נקודה שבועית פרשת השבוע "וילך" ה'תשע"ט

אנו נמצאים בעשרת ימי התשובה. ימים שבין ראש השנה ליום הכיפורים. ימי סליחות מצד אחד וימי משפט מאת ה' מצד שני.

אנו נמצאים בעשרת ימי התשובה. ימים שבין ראש השנה ליום הכיפורים. ימי סליחות מצד אחד וימי משפט מאת ה' מצד שני.
בפרשת השבוע שנקרא בשבת, שבת שובה, שהיא השבת שבעשרת ימי תשובה, פרשת "וילך", נקרא על כעס של ה' כלפי עם ישראל:
"ויאמר ה אל משה הנך שוכב עם אבותיך וקם העם הזה וזנה אחרי אלוקי נכר הארץ אשר הוא בא שמה בקרבו ועזבני והפר את בריתי אשר כרתי איתו, וחרה אפי בו ביום ההוא ועזבתים והסתרתי פנה מהם והיה לאכול ומצאוהו רעות רבות וצרות ואמר ביום ההוא הלא על כי אין אלוקי בקרבי מצאוני הרעות האלה, ואנוכי הסתר אסתיר פני ביום ההוא על כל הרעה אשר עשה כי פנה אל אלוקים אחרים, ועתה כתבו לכם את השירה הזאת ולמדה את בני ישראל שימה בפיהם למען תהיה לי השירה הזאת לעד בבני ישראל" - ה' כועס על עם ישראל שהולך אחרי אלוקים אחרים ואומר למשה שזה יגרום לו להסתיר את פניו מהעם בעקבות מעשיהם, אך כמוצא לדבר הוא מציע ומבקש שבני ישראל יכתבו שירה והיא תהיה העדות לקשר בין ישראל לה'.
יש דעות שונות מה היא אותה שירה. האם הכוונה לשירת האזינו שנקרא שבוע הבא או שהשירה כוללת את כל התורה כולה שהרי גם היא נקראת שירה.
הרב קוק בעולת הראיה אומר ש "שירה היא הבעה שכלית עליונה שיוצאת מתוך הסתכלות הרחבה והעמוקה באור אל עליון ופליאות מפעליו. הזמר בא כביטוי של הרגש הנפשי בתור תוצאה רבת כוח הבאה מתוך הסתכלות הבהירה המצמחת את השירה בתחילה".
התורה נקראת שירה כי היא כוללת בתוכה השקפת עולם עליונה על כל המציאות.
ואנו, שנמצאים כבר בחודש ובימים מלאי שירה, שירה שמאחדת ומחברת את כל חלקי העם המתפללים יחד, תפילות רבות וארוכות, מרגישים עד כמה אלוקים נמצא כאן איתנו, בתוכנו, מסביבנו.
אנו כולנו מרגישים מלאי אמונה ורצון שתפילותינו יתקבלו היטב בכיסא הכבוד וכל זאת בניגוד גמור לאותה הסתרה עליה מדבר ה' בפסוקים שהבאנו.
שנזכה שתפילותינו יתקבלו ברצון.

שבת שלום ומבורך!


החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתםאהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל