מענק עגיט הוענק לסופר יוסף קומם

ספר עדות על חיים בתקופת השואה

חבר השופטים של מענקי עגיט לספרות השואה וההתנגדות היהודית לשנים 2010-11, מיסודה של קרן יעקב וקלרה עגיט, הפועלת תחת חסות ההסתדרות החליט להעניק למר יוסף קומם, מחבר הספר "העוז והחסד" (הוצאת כרמל) פרס בסך - 3,000 דולר קנדיים בערך שקלי.

קרן עגיט נוסדה בשנת 1979, עם קבלת תרומה מקנדה ממר יעקב עגיט, אשר ביקש לסייע לניצולי שואה וחוקרים באקדמיה להוציא לאור את זיכרונותיהם ו/או מחקריהם.

ועדת הקרן כוללת את יו"ר חבר השופטים: ד"ר שילהב קסט - ד"ר ללימודי פרשנות בלימודים הבין-תחומים באוניברסיטת בר-אילן והשופטים: פרופ' יעקב גולדשטיין - פרופ' ללימודי א"י מאוניברסיטת חיפה, פרופ' מתתיהו מינץ - פרופ' להיסטוריה, אוניברסיטת ת"א, פרופ' אלי צור - פרופ' להיסטוריה מסמינר הקיבוצים, ד"ר מרקוס זילבר - ד"ר להיסטוריה מאוניברסיטת חיפה וד"ר זיוה פלדמן - ד"ר לספרות מהמכללה האקדמית באריאל.

"העז והחסד", מאת יוסף קומם, הוא סיפור הצלה מופלא וייחודי מסוגו של משפחה יהודית גרעינית שלמה, בת ארבע נפשות ושל חלק מקרוביה, מפוצלים ונעים בלב המאפליה שהיא פולין בתקופת השואה. ההישרדות התאפשרה בזכות יהודים נחושי החלטה ושורה של פולנים אמיצים - חסידי אומות העולם ואחרים. בראש המשפחה הגרעינית עמדו האב משה - חירש לחלוטין מגיל 6 והאם צסיה, אשה שומעת, ולהם שני ילדים רכים. האב החירש לא נכנע לפחד מהגרמנים, תקשר איתם ואף מצא עבודה כמכונאי מומחה בשני מפעלים בניהול נאצי ובין השאר ספסר מתחת לאפם בסחורותיהם - הכול כדי להציל את אהוביו.

וכך כתב חבר השופטים על הספר : "בין ספרי העדות המתפרסמים בשנים האחרונות בולט ספרו של יוסף קומם "העוז והחסד" בייחודו. הספר הוא ניסיון לשחזר בדיוק מרבי את עולמו של הילד במציאות השואה דרך עיניו ולא של המבוגר שהיה פעם הילד הזה. הספר נע בין שני קטבים: קוטב אמנות ההישרדות וקוטב החמלה והשמירה על כבוד האדם. אמן ההישרדות הוא אביו של יוסף, שמצליח להציל את משפחתו למרות מום החרשות. החמלה שייכת לאותם הפולנים שעשו כל מאמץ כדי להציל את בני משפחת פלקוביץ' בתקופה בה העונש על הסתרת היהודים היה בפולין עונש מוות. השמירה על כבוד האדם הייתה נחלת כל המשתתפים באפוס הצלת משפחת המחבר, היהודים והפולנים כאחד. "

"במהותו, ספרו של קומם הוא ספר מסע שנע במקביל בשני מרחבים: המרחב הגיאוגרפי והמרחב הערכי. הילד יוסף מתגלגל ברחבי פולין ממקום למקום ובמקומות אליהם לא הגיע משתכנים בני משפחתו האחרים. המרחב הערכי הוא המרחב האנושי של המצילים הפולניים, הכולל הן רודפי בצע כסף והן מצילים המאמינים כי כבודם האנושי וכבודם הלאומי מחייבים אותם להציל את יוסף ואת משפחתו. כל הדמויות הפועלות בספר הן דמויות אנושיות. אין כאן מלאכים גמורים או בני בלייעל מוחלטים. החולשות האנושיות מתוארות אפילו אצל האנשים הקרובים ביותר למחבר, למשל סבו. הפן הזה של אי התעלמות מן החולשות מעניק לספר את מימד האמינות שכה משמעותי בספרי העדות."

"ספרי העדות של הניצולים בתקופת השואה הם סיפורם האישי ללא סימוכין בתיעוד חיצוני. רק לעיתים רחוקות ניתן למצוא תעודה המחזקת או הסותרת את סיפורו של העד. הדבר נכון שבעתיים בעדותו של הילד. מר קומם בחר באסטרטגיה ההופכת את ספרו לכה ייחודי. לאחר שהוא מוסר את עדותו, הספר מציג שורה של עדים המשתלבים בסיפורו, כך שפרשת חייו של הילד יוסף בימי השואה הופכת לראשומון, בה כל עדות מציגה את הפרשה מזווית אחרת. לסיכום: אין ספק שספרו של מר יוסף קומם ראוי לפרס קרן עגיט."

ספר עדות מרשים, כתוב בשפה יפה, שוטפת, הנקרא בענין רב הן מניצולים שעברו את השואה והן ממתענינים בנושא.

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל