אקולוגיה מול בחירות מוניציפאליות

בחירות לרשויות המקומיות היא הזדמנות פז על מנת לשפר וליצור איכות סביבה טובה יותר.

בחירות לרשויות המקומיות היא הזדמנות פז על מנת לשפר וליצור איכות סביבה טובה יותר. אם ניקח רק את פינוי הפסולת הביתית כדוגמה לפעולה אשר ככל אשר המועמד לרשות והמועמדים לחברות במועצות יועמד בלחץ הבוחרים והפעילים למען איכות הסביבה, אשר עקרונית נמצאים - אמנם כמיעוט - בכל יישוב ועיר, כך יהיה סיכוי להתקדמות בצעד ענק, לעומת תקופת "שיוט" בה אין לנבחר צורך בהוכחות מטרותיו ה"נעלות".

כמעט בכל יישוב, פינוי הפסולת הביתית נעשית על ידי קבלני משנה המקבלים את עבודתם על ידי מכרז ובעקבותיו חוזה המבוסס על כמות משוערת של מטרים מעוקבים פסולת אותם הם אוספים, ברוב מקומותינו, כפעמיים עד שלש פעמים בשבוע, בשעות הבוקר המוקדמות, תוך הקמת רעש, סירחון ופקקי תנועה, מבלי לציית לכל חוק תחבורתי ושמירה על איכות הסביבה בה אנו חיים. העלות של פינוי מסוג זה היא אדירה, ובהגיע הפסולת לנקודות ההטמנה היא מוטמנת, כאשר רוב הרכיבים, היבשים והרטובים, הטובים והרעילים, מוטמנים יחדיו ומזהמים בתורם גם את האדמה בה הם מוטמנים וגם את מי התהום אשר מתחתם.

חוק מס ההטמנה החל לפעול או יופעל בקרוב על הרשויות המטמינות פסולת ביתית, צעד חשוב זה אמור להביא את העיריות והמועצות המקומיות לחשיבה חוזרת באשר לאמצעים אשר יש לנקוט על מנת לצמצם את ההוצאות על השירות אשר הם חייבים לציבור.

פסולת = כסף - מעבר לתוצאה של שמירה על איכות הסביבה, פסולת ביתית ומכל סוג אחר שווה הרבה כסף, ראשית בעלויות הפינוי וההטמנה ושנית בתחום המחזור. אם ניקח שוב רק את הפסולת הביתית, כאשר יש השלכה מיידית לגבי כל מקור פסולת אחר, הרי המילה "פסולת" מגלמת את כל החומרים אותם משליכה משפחה לתחום הציבורי - חומרים יבשים, להם נקרא אשפה וחומרים רטובים, להם נקרא זבל. הזבל הוא חומר אורגאני המאפשר יצירת חומרי דישון טבעיים כמו גם מקור לאנרגיה חלופית, לעומת נזקים גדולים כשהוא מוטמן יחד עם האשפה אשר גם בה מגולם אפקט מיחזורי אשר הקמת התשתית המתאימה לו ארוכת טווח ויקרה יותר.

גם בישראל, כמו ברוב מדינות מערב אירופה, ישנן ישובים מעטים, בהם נהוג לגרום לתושב להפריד את היבש מהרטוב - את האשפה מהזבל.

על זבל מטופל כיאות והפיכתו לקומפוסט, תוך אפשרות אגירת גז המתאן אשר הוא פולט בכל מצב, (גז זה טוב לבעירה נקייה, אך כאשר הוא משתחרר לאוויר הוא פוגע בשכבת האוזון ומאיץ את אפקט החממה), ישלם כל חקלאי כסף רב לפי איכות הזבל אותו הוא יקבל בתמורה.

פעולת הפרדת האשפה ממרכיבי הזבל היא פשוטה והוכיחה את עצמה בכל המקומות בהן הונהגה. פעולה זו הפחיתה את מספר ימי הפינוי של האשפה ובמקביל את הכמות אשר מוטמנת כאשפה. כל זאת מוביל להוזלה ניכרת מאד בעלויות הטיפול של פינוי הפסולת אשר נופלות על המועצות והערים כאשר הכסף אשר "משתחרר" יכול לשמש לצרכים חשובים אחרים באותם מקומות בהם אנו יושבים.

אם כל בית פרטי ואפשר גם משותף, ינהל קומפוסטר, אשר ישנן מועצות המסבסדות את רכישתו, וישתמש בתוצרתו לגינון הפרטי שלו, אזי יראו התושבים בעצמם את הברכה התמונה בפעולה פשוטה זו.

לכן אפשר וצריך להוסיף את נושא החיסכון במים, הן בצריכה הביתית והן בשימוש הסביבתי של היישובים. אין זה עוד גימיק של בחירות, זה הכרח דחוף אשר יש למצותו עתה, עת בחירות. נציג אשר לא יכלול במצעו תכנית חיסכון, הן בתחום המים השפירים והן במיחזור הקולחין, עדיף ולא ייבחר.

באופן כללי, רוב הבוחרים לרשויות המקומיות ולערים באים בדרישות בנושאי החינוך במקום ראשון והצדק עימם, אך דעו לכם, בוחרים יקרים, חינוך ואקולוגיה ודוגמה בנושא באים יחד ומאד מאד צפוף.

אל נא תיבחרו במועצה אשר נושא איכות הסביבה אינה בסדר היום המחייב שלה!

בחירות נקיות לכולנו.

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל