האם ימי שלטונו של ארדואן קצרים ממה שהוא חושב?

יש לפעמים שהכח מסנוור את המנהיג וגורם לשיקוליו להיות לא רציונאליים. הדבר אמור בעיקר במשטרים טוטליטריים אך גם במנהיגים נבחרים, זה מה שקורה עם רג'פ טאיפ ארדואן החושב עצמו לנהיגה הכל יכול של טורקיה.

המשבר אליו נקלעה טורקיה נראה אמנם מזוויות שונות כמשבר כלכלי אבל הוא משבר פוליטי מהמדרגה הראשונה. נכון הלירה הטורקית הפכה ללירע! ההמונים בטורקיה חשים היום את תוצאות הבחירה שהם עצמם בחרו והם בחרו מנהיג שנכנס למריבות עם כל העולם ואישתו. אמנם טורקיה היא אחת מה-20G דהיינו אחת מ20- הכלכלות הגדולות בעולם, אבל כל הפגישות של שרי האוצר וקובעי המדיניות של קבוצה זו – והיו כאלו עשרות - אף אחת מהן לא התקיימה על אדמה טורקית... הוסיפו לעובדה זו שרק לפני חודש הוא מינה את חתנו בראט אלבאייראק שמיד לאחר מינויו על ידי חמו ואולי בהשראתו, הכריז שהדולר איבד את אמינותו.

מצב הדברים בטורקיה הביא לכך שמשקיעים זרים כולל ממדינות המפרץ וחצי האי ערב, חושבים טוב טוב האם להתקשר עם חברות טורקיות. הוסיפו לכך את השנאה היוקדת שבין סעודיה ורוב המפרציות להוציא קטאר (שצפויה להשקיע בטורקיה 15 מיליארד דולר) לטורקיה בשל היות מנהיגה – ארדואן - איש האחים המוסלמיים ותקבלו תמונה עגומה. גם אירופה שבתחילת דרכו כנשיא ארדואן התייחס אליה במתק שפתיים אינה אותה אירופה אליה שילחו עובדיו של ארדואן את מאות אלפי הפליטים והוסיפו לזאת את מאות אלפי האזרחים הטורקיים העובדים ברחבי אירופה ותקבלו את אותה תמונה עגומה.

ארדואן עשה ועושה הכל למחוק את מאפייני החופש של ה"טורקים הצעירים" ממשיכי דרכו של מוסטפא כמאל אטאטורק אביה מולידה של טורקיה החדשה. הוא עושה זאת בגלל חשיבתו הדתית ברוח חסן אחמד עבד אלרחמן מחמד אל-בנא מייסדה ומובילה של תנועת האחים המוסלמיים, ובגלל אישיותו ששווה שפסיכולוגים ופסיכיאטרים יתאגדו סביב ניתוח אופיו...
ראשיתו של הסכסוך העכשווי בדרישת ארדואן ממשל ארה"ב להסגיר לידיו את פֶטְהוּללה גוּלֵן, עליו הצביע כבר בליל ההפיכה כמי שעמד מאחוריה. בעקבות אי ההסגרה נקטו שלטונות טורקיה במעשה. הם עצרו את אנדרו ברונסון-כומר החי בטורקיה מעל ל-23 שנים והמשמש כמטיף אוונגליסטי, בעקבות הלחץ של שר החוץ האמריקני, מייקל ריצ'רד "מייק" פומפאו, שדרש לשחררו, לפני כשלושה שבועות שוחרר הכומר מכלאו אך נצטווה להיות במעצר בית כשהוא אזוק באזיק אלקטרוני. למעשה נטען על ידי ארה"ב כי הוא משמש בן ערובה עד להסגרתו של גולן. יודגש כי אחד הטיעונים המרכזיים שיש לטורקיה נגד גולן נובע מהטענה שהמורדים לפני שנתיים את חברי ה"חיזמט" (בעברית "שירות") תנועה אסלאמית קטנה הפועלת בשיטות של ארגון האחים המוסלמיים ולטענת איש האחים המוסלמיים ארדואן, גולן הוא האיש שכל האצבעות מופנות אליו. יחד עם זאת התנועה עצמה היא כצנינים בעיני אנשי האחים המוסלמיים כיוון שיש לה קשרים במדינות ערב.

אז מה יש לנו כאן? ראשית האיש הזה – ארדואן שמחזיק מעצמו כאילו הוא מחליפו של סולימאן המפואר לפחות, שליט על של האימפריה העות'מאנית ומי שכל הנשיאים, המלכים והרוזנים בעןלם שלא לדבר על ראשי הממשלות, צרכים לכרוע ברך לפניו! בהערת אגב קטנה: זוכרים את השיחה המלבבת שקיים עם שמעון פרס בדאבוס... ובכן האיש הזה מתחיל כנראה לראות את התפוררות ממשלו ואז הוא יורה לכל הכיוונים. בין השאר הוא ובנו שאינם מבינים גדולים בכלכלה מובילים את טורקיה מדחי אל דחי.

אז האדם הזה, שבראשית דרכו ניסה לפזז ולכרכר סביב ראשי מדינות אירופה מהר מאוד הגיע לסכסוכים עמהם, אבל מה שמעניין שמי שהלך עימו ב"חמת קרי", לדוגמא רוסיה הוא מהר מאוד השפיל את עצמו בפניה. כך כנראה יהיה גם עם ה"סוחר" היושב בשדרות פנסילבניה 1600, וושינגטון די. סי. שלא רואה אותו אפילו ממטר...או כפי שכתב מי שאינו נראה כאחד מאוהדיו הקרובים של הנשיא טראמפ רן דגוני בעיתון גלובס: " בחילופי המהלומות הדיפלומטיות והכלכליות בין אנקרה לוושינגטון מצטייר ארדואן כעוד עריץ אזורי ששואף להיות תואם טראמפ. פה גדול אמנם יש לו, אבל לקרסולי המקור הוא אינו מסוגל להגיע, ולא רק בגלל היעדר כרבולת זהובה. ההבדל המשמעותי ביניהם הוא, שאת הפה הגדול של טראמפ מגבה המעצמה הגדולה בעולם; את הפה הגדול של ארדואן מגבה... טורקיה המקרטעת. חלק מקברניטי תבל, ובנימין נתניהו בכללם, הבינו כבר מזמן שרק בחנופה יוכלו להסיט את טראמפ לכיוונם. ארדואן נכשל בהבנת וושינגטון הטראמפאית, ועכשיו ארצו משלמת את המחיר.". נכון לארה"ב יש אינטרסים מיוחדים בטורקיה, די שנעלה את השם " אינג'ירליק" הבסיס הצבאי הענק של ברית נאטו אך למעשה של ארצות הברית המצוי כ"מטווחי קשת" מנמל לאטקייה. אך ארדואן שכבר צייץ פעם שיגרש את האמריקאנים משם, יודע גם יודע מה יהיה אם יעשה כן.

זאת וגם זאת המטבע הטורקי מצוי באחד המשברים הקשים ביותר שלו, במיוחד נוכח חוסר הראייה של ארדואן ובני משפחתו את המצב האמיתי ומעמדה של טורקיה במערכות הכלכליות חובקות העולם שלמעשה מנהלות את הסחר הגלובאלי. ולמעשה אנו צופים כרגע בקריסה. כך או כך כל צעד שיינקט על ידי ארדואן נגד המצב הכלכלי עלול להביא את טורקיה להיפר אינפלציה שתפגע בתושבים ולהתמוטטות נוספת אלא אם כן יפנה ארדואן לבנק העולמי בבקשה לסיוע – פניה שיהירותו לא מאפשרת לעשותה וגם אז הוא ימצא עצמו מול העם שבחר בו.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל