציה?

משעולה ובתדירות רבה השאלה מי אמור להחליף את השלטון הנוכחי בסוריה, מוזכרים מייד שמם של הארגונים "אל קאעידה" ושלוחתו הסורית "ג'בהת אל נוסרה." באופן תמוהה למדיי, מרבית המומחים בתחום כמעט ואינם מאזכרים את האפשרות היותר רלוואנטית לתפיסתי, והיא חלוקתה של סוריה למספר מדינות, ובקיצור בלקניזציה.

בימים אלו מלאו שנתיים וחצי למלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה. הצדדים הניצים לא יכולים להגיע לכדי הכרעת הצד שכנגד, וכך מקובע למעשה כבר זמן רב מצב של שוויון. המשך מצב זה, סביר שיגרום, במוקדם או במאוחר, לשני הצדדים להתגמש ולהסכים לפתיחת שיחות שינוהלו קרוב לוודאי בתיווך גורם שלישי.

אמנם הלחימה בסוריה הינה שלוחה נוספת של מלחמה חסרת הפשרות המתנהלת זה שנים בין השיעה לסונה, אולם ברמת מעורבות כזו או אחרת מצויים בקלחת זו גם הדרוזים, הכורדים ומיעוטים אחרים שלהם שאיפות לאוטונומיה או אף לכינון מדינות עצמאיות.

גם המורדים, שנתמכים ע"י מספר מדינות סוניות, אינם ציבור הומוגני כלל ועיקר. אלו נקבצו ובאו מארבע כנפות תבל ולכל זרם/קבוצה, מנטאליות ויעדים שונים. הקיצוניים שבהם הם "בעלי הזקנים ללא השפמים", הסלפים ואף הצ'צ'נים בוגרי שתי המלחמות הארוכות והכל כך אכזריות שהתחוללו בארצם.

לאור היותם תמהיל בלתי הומוגני, אינני מוצא כסבירה את האפשרות של הקמת שלטון מרכזי חלופי ע"י המורדים. סביר יותר להניח שסוריה תמצא עצמה אז נכנסת לתהליך בלקניזציה, שבו העלווים, בני עדתו ונאמניו של הנשיא אסד, ידחסו למדינת חוף צרה באזור ערי הנמל טרטוס ולטקיה. בצפון מזרח סוריה ינסו הכורדים להגשים את חזונם למדינה עצמאית, ובדרום ינהגו כמותם גם הדרוזים.

במרחבים שמול רמת הגולן, סביר שנמצא אז גם את לוחמי אל קאעידה, אך חלוקת סוריה למספר מדינות אמורה דווקא להיטיב עימנו, שכן אז לא יעמוד מולנו צבא חזק, מאורגן ומאיים. הלוחמים שימצאו מולנו יהוו ללא ספק מטרד, אך לא הרבה מעבר לכך. ראו כתבה בנושא  "האויב שבשער
, צבא הטיוטות והאיסוזו".

 

תמונה:  Freedom House


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל