נקודה שבועית פרשת השבוע "שופטים" ה'תשע"ח

אנו נמצאים כבר כשבוע בתוך חודש אלול. חודש הרחמים והסליחות. חודש בו אנו אמורים לעשות עם עצמנו חשבון נפש על עשייתנו וחיינו בשנה האחרונה.

אנו נמצאים כבר כשבוע בתוך חודש אלול. חודש הרחמים והסליחות. חודש בו אנו אמורים לעשות עם עצמנו חשבון נפש על עשייתנו וחיינו בשנה האחרונה.
אחד מהדברים הקבועים של חודש אלול היא פרשת "שופטים" אותה נקרא השבת.
פרשה הפותחת בציווי למנות עלינו שופטים ושוטרים למען דאגה לצדק וחברה מסודרת ומתוקנת.
אך אם בחודש אלול אנו עוסקים ומצויים אז אולי כדאי שגם נשפוט היטב את עצמנו ונתאים את המצוות אותם כותבת התורה על כל העם גם על עצמנו.
שכותבת התורה "לא תטה משפט לא תכיר פנים" והיא מתכוונת שכאשר יבואו לפני השופט שני בעלי דין אחד עני ואחד עשיר, שלא יכיר השופט פנים בדין לעשיר. ומי הם העשיר והעני שבאים אלינו בהיבט רוחני מידי יום? הרי הם שני היצרים, הטוב והרע. היצר הרע בא אלינו כמו העשיר עם אמצעי פיתוי ומצד שני היצר הטוב בא כמו עני בפתח עם מבט מושפל, העשיר שולף ארנק מלא שטרות, והעני מרעיף בברכות.
והתורה מזהירה אותנו ואת השופטים: "לא תיקח שוחד" - שאם ניקח אפילו באופן חד פעמי, שוחד מהעשיר לא נוכל יותר לשפוט בצדק, ולמה? "כי השוחד יעוור עיני חכמים" - אפילו אדם חכם לא יצליח לשפוט משפט צדק עם לקח מהשוחד. אותו שוחד יגרום לך להשתכנע שאותו עשיר הוא הצודק.
ועל כן, במשפט הזה שחל מידי יום בתוך ליבנו בין שני היצרים עלינו לבחור שופט מחוץ לנו. שופט שיהיה רחוק מקבלת אותו השוחד. לא פעם עלינו להביא את המשפט בפני גדול מאיתנו. בפני אדם אחר שייתן את הדעת. בפני מי שכסר התגבר והצליח לשפוט צדק בחייו האישיים.
"צדק צדק תרדוף" - חז"ל פירשו את הכפילות שעלינו לחפש את הצדק ולשוב ולחזור ולחפש את הצדק, ולכן אמרו ר' אליעזר ורבן יוחנן בן זכאי "לך אל הדיין הטוב ביותר". להתאמץ לשם כך אפילו אם צריך להרחיק לכת.
גם אנו בחיינו האישיים צריכים להתאמץ כדי להביא אל ליבנו את הצדק הנכון. להתקרב ולדבוק וללמוד מאנשים גדולים, חכמים ומנוסים שהתגברו בחייהם על קשיים וניסיונות. (ע"פ הרב נבנצל)
שבת שלום ומבורך!
החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל